10.4.09

ВЕЧНИОТ ГРАД . . . ВО САБОТА ВО ТРИ...

Мислев дека вечерва порано ќе си легнам и ќе дремнам малку пред пат, но не само што не ме фаќа дремка, туку ни намера немаат „очите да одморат„... Очигледно патот кој утринава ќе го фатам „под нозе„ ми прави малку повеќе емотивни бранувања отколку што очекував.

Досега, многупати имам гледано натпревари (во живо) во кои игра Лацио, што во споредба со овој во сабота и не би требало да е којзнае колку различно. Манчини, Верон, Креспо, Михајловиќ, Станковиќ, Перуци, Виери, Неста, Недвед, Салас, Мендиета, Коуто, Ди Канио, сите ќе ми останат во неверојатно позитивно доживување кое секогаш ја надминуваше границата на вообичаено воодушевување.

Но, овјопат, играта на Горан Пандев во сино-белиот дрес е дополнителна „адреналинска инекција„ на целиот настан кој со нетрпение ќе го очекувам во сабота во 15.
Самиот настан е доволен за моето задоволство да биде во зенитот на позитивните чувства, но во исто време ми отвара тема, колку сето тоа што се случува надвор од 90-те минути, понекогаш знае да фрустрира и да биде вон секоја фудбалска и навивачка логика. Единственото оправдување е финансиското.
Дали Горан Пандев и наредната сезона ќе го гледам во дресот на Лацио?

Ако се прашува тој, очигледно - да!


Ако се прашуваат навивачите во Рим, а посебно „Курва Норд„ исто така - да, да!


Ако се прашуваат македонските фудбалски симпатизери, навивачи на Лацио, тоа ќе биде уште повеќе - да!


Е па, од каде тогаш идејата дека тој скоро сигурно, на лето ќе се пресели надвор од Рим?


Одговорот е само еден, а и многу едноставен...


Ако сте менаџер на клубот, тогаш барате најчесто финансиска оправданост на одлуките кои ги носите.
Имате фудбалер кој сте го купиле многу ефтино. Одеднаш неговиот квалитет се развива и почнувате да добивате суми за откуп, кои се 10-тина , па и 20-тина пати поголеми од она кое вие сте го издвоиле како финансии. Размислувате за миг, го проверувате неговиот договор и сфаќате дека му трае уште една и пол година.

И тогаш пресметувате...ако го продадете веднаш, добивате огромна сума, со која ќе можете да купите не толку звучни имиња, но веројатно нова „свежа крв„ која ќе го достигне зенитот, наскоро. Воедно ќе заработите и за дел од платите за нив, а и дел за остатокот во клубот.


А ако не го продадете, тогаш наредната година ќе ја изгубите можноста да заработите на него, бидејќи тој ќе може да си замине, без обештетување.


А ако сакате да го задржите, сфаќате дека не само што ќе ја загубите големата понудена сума, туку ќе морате веќе да му го продолжите договорот со многу поголема нова сума - свеж капитал од клубот, кој веројатно го немате, ако не направите некој голем трансфер (продажба).


Кругот на парите си го зема својот данок... а тоа многу лесно може да се случи и во оваа наша приказна.


Горан Пандев, на лето да замине онаму каде Лотито ќе процени дека е најдобро за Лацио. А за Горан? Е па тој ќе мора сам да се избори, подоцна, за првите 11-мина во новата средина.
Без разлика дали навивачите се сложуваат, без разлика дали можеби токму на Лацио нашиот репрезентаивец наредната сезона ќе му биде пресуден, без разлика дали тоа за македонската репрезентација е важно или не, да има што повеќе минути игра, отколку клупа...

Менаџерското размислување и вистинскиот фудбал се две различни работи, посебно ако клубот не е во најдобри финансиски мигови.
За жал, тоа очигледно станува веќе задолжителна лекција од новиот светски фудбалски учебник...

Веќе се ближи времето за моето тргнување кон „Вечниот Град„... сега и дотолку повеќе сфаќам дека можеби токму ова градско дерби, во моите национални чувства ќе има многу поголем вредност отколку можеби следното... дали од наредното ќе имаме повторно македонец во Рим?


Сега сфаќам, дека веројатно токму поради ова, со нетрпение го исчекувам утрото, за да тргнам онаму каде „водат сите патишта„...

9.4.09

Barça, estic boig per tu

После точно 35 години, чекорницата (односно марш - оние кои биле во војска знаат за што пишувам :-) „El Cant del Barca„ која беше и официјална химна, од вечерва веројатно ќе замине во историјата. Новата, ќе го забележи својот старт токму вечерва, во фантастичната победа над Баерн Минхен. Додека биде објавен следниот пост, со огромен поздрав кон сите симпатизери на Барса, кој е повеќе од клуб.

Слушнете ја на:

http://www.youtube.com/watch?v=SEX1jIPZcQM(во оригиналниот каталонски текст)

En la terra humida escric
Barça estic boig per tu,
em passo els dies
pendent del partit.

Com et puc estimar,
estigui a prop o lluny,
feliç i acabat boig per tu.

Sé molt bé que des daquest lloc
jo no puc fer cap gol per tu,
però en cada jugada hi veig
reflectida la teva llum.
Tanimaré,
feliç i acabat boig per tu.

Quan comenci aquest partit,
les llàgrimes es perdran
entre la màgia
que viurem avui.

Em quedaré atrapat
ebri daquesta llum
feliç i acabat boig per tu.

Culer i català, més que un club.