22.5.12

ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2012/13

Според коефициентите кои ги имаат во УЕФА, за следната сезона во ЛШ Челзи, ФКБ, М.Јунајтед, Баерн, Р.Мадрид, Арсенал, Порто и Милан ќе бидат во првиот сад и нема да можат да се сретнат меѓу себе во првата фаза по групи. Оние кои ќе им бидат можни противници, нормално нема да можат да им бидат само ако се од иста асоцијација, ќе се: Валенсија, Бенфика, Шахтјар, Зенит, Шалке и Ман.Сити. А од третиот сад можни противници ќе се: Олимпијакос, Ајакс, Андерлехт и Јувентус и останатите кои низ квалификации ќе обезбедат учество.
А од четвртиот сад ќе излезат како евентуални противници: Галатасарај,  Борусија Дортмунд, Монпеље и данскиот шампион кој директно би влегол во групите (а ако е Копенхаген ќе биде во третата) како и останатите кои ќе обезбедат учество низ квалификации. Некои од тимовите иако се шампиони во сопствените земји имаат многу низок коефициент кој нема да може да ги смести во првиот сад каде се најуспешните. Ова е само претпоставка и мала анализа.Факт е исто така дека низ квалификации се` потешко ќе биде учеството во фазата-групи од земји како што се нашата, со екстремно низок коефициент, за уште помалкуте слободни „квалификациски места„.

КОЈ ГИ НАРАЧУВА ТЕКСТОВИТЕ ВО ДЕЛ ОД „НЕЗАВИСНИТЕ„ СПОРТСКИ МЕДИУМИ?

Премногу негативна енергија, премногу злобни стрели од еден дел на новинарската фела кон настапите селекторот на младите, Бобан Бабунски. Дали е тоа воопшто потребно?
Не мислам да пишувам во одбрана за човекот кој ми е и личен пријател (иако јас знам да искритикувам и во таков случај, кога сметам лично дека тоа е потребно и кога држам таков став, тоа барем им е познато на сите мои пријатели) туку едноставно, искрено верувам токму сега во успехот на единствената фудбалска репрезентација која е веќе подготвена за голем исчекор од досегашното сивило. 
Верувам пред се` во настап на европското првенство.
Бабунски направи големи промени пред се` во свеста на фудбалерите, а и го направи најдобриот „сетап„ досега. 
Тоа што некои сеуште го сместуваат како помошник на Тошак, тоа е заблуда која Бобан уште долго време нема да може да ја „отпише„. Времето ќе покаже дека Тошак одамна (веќе неколку месеци) работи со други асистенти. Некому очигледно не му одговара тоа да го покаже или напише. „Убаво е„ кога се фрлаат стрелите кон тој кој не им е омилен.
Ако беше така како што „некои„ пишуваат, немаше сега Тошак, токму во двата пријателски натпревари да ги земе најдобрите од младата селекција. Ќе ги оставеше да се уиграат уште повеќе пред натпреварот кој носи бодови и кој е одличен како тајминг за дуелите кои значат „патека кон ЕП„. Португалија и А-тимот за мене се одамна надвор од целта. Искрено, не ни верувам во некои од наредните квалификации дека ќе бидеме успешни. 
Нам ни е потребан комплетна „ремонтада„. 
Комплетно подмладување на селекцијата. 
Затоа и можеби треба да се форсираат младите кои еден ден во комплетен состав, како што се сега, ќе бидат А-селекција. Е тогаш можеби ќе можеме да се надеваме на европски или светски исчекор.
Затоа, не ми се јасни написите во кои вирее зло и негативна енергија.
Кому е тоа потребно, сега кога имаме шанса и добро позиционирана патека на движење? Статистиката, а и натпреварите ги гледавме сите...повеќе од јасно е дека на младите им треба поддршка, токму сега, а не кавга и „фингирани написи„. 

21.5.12

ЧЕЛЗИ ШАМПИОН, УЕФА БЕЗ ОЧЕКУВАНИОТ ПРИХОД И СВЕТСКИ ИНТЕРЕС

Честитки за навивачите на Челзи. 
И тие веќе го имаат својот омилен клуб меѓу Великаните на УЕФА.
Но, уште еднаш се потврди фактот дека и покрај тоа што Баерн Минхен беше домаќин и Челзи противник светскиот интерес нема да е на очекуваното ниво. Тоа го потврдуваат и 30%-те отсто вратени влезници и резервирани хотели од страна на „богатите арапи„ дека ќе биде едно полуздодевно финале. Ако не беа продолженијата и пеналите, натпреварот веројатно ќе се заборавеше уште во текот на утринските часови. Ќе останеше само славјето, статистиката и новиот шампион. Вака барем ќе зборуваме за пеналите и ќе честитаме на новиот шампион.
Фактот, што не е срушен рекорд во гледаност, рекорд во откупени ТВ права, во медиумски известувачи и преносители на „живиот пренос„ ја потврдува исто така мојата претходно напишана реченица.
Челзи останува на тронот до следната сезона, а УЕФА ќе пресмета дека дел од заработката можеше да биде уште поголема. Како што можеби и очекуваа...
Најдобрите фудбалери и клубови, со нетрпение ќе се очекуваат дури од август натаму...