9.4.09

Barça, estic boig per tu

После точно 35 години, чекорницата (односно марш - оние кои биле во војска знаат за што пишувам :-) „El Cant del Barca„ која беше и официјална химна, од вечерва веројатно ќе замине во историјата. Новата, ќе го забележи својот старт токму вечерва, во фантастичната победа над Баерн Минхен. Додека биде објавен следниот пост, со огромен поздрав кон сите симпатизери на Барса, кој е повеќе од клуб.

Слушнете ја на:

http://www.youtube.com/watch?v=SEX1jIPZcQM(во оригиналниот каталонски текст)

En la terra humida escric
Barça estic boig per tu,
em passo els dies
pendent del partit.

Com et puc estimar,
estigui a prop o lluny,
feliç i acabat boig per tu.

Sé molt bé que des daquest lloc
jo no puc fer cap gol per tu,
però en cada jugada hi veig
reflectida la teva llum.
Tanimaré,
feliç i acabat boig per tu.

Quan comenci aquest partit,
les llàgrimes es perdran
entre la màgia
que viurem avui.

Em quedaré atrapat
ebri daquesta llum
feliç i acabat boig per tu.

Culer i català, més que un club.

28 comments:

 1. Sekoja cest za Barselona protiv Bayern-zasluzeno. Samo sepak mislam deka dokolku Bayern nemase problemi so povredi ke bese malku poneizvesno-vaka Barselona nemase vistinski protivnik.

  ReplyDelete
 2. секоја чест за Барса!
  доминантна и несоприлива е сезонава и заслужува да освои triple!Требаше барем уште еден да им збрцаат на Баварциве, и те како заслужија.... дур не се пронајде лекот за Лео, барса ќе продолжи да гази... еве видовте вечерва како Челзи тепаше, сосема го исфрлија од игра Џерард, Гус Хидинк му го постави Есиен и овој не мрдна цел натпревар!Е кога истото ќе му го напраат на Меси тогаш Барса нема да биде истата... ќе кажете дека во Барса има и други квалитетни како Чави,Иниеста,Ето,Анри... сепак Лео е клучниот во Барса и сите напади и сите продори одат од негова страна, и вечерва тоа се потврди каде што беше бклучен во сите голови!Како и да е, си кажав ја, типувам на Барса за ЛШ... сепак ќе биде многу интересен и возбудлив мечот против Челзи(со победава на Енфилд од 1-3 сигурно се влезени), финале со Порто!

  П.С.Филе, за мене can del barca ми е боље него ли оваа

  ReplyDelete
 3. Barsa...mnogu pati ja imam gledano vo prekrasni izdanija...no vakva igra kakva sto prikaza...nemam zborovo...nemase igrac so mozi da se reci ne izigra perfektno...topkata celo vreme bese vo posed na Barsa...no ovaa sezona Barselona nekako e posebno motivirana...i saka da osvoi site 3 trofei...iako imase mala kriza vo igrata se vrati i prikazuva uste poubavi igri...a za Leo Messi nemam zborovi...toj e stvarno od druga planeta...mnogu mi se bendisa i Iniesta koj prerasna vo vistinski lider na Barsa...lesni dvizejna so topkata niz cel teren,recisi e nevozmozno topkata da mu se odzemi...veke mislam deka se znaj edniot polufinalist...a od drugata dvojka podobar protivnik mislam deka e Liverpol iako izgubi...no sakam da pobedi Chelsea oti toj tim poveke i odgovara na Barselona...barem jas taka mislam...pozdrav

  ReplyDelete
 4. barsa-klub na magionicari:D..ali sepak mislam ke bide opasno so chelsea i toa najmnogu zaradi hidink koj stvarno e treneriste:)..file da te zamolam ako mozes da ja prevedes novava himna za da ja razbereme:)))

