1.9.09

СИМПАТИЧНО, ХРАБРО, СТАБИЛНО...

Нема причина за стравување дека со заминувањето на Ето`о се создава дупка која ќе резултира со неефикасност која беше спектакуларна и фасцинантна во претходната сезона.

Со доаѓањето на Златан точно е дека се промени брзината во моментот на
последните три-четири паса пред завршница на акциите, но се доби една стабилност во истите која верувам дека Барселона ќе ја однесе во поставување на нова рекордна линија на пасови од Валдес до финализација на последниот шут. Имено, минатата година овој клуб си ги постави своите интерни рекорди, 49 паса од Валдес до финализирање на акцијата.

„Триаголниците„ кои Пеп тежнее да се формираат во секој дел од теренот во задната и средната линија, со додавања кои треба да
се движат во двата правци, напред и назад,(забелешка: терминот „алиби додавање„ не постои во фудбалската философија на клубот) е нешто што Ибра покажува дека брзо ги совладува како принцип на движење со и без топка.

Факт е дека допрва тоа ќе
треба да влезе во сферата на течност во нападот, но исто така е и факт дека за тоа да го совладаат, на Анри му требаа две а на Ето`о, три години.

Ибра има шанси, барем според натпреварите против Шахтјор и Спортинг, да докаже дека тоа ќе го совлада
за една сезона. Посебно, на вториот напревар. Малку е пасивна неговата игра при брзата транзиција и тоа исклучиво од напад во одбрана, но и тоа е нешто кое треба да се подобрува од натпревар во натпревар.

Малата промена на позицијата и одговорностите на Кеита, во споредба со минатата сезона, на моменти оставаше простор при евентуална брза контра на противникот, но и тоа е нешто кое Пеп го прави уште поголем.

И похрабар.

Сите промени кои ги направи сезонава и кои очигледно ќе ги гледаме уште поефективно од 16-ти септември е очекуван одговор на ситуација во која се најдоа каталонците. По освоените 5 титули, со играта која веќе сите добро ја проучија, а посебно оние кои можат да одговорат со ефективно решение, Пеп летово беше пред исклучително голем предизвик. Мала, храбра и успешна ротација на неколку улоги, посебно на одговорностите во фазата од губење на топка во средниот ред и брза трансформација во одбрана. Нешто што беше потранспарентно на вториот отколку на првиот натпревар, во петокот.


Едно е јасно, конкурентноста на Барса на сите три полиња и оваа сезона ќе биде голема. Меси, Иниеста како стандардна опасност која наскоро ќе влезе во игра, со „грб„ од нови фудбалери во задната линија кои допрва ќе доаѓаат од типот на исклучителен квалитет, дури и како пример да го земам Марк Муниеса, за Барселона е одлична иднина која штотуку започна.

Убав старт кој ветува одлична и неизвесна сезона...П.С.


Но... :-( ...

Очекував дека конечно „Ла Лига„ ќе ја следам без бисерите од типот на „...изненадувачки, вечерва Барселона играше во формација 4-3-3, кога знаеме дека стандардно игра 4-2-2„ (И.Т. Сител) кога ете и сега уште од старт со „бисерите„ за Камп Ноу и за позициите на објектот, чиниш досега 100 пати бил, па го има познавањето на објектот и неговата прегледност (!?)...а за оние што биле, само уште една смешка и потврдна информација дека коментаторот ниту се приближил, а уште помалку
одгледал натпревар од високите трибини на Камп Ноу...

(пријателе, извини, драг си ми, ама не можам да прескокнам преку
непрофесионалноста и типичната „македонштина„ се да се претставува дека се „има во мал прст„ од стадионските перформанси за следење во живо, до каталонските транскрипции, пред воопшто и да се научат кастијанските, па дури и небулозните чудни лични коментари за „глупостите кои Ето`о ги направил минатата сезона во клубот„ !?!?!?, без да се потпраша, а има каде, за тоа што тој фудбалер остави како едно големо богатство во младите категории-Каптум и Енгене наскоро ќе дојдат, а со нив уште десетина кои ќе бидат „продадени„ или „позајмени„ во корист на клубот, благодарение токму на Ето`о, човекот кој е високо ценет во клубот и ден-денес...хммм, сепак ова не е информација која „се вади од ракав„, за неа треба да се седне во авион, барем неколкупати во една сезона и да се види на лице место, да се разговара, да се соберат информации и нови познанства... )... и дали веќе еднаш ќе уживаме во преносите во кои нема само да ни се пренесува аудио тоа што и сами го гледаме како видео !?!?!?!?!?

П.П.С.

...за сите оние кои сакаат да коментираат на овие теми, ја имаат страната на фејсбук...или директно на меил...

No comments:

Post a Comment