25.7.09

СТРАСТ И СЛАСТ...


Стартува новата сезона која ќе биде сигурно поинтересна од минатата, барем според моите претпоставки и анализи. Она што посебно ме возбудува е моментот на неколку натпреварувања кои ќе ја одбележат 2010. Ла Лига како исклучителна силна, најсилна досега во европските паралели, Лигата на Шампиони со неверојатно поместените граници на квалитет на неколку фаворити, квалификациите за СП кои поради сеуште недифинираните позиции на дел од силните репрезентации ќе придонесе за поместување на формата на носечките алки во големите клубови (патувања, менување на континенти, надморски височини и отсуства), сето тоа „зачинето„ со повреди и неочекувани изостанувања од важни натпревари....

Тоа е и најава за најатрактивната фудбалска година која би можеле да ја посакаме.

И да не заборавиме дека оваа сезона ќе гледаме едни сосема различни дуели кои ќе бидат последица на овогодишниот преоден рок:


- Манчестер Јунајтед кој со нов лик ќе се потруди да го остави сличниот впечаток од минатата сезона (без Кристијано и Тевез, сега во прв план веројатно дури и со Берба(!?);


- Челзи со нов тренер и скоро истата содржина, повозрасни, поискусни и со многу повеќе научени лекции од минатата сезона, можеби и еден од моите фаворити во Англија и Лигата на Шампионите оваа сезона;


- Барселона која ќе ја има најтешката улога во Европа, но во исто време веројатно и најлесната во Ла Лига;


- Реал Мадрид, на хартија блиску до совршенството, но како сето тоа ќе се координира, ќе гледаме и ќе анализираме. Можеби оваа година нема да имаат никаков значаен успех, но ако успеат да го задржат составот, да ги избалансираат „его-триповите„ да ги консолидираат иконите на клубот со „дојденците„ е дури тогаш би можеле (од 2012 натаму) да ја очекуваме „кралската ера„ во Европа;


- Баерн Минхен кој ќе излета од втор план, да не речам од „бокс„ веројатно повторно меѓу најдобрите 4 или најмалку 8;


- Интер кој ќе треба да покаже дали го има вистинскиот и правилен избор или ова ќе биде уште едно стихијно освојување на скудетото, покрај релативно ослабнатиот градски ривал и бледиот комшија од Торино.

Ова е само еден дел од она кое ме прави посебно задоволен што сум сведок на оваа фудбалска, исклучително атрактивна, фасцинантна и неверојатно неизвесна, година...

Стартуваме вечерва со директни дуели кои повеќе ќе личат на „буткање со раце„ во кои ќе се измерат првичните сили, во кој ќе се менува сетап-от до следниот дуел, во кој сигурно по неколкупати ќе се рестартира и софтверот на претходно споменатите за време на игра и во соблекувалните, во кој ќе се прават и првите „медиумски распнувања„...

Стартувам, вечерва од 20.00... со најголемо задоволство и позитивни мисли, да уживаме во најубавата фудбалска година која е пред нас...

No comments:

Post a Comment