  ReplyDelete
 5. Фала Филе на поздравов.Мислам дека не треба да ја менуваат химната, старава е поубава,а мислам и дека против Баерн старата химна беше.А што се однесува до резултатот не е ништо неочекувано (требаше Баерн со таа одбрана 7-8 гола да лапнат).Незнам дали го слушнавте коментарот на Саво Милошевиќ,вика (оваа Барса е најдобриот клуб на сите времиња,и дека колку и да сакаш да играш против Барса офанзивно не ти дозволуваат и приморан си да го браниш секој дел од твојот шеснаесетник, и колку и да се браниш тие пак наоѓаат начин да најдат пукнатина,а доколку се отвореше Баерн ке примеше 11 гола) убаво кажа Саво, нема спас од Меси,Анри,Ето,Иниесте и Чави.

  ReplyDelete
 6. од кај па Филе знае Каталонски за да ја преведе :D:D:D. се зезам :)))))

  ReplyDelete
 7. Barcelona - Arsenal Финале !!!!!!!!

  ReplyDelete
 8. Фала Филе на поздравов.Мислам дека не треба да ја менуваат химната, старава е поубава,а мислам и дека против Баерн старата химна беше.А што се однесува до резултатот не е ништо неочекувано (требаше Баерн со таа одбрана 7-8 гола да лапнат).Незнам дали го слушнавте коментарот на Саво Милошевиќ,вика (оваа Барса е најдобриот клуб на сите времиња,и дека колку и да сакаш да играш против Барса офанзивно не ти дозволуваат и приморан си да го браниш секој дел од твојот шеснаесетник, и колку и да се браниш тие пак наоѓаат начин да најдат пукнатина,а доколку се отвореше Баерн ке примеше 11 гола) убаво кажа Саво, нема спас од Меси,Анри,Ето,Иниесте и Чави.

  ReplyDelete
 9. секоја чест за Алвес,Маркес,Пике,Пујол на чело со Јаја Туре.само им ја олеснија работата на Чави,Иниеста,Анри,Ето и Меси.едноставно им дадоа до знаење на баварците дека нема што да бараат против Барса а и ги убедија во тоа со извонредната партија.подобро што не дадоа повеќе голови,нека ги чуваат за Челзи хехехехехе.Барса................ па останатите тимови во Европа.поздрав

  ReplyDelete
 10. Barca, I am crazy for you

  On the humid ground I write
  Barca I am crazy for you,
  I spend my days
  Awaiting the match.
  How much I miss you,
  Be I near or far,
  Happy and finished
  I am crazy for you.

  I know very well that from this place
  I can’t score any goals for you,
  But in each action I see
  Your light reflected.
  I will cheer you on,
  Happy and finished
  I am crazy for you.

  When this match starts,
  The tears will be lost
  Among the magic
  We will live here.
  I will be trapped
  Drunk with this light
  Happy and finished
  I am crazy for you

  ‘Barcelonian’ and Catalan, more than a club.

  ReplyDelete
 11. еве брат на Англиски :)

  ReplyDelete
 12. GoGo_BaRcA мило ми е што си за Барселона и јас сум голем фан и многу други на блогов, али финалето Арсенал-Барселона некако не ми се мисли оти е далеку, го знаеш Челзи, а го знаеш и Хидинк.Тешко е уште сеа да се каже за финалето.Оти има уште еден натпревар од 1/4 финалето,теоретски Барселона е во 1/2 финалето, несакам да мислам што ке биде наредната недела или во 1/2 финалето зошто Челзи е голема екипа со многу квалитетни играчи.Сепак гледајки ја играта на Барселона 2004,2005 и 2006 против Челзи и 2007 против Ливерпул заклучив дека играта на Челзи и поодговара.Имам и неколку збора за синоќешниот мец против Баерн.Убелива победа на Барселона,прекрасно издание на Блауграна.Уживам во миговите, заедно со сите фанови на Барселона.Сум ја гледал Барселона многу пати,но овој беше најпосебниот во мојот живот,без грешка од нога до нога,секој играч под конец.Немам коментар за никој сите беа повеке од потребната висина за задачата.Ако играат вака на наредниот меч и во 1/2 ги гледам вратите отворени.Ваквата игра ветува многу.Поздрав до сите!

