22.5.12

ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2012/13

Според коефициентите кои ги имаат во УЕФА, за следната сезона во ЛШ Челзи, ФКБ, М.Јунајтед, Баерн, Р.Мадрид, Арсенал, Порто и Милан ќе бидат во првиот сад и нема да можат да се сретнат меѓу себе во првата фаза по групи. Оние кои ќе им бидат можни противници, нормално нема да можат да им бидат само ако се од иста асоцијација, ќе се: Валенсија, Бенфика, Шахтјар, Зенит, Шалке и Ман.Сити. А од третиот сад можни противници ќе се: Олимпијакос, Ајакс, Андерлехт и Јувентус и останатите кои низ квалификации ќе обезбедат учество.
А од четвртиот сад ќе излезат како евентуални противници: Галатасарај,  Борусија Дортмунд, Монпеље и данскиот шампион кој директно би влегол во групите (а ако е Копенхаген ќе биде во третата) како и останатите кои ќе обезбедат учество низ квалификации. Некои од тимовите иако се шампиони во сопствените земји имаат многу низок коефициент кој нема да може да ги смести во првиот сад каде се најуспешните. Ова е само претпоставка и мала анализа.Факт е исто така дека низ квалификации се` потешко ќе биде учеството во фазата-групи од земји како што се нашата, со екстремно низок коефициент, за уште помалкуте слободни „квалификациски места„.

No comments:

Post a Comment