22.3.08

БАРСА ЗАСЛУЖУВА И ПОГОЛЕМА КАЗНА (!?)

Многу ми беше тешко да го напишам овој наслов, но тоа ми беше единственото чувство кое, за жал, го имав по натпреварот од Купот.
Се паѓа во вода.
Навивачите се нервозни.
Сосиото на клубот е се повеќе и со јавни изливи на незадоволство.

А тоа и може да се очекува кога:

- Анри ќе го видите дека симулира прекршок...дури и за Ето некогаш тоа беше незамисливо, а сега очигледно може да биде само „израз на немоќ„.

- Бојан комплетно без авторитет кај судиите, а тој не се добива или наследува, тој се гради...

- Силвињо, стандардно потпросечен, којзнае дали го заслужува воопшто и дресот.

- Гудјонсен исто така не е за овој клуб. Него можеби иднината му е во Еребро, Брондби, Розенборг или некој сличен...

- Пујол се повеќе се губи со новата улога. Заборава дека треба да е последен човек.

- Едмилсон е само име кое звучи бразилски и моќно... а се друго е како народната „се тресе гората, се роди глувче„.

- Ѕамброта е за Милан или Јуве, типична фудбалска декаденција...не за Барса.

- Чави, Иниеста, Милито воопшто не можат сами се. Меси го нема. Дињо е казнет од Рајкард и Чики... а којзнае и дали ќе се врати...барем додека е Рајкард на клупа... и кога ќе заигра, како ли ќе биде?

За првпат од осумдесетите години наваму почувствував „страв„ да не изедначат против Валенсија. Не дека сакав да загубат, (Барса ми е во срцето од истата година кога ја платив првата навивачка членарина за Хајдук од Сплит, 1983), туку ќе ми беше жал да ја елиминираат Валенсија со таква индиспонираност, лежерност и едноставно без жар и желба. А Валенсија, да бидам искрен воопшто и не ми се допаѓа, ниту пак некогаш сум навивал за неа, но објективноста ми била секогаш прв принцип.

А Барселона не заслужи финале!
Страшно ќе биде и во недела против Ваљадолид.
Иниеста нема да игра. Милито исто така. Дињо е под казна и во вербален конфликт со Рајкард, иако на ПРЕСС сеуште се воздржуваат сите од јавно потврдување. Факт е дека порано и него прво му беше фудбалот па се останато, а сега прво му е се околу фудбалот, па се останато....

Се плашам дека тешко ќе биде и во недела на Камп Ноу.

А токму тоа го пишував одамна... разврската од тие три кола... и еве ги стигнаа... в недела „мојот ст(р)ав„ на оваа тема би требало да заврши или можеби допрва ќе почне?

Многу одамна, вака се чувствував кога го гледав Марадона, во Бока, во Наполи, во Барса, во репрезентацијата... „се крстев„ во него, и се тресев кога неиграше или беше повреден... сега како да доживувам „дежа ви„... но со Меси !


П.С.

„ Лацио на Олимпико и Пандев беа само најава дека оваа цела недела е една од најфудбалските оваа сезона... нестрплив сум и за единствените натпревари кои го привлекуваат мојот интерес од Англија... ми изгледа како дел од сон, во една единствена недела најголемите и најубавите фудбалски натпревари во Европа... совршена недела...„

17.3.08

РАЈКАРД ЗАГУБИ ПРОТИВ АЛМЕРИЈА !

Веќе е излишно да се анализираат трансформациите кои ги прави Рајкард. Не знам веќе по кој пат би споменал дека на Рајкард и повеќе од очигледно му треба нова средина во која ќе експериментира. Затоа што експериментите во Барселона не само што не му одат од рака, туку прават и голема штета.
Јас воопшто не бев видовит кога уште пред скоро два месеци изјавив дека Реал ќе биде шампион. Не дека се подобри, што и се гледа, туку Барса го има единствениот проблем - Рајкард. А сега со отсусутвото на Меси се е дополнително потешко.
Психолошкиот проблем во моментот е најнепремостливата препрека во екипата на Барселона. Кризата уште повеќе се продлабочува кога не се користат киксовите на противникот. Наместо да бидат 5 поени, тие се 7.
За да не се повторувам, само накратко: (неколку прашања, кои за жал некои од нив не му беа поставени после натпреварот ... и мене нема да ми бидат одговорени, ама едноставно нека бидат тема за наша комуникација и анализа)1. Зошто Едмилсон беше ставен меѓу првите 11-мина, кога со денови наназад ја гледа дури и на тренинзите неговата екстремно слаба форма?

2. Гудјонсен во првото полувреме го форсираше да ја пренесува топката од лево кон средина со втрчување како игла во шпицот? Зошто не го смени, кога забележа дека тој ја нема таа техника, или барем не му даде поддршка со Анри, многу порано?

3. Иниеста повторно, овојпат на трета позиција во последните пет натпревари. Упорно форсира „секој - секаде„ иако гледа дека тоа не може да се игра во секое време, против секоја екипа и со секој фудбалер.

4. Таа негова тврдоглавост (мислам на Рајкард) се забележа и во слабата игра на Пујол.

5. Диего Милито воопшто не беше лош, но дупката од Едмилсон, излетите во празно на Пујол, па дури и на Турам, „ја покри„ со два жолти , односно црвен.

6. Барселона, наликуваше како онаа пред 3 години, кога немаше одбрана!
Но за разлика од тогаш, го имаше Роналдињо. А сега го нема ниту Меси, а ниту Анри.

7. Ето беше отсечен феноменално. И пак повторно дупката од Едмилсон.

Штета, ова беше момент за убав подвиг, за уште поинтересна Примера. Иако и да беше победа, јас повторно ќе останев на истиот став за можноста за освојување на титулата....