  ReplyDelete
 13. Gjore fala brat za prevodot:)
  a za sledna sezona barsa sakam da go zemat ribery i nekoj dobar golman da go smenat kamenot valdes konecno:),moze da go zemat diego lopez od villareal,toj e dobar golman ili pak nekoj drug samo da ne e valdes:D..a kako transfer moze i villa a na valencia da im go dadat bojan na ednogodisna pozajmica..ako gi napraat ovie transferi mislam sledna sezona ke bidat nedopirlivi:D
  pozdrav do site navivaci na barsa:)

  ReplyDelete
 14. ...samo kratka informacija, za onie koi ne go gledaa natprevarot od start...znaci, novata pesna, (ili himna) sigurno deka nema da ja isfrli starata od upotreba, toa sigurno ne, no deka popoleka vekje ke zaminuva vo istorijata toa sigurno da. I na ovoj natprevar se peese "El Cant..." ...na krajot od kraistata, site sto go imaat originalniot dres na Barca od ovaa sezona, mopzat da poglednat od vnatresnata strana, go ima tekstot tokmu na "El Cant..."... no sepak vakva svezina e potrebna... (pa da ne potsetuvam samo kolku pesni ima za nasata reprezentacija, od crvena, crvena ...do poslednata na tose)...znaci samo taka bi trebalo da bide sfateno, nova sveza krv...kako vporcem sto e i so novite fudbaleri koi doprva kje doagjaat... :-))))))))))

  ReplyDelete
 15. Jas sum mn golem fan na Real Madrid i sekogas se nadevam deka Barca ke zagubi toa e normalno no sega za prv pat sum vo nesto za Barcelona a toa e ligata na sampionite pricona zaradi toa se angliskite ekipi koi gi pravat semokni nepobedlivi imaat najdobra liga LA LIGA bila nisto sprema PREMIER LIGATA i.t.n preku glava mi e se od tie anglicanite jas bi bil najsreken covek na planetava ako finaleto bide BARCELONA vs VILLAREAL i bi slavel pred natprevarot bidejki rezultatot nema da mi e mn vazen i so gospod napred za nekoe vreme LA LIGA da go vrati stariot sjaj i da nalikuva kako sto denes nalikuva spanskata reprezentacija se nadevam deka
  Florentino Perez ke se pogrizi za toa. HALA MADRID!!!! UAAAAA angli4an4inja!! odgovor FILE

  ReplyDelete
 16. MiLaN се сложувам со тебе. По мое мислење Челзи моментално е најголем фаворит за Лига на шампиони,ако сум за Барса,така да мечот со Челзи (највероватно) ке биде Финале за Барса (посебно што прво игра на домашен терен). Ама сепак јас типувам на финале со Арсенал....

  ReplyDelete
 17. А што се однесува до трансфериве мој избор е да ги купат:
  1.Sergi Asenho (5 mil)
  2.Philip Lahm (20 mil)
  3.Frank Ribery (50 mil)

  со 75-80 mil ке имаат бомба тим..
  а како шо читам Рибеи ке си одел од Баерн (се скарал со Клинсман после поразов од Баерн) така да нема кај да бега....

