23.2.08

ПЕТ БОДА, ВОЈНА...

Минатиот викенд дополнително ја разгоре војната која очигледно ќе се води до самиот крај меѓу двата најголеми клуба во Шпанија и конкуренти за титулата.
„Една рака за три бода„, беа најчестите наслови во неделните дневни весници. Со досудениот пенал кој на големо се анализираше во Шпанија, Барселона се доближи на само пет бода до титулата. Но тоа и не е толку пресудно во моментов, колку е важно дека и формата на дел од фудбалерите во тимот се враќа. За разлика од нив, во мадридскиот табор се заредија неколку ситни повреди, мала недисциплина и неиграње поради акумулирани жолти картони... за кратко време се стопи големата предност, која и сега иако е само пет бода е сепак голема.

ЗОШТО „ГОЛЕМА„
И ПОКРАЈ ДВАТА
ПОСЛЕДОВАТЕЛНИ ПОРАЗИ НА МАДРИЉЕНОСИ?

Едниот пораз од Бетис, е директно влијателен. Другиот е повеќе психолошки. Иако „кралевите„ покажаа поконкретна игра, сигурно дека ќе имаат значење во наредните натпревари.
Утре белите ќе играат против Хетафе, а Барселона ќе ги дочека гостите од источниот дел на Валенсија. Фудбалерите на Леванте минатата недела штрајкуваа и благодарение на оставката на претседателот и продавање на неговите акции во корист на Валенсијанската Власт, го изиграа натпреварот.
Утревечер гостуваат на Камп Ноу.
И двата натпревари, утревечер, се очекува да ја остават разликата и по ова коло на петте бода предност.

Но веќе од наредната недела Барселона ја очекува пекол, ако сака да опстане или да намали од овие пет бода. Прво гостува во Мадрид на Атлетико, па на Камп Ноу против Виљареал, кој сигурно дека ќе гризе бидејќи секој бод за „жолтата подморница„ е важен за излез меѓу елитата во Европа. Потоа гостува на најголемото изненадување во вториот дел - Алмерија, која игра со посебен ентузијазам против големите и го дочекува Ваљадолид на кој му гори под нозе втората лига (поради лошиот распоред). И само да додадам дека во меѓувреме е натпреварот против Валенсија веќе в среда и наредниот вторник против Селтик. Првиот во Купот на Кралот, а вториот во Лигата на Шампионите. За тоа време Реал го чека Рекре и гостува на Еспањол, па гостува на Депор, а ја чека дома Валенсија. Потешките дуели ги дочекува дома, и плус наредната среда фудбалерите на Реал, ќе имаат редовни тренинзи, што би се рекло „ќе одмараат„ за разлика од каталонскиот конкурент кој има важен натпревар (против Валенсија, прв натпревар). Иако пет бода се малку, во ваков распоред истите се скоро недостижни. На некој начин, се е во рацете на Шустер и екипата.
Борбата која се разгоре со „раката која им донесе три бода„, може само да го направи ова првенство атрактивно и спектакуларно до самиот крај, крај кој е повеќе наклонет кон кралевите од Мадрид.