  ReplyDelete
 18. Причитав на сајтов дека Рибери уживал додека ја гледал Барселона како игра,па и не е чудно кога сите фудбалери на Баерн не беа ништо друго него и другите 95.000 навивачи на Ноу Камп.Се примети дека на Рибери му треба екипа која игра офанзивен фудбал како што е Барселона, мислам дека човекот има некои симпатии кон Барселона како и секој друг фудбалер.Од кога спомнаа можна преселба на Рибери на Ноу Камп ми разбудија и некои мисли околу можната формација.Гледајки на левата страна која на Барселона и е значително послаба од десната.Некако не ми се вклопува Рибери, а да останат сите исти фудбалери на Барселона а најмногу зборувам за Анри или Иниеста.Иниеста е доста млад, а доколку со Рибери се пробува да се најде замена за Анри кој се надевам ке остане во Барселона до крајот на кариерата мислам дека ни едниот ни другиот не би издржале на клупата.Во мислите ми е дали ке може да успее екипа која има дваица перфектни дриблери.Играчи кои сакаат да бидат лидери, да ја имаат топката, во секоја акција да бидат главни фигури.Мислам на комбинацијата на Рибери-Меси.На хартија изгледа како најдобриот тим на светот, но како би функционирало тоа би било еден голем знак прашалник.Но според мене тоа тешко би успеало.Сепак тоа е мојот став,можеби грешам.поздрав и го чекам вашиот став оти ме интересира како некој би ги ги вклопил во тимот рибери-меси со анри и иниеста и ето,а никој да не си оди.Оваа не е критика туку само ме интересира вашето мислење.поздрав

  ReplyDelete
 19. Milan mozebi i imas pravo..ali ipak bi mozele da se vklopat dokolku bojan go dadat na pozajmica pa taka da anri bi bil na poveke utakmici i kako napagac,bi go zamenil eto vo toj rotacionen sistem na pep..ponekogas ke igra na pozicijata i na koja sea igra a na koja inaku bi igral ribery..iniesta bi igral vo sredinata onamu kade se razvi kako igrac..pa taka nekako site bi se rotirale na nekolku pozicii vi taa taktika sto ja primenuva pep,pa site bi bile posvezi za sekoj nareden natprevar,a tuka vo taa rotacija spagaat i eto i messi..riberi moze i messi da go zameni na taa desna strana ofanzivna na nekoi natprevari pa togas anri ke si igra pak levo ofanzivno....
  ova e moe mislenje a kolku bi uspealo vo praktika ostanuva da vidieme,ako voopsto i se sluci toa.
  A za golmanskata pozicija pod itno treba zamena:))
  pozdrav do site fanovi na fudbalot:)

  ReplyDelete
 20. 1.случај: Ribery-Eto'o-Messi.... Анри би го продал зошто веќе фаќа 32 год. и би го купил Рибери (ако мора) како лево крило,бидејќи е помлад,побрз,подобар дриблер, а и Анри не е класично крило,така да Рибери е подобар избор од Анри.

  2.случај: Iniesta-Eto'o-Messi.....
  Анри може и да остане со тоа што ке мора да да се ротира (нема да биде 1 постава). Со тоа што во средниот ред би играле Јаја Туре,Чави и Фабрегас (мора да се купи), а лево крило би играл Иниеста кој што одлично се снаоѓа на таа позиција.А и Фабрегас е подобра аквизиција од Рибери и Анри, зошто е многу помлад и знае да ја задржи топката и да организира напад. Мене 2 случај повеќе ми се допаѓа.

  А инаку мора да се купи лев бек и голман обавезно ( мој избор се Филип Лам и Серхио Асенхо(ако не може веќе Петр Чех))....ова е мое разбислување

  Значи: Асенхо,Лам и Фабрегас доста се.

  http://www.gogobarca.blogspot.com/ posetete go i mojot blog.....

  ReplyDelete
 21. прво да му честитам на Филе, Лацио-Рома 4-2 :)) а за комбинацииве со купување играчи највеќе се сложувам со голманската позиција.според мене тоа е приоритет бидејќи немаме голман како што доликува на овој тим.а дали ке се вклопат такви играчи,се зависи од тренерот.доколку ги натера играчите да размислуваат тимски тогаш сигурно ке се вклопат па кои и да се.а ако размислуваат кој повеќе голови да даде,да биде играч на годината или не знам што,пиши пропало на тој тим.се согласувам дека левата страна треба да се засили и еве мој предлог за засилувања:

  голман- Ноер (Шалке)
  лев бек- Лам
  крилен напаѓач- Рибери

  За Фабрегас не ми се верува уште сега да замине од Арсенал,дај боже да се врати од каде што "никнал":)))да не го заборавиме засилувањето во одбраната,Хенрике,што е на позајмица во Леверкузен.сум го гледал неколку пати на ТВ,дефинитивно ќе биде вистинско засилување,колку што знам од следната сезона ке биде на располагање на Пеп.но ајде да ги освоиме титулите сезонава па ке ке разговараме за следната :))))MES QUE UN CLUB поздрав од Велес

  ReplyDelete
 22. Добро ќе биде Барса да земат шпански играчи.Затоа им давам предност на Фабрегас(пред Рибери) и Асенхо.Затоа што Фабрегас е веќе уигран со Чави и Иниеста (од репрезентацијата), така да веќе се познаваат тиe.А најважна предност е, во случај да го воведат правилото 6+5, тогаш Барса би имала и те како квалитетни 6 шпански играчи во првиот состав (Асенхо,Пујол, Пике,Чави, Фабрегас,Иниеста).

  ReplyDelete
 23. Da dobro ke bide da zemat spanski igraci ali da bideme realni fabregas barem sega za sega nema da zamine od arsenal..a za ribery stvarno e igrac od svetska klasa pa mislam deka mora da se angaziraat poveke za da go dobijat zosto stvarno vredi:))

  ReplyDelete
 24. За Фабрегас се сомневам дека во блиска иднина ќе дојде во Барса,дај боже да не е така.Но да ги оставиме готовите играчи,а да погледнеме малку во школата на Барса.Сезонава за пример ќе го земам Бускетс.Па на крај и што ќе и е на Барса да фрла пари толку кога има одличен тим + супер млад погон од кој верувам дека Пеп ќе извлече уште многу одлични фудбалери.Бускетс сезонава игра феноменално,како за првпат во а-тимот и сигурен сум дека ќе прерасне во еден од најдобрите дмф играчи.И играта на Кркич добива се поголема самодоверба.Ме радува тоа што Барса од некои други врвни тимови е различна по тоа што не само што купува супер играчи,туку и такви произведува.Полесно ми е кога не треба да се секирам само кој да купиме,туку и кој играч па сега ќе испадне од школата:))))слатки маки се тоа.поздрав

  ReplyDelete
 25. Браво Барселона, отиде само формално да го одигра натпреварот.Сигурно овој натпревар не беше за уживање за гледачите како првиот, но и мислам дека и никој не очекуваше спектакал-голеада. Мислам дека фудбалерите на Барса повеке интересен им бил вчерашниот трениг во Германија него натпреварот на Алианц Арената.Рибери уште една докажа дека заслужува подобар клуб.Челзи е тежок противник, противник кој игра многу поотворен фудбал за разлика од Мурињо. Како и да е Барселона ја очекува тежок противник на патон кон РИМ, а Челзи?

  ReplyDelete
 26. Филе во некој од наредните твои пушување би можел да направиш нешто за полуфиналето.Мислам Барселона-Челзи и вечерашните противници.Би имало доста за коментирање.Сепак ова е само предлог.Поздрав до сите!

  ReplyDelete
 27. секоја чест за Пеп што успеа да внесе досега невидена дисциплина во играта на Барса.на дуелот со Баерн одиграа онолку колку што е потребно да поминат во следната фаза.а во 1/2 финалето Барса нема да има тежок противник,Челзи е тој што ке има тежок,најтежок противник што може да им се падне.нека му ја мисли Челзи и Хидинк како ќе се снајдат против Барса.поззззз

  ReplyDelete
 28. Во право си "Ас Милан" ќе беше понеизвесно. Немаше во прво полувреме да биди 4-0 туку 2-0 во прво и 2-0 во второ. БАРСА НЕМА МАЖ ПОЗДРАВ

  ReplyDelete