26.2.08

ФЕСТИВАЛОТ ЗАПОЧНА...

Барселона е голема дури и кога е во подредена положба, во каква беше од декември па наваму. Минус два, тоа е последниот одговор на прашањето за шампионската титула во Примера.
На Камп Ноу имаше фестивал на голови. Меси брилјантен, Ето` и повеќе од прецизен. Бојан чекаше минута, експлодираше за секунда. Се на се, фасцинантно. Иако можеби некој ќе рече, противникот е дното во Лигата, а во моментов и во финансиско-организаторска криза.
Но без оглед на тоа, оваа победа доаѓа во вистински момент, за стимул, кој е неопходен во наредните 10 дена кои следуваат.
Копа дел Реи, Првенство, Лига на Шампиони.
(не случајно и репрезентациите во последните тренинг натпреври пред СП или ЕП, бирааат послаби репрезентации, поради кревање морал)


Реал поради „детски болести„ загуби три бода

Шокантен пораз, кој не смееја да си го дозволат. Посебно не поради „детска играрија„. Ова е уште еден доказ дека судиското свирче е последно. Ја знаете онаа: „двајца се караат, третиот користи„. А во случајов третиот беше Барса. Ова воопшто не е преседан во фудбалот, вакви примери има многу, почнувајки од пред 20-тина , а можеби и повеќе, откога јас се сеќавам. Ни случајно, не смееше да се дозволи такво невнимание, без да се забележи судиската одлука. Уште помалку да се влегува во кавга со линискиот судија... а по примениот гол, веќе не беше ништо исто. Можеби и Реал ќе победеше да не го примеше тој еден единствен контроверзен (но сепак чист) гол.

Петката стана двојка

Минатата недела реков дека петте бода предност се недостижни.
Се е во рацете на Шустер и фудбалерите.
Очигледно е дека се достижни.
Петте бода беа големи како риба, која им се лизга од раце.

Веројатно анализата на неделниот натпревар нема многу да помогне, но сигурно ќе биде од големо олеснување одморот кој ќе биде исполнет со редовни тренинзи, додека конкуренцијата ќе има исклучително тежок натпревар, во Купот на Кралот.
Фестивалот започнува во среда, и тоа на три фронта. В сабота Барса гостува на Атлетико Мадрид. Агуире е пред отказ, Атлетико е во криза, во најнезгоден момент, за Реал Мадрид. Токму така. Кој да очекуваше дека токму сега ќе опадне моралот на комшискиот тим, ќе испаднат како фаворити од Купот на Уефа, ќе бидат поразени од аутсајдерите во Лигата и на крај ќе им бега се полесно и полесно и местото во Европа, наредната сезона. Само да напоменам дека притисокот од пањоладата ќе биде дополнителен пред саботното дерби. Искрено, малку верувам дека пред вака важно и големо дерби, ќе гледаме пањолада, но сепак не е исклучено.
Реал оди на Рекре, кој е само два бода од испаѓање, во која група се и Бетис, Сарагоса, Билбао (кој никогаш досега во историјата не испаднал, па веројатно нема ни сега), Осасуна, Мајорка, Ваљадолид и Хетафе. Само два натпревари во кои би кикснале и било кој од овие тимови ќе биде наредната сезона во Б-лигата. Тоа значи, дека ако Бетис гризеше, Хетафе исто, што ли останува на Рекре во Уелва. А згора на се, на Реал (како на шампион) најтешко му е да игра против аутсајдери. Тие тогаш ги остават последните атоми сила на терен, сепак тоа им е предизвик за кој се подготвуваат со посебни тренинзи. А тоа знаете што значи, посебно во ваква резултатска криза...

Рајкард?

Сите оние кои довчера беа главни критичари и поборници за негова смена, денес дипломатски и скоро преќутно со пофалби за новосоздадената ситуација. А најгласен меѓу оние кои го подржуваат, утринава изезе Стоичков, кој не бираше зборови за да го пофали Рајкард како исклучително умешен и голем тренер. Пофалница каква не сте слушнале... (!?)Јас сеуште стојам на ставот дека играта и можниот резултатски пресврт дека се должи исклучиво на ентузијазмот на екипата, која е многу повеќе од една обична фудбалска екипа. Тоа е пред се друштво, кој (согласно годините) заедно играат „Плејка„, заедно се на ручек, на плажа, во „Буда Бар„ во петок навечер, и во „Ла Карета„ на бифтек... Барселона е повеќе од клуб, ама тимот е повеќе од екипа.
Има една латинска поговорка „Dum spiro spero„ (додека дишам се надевам) што претпоставувам отсега па до крај ќе важи комплетно за сите навивачи на сино-црвените.

ДОПОЛНИТЕЛНА ТРЕВОГА !

Моите претпоставките остануваат.
Пресудни ќе бидат 27,28 и 29-то коло.
Сеуште е рано за било каков можен епилог.
А потоа ќе може да се откријат картите.
Барса ќе ги знае своите цели во Европа и во Купот на Кралот.
Реал исто така, за разлика од Барса, порастеретено ќе минува повеќе слободни денови од каталонците.
Ќе си дозволам само да откријам дел од моите претпоставки, дека Барса далеку ќе стигне во Лигата на Шампионите и евентуално во Купот на Кралот. А се сомневам дека ќе го издржи и третиот фронт.
Но и во ова има една друга страна, за која ниту јас ниту било кој може да знаеме како ќе се развива... наближува ЕП, а европејците „со едната резенка од умот„ ќе префрлаат топки во Австрија и Швајцарија. Тоа е токму периодот на завршницата. Уште и ако има некоја ваква слична разлика, тогаш се е можно. А само да потсетам, критичните точки на Реал, се фудбалери кои ќе настапуваат на ЕП, а критичните точки на Барса се фудбалери кои не се под овој притисок.

П.С.

„... се ќе биде уште позаплеткано ако на 14 март во Нион во 12.00 часот во еден од следните натпревари бидат извлечени Барселона и Реал Мадрид како меѓусебен дуел... (предуслов, Селтик и Рома да бидат минато) ... а тоа чувство ми е се посилно и посилно, (базирано на ништо друго сем интуиција) која годинава ќе ја направи уште поголема... спектакл на сите можни полиња...„

3 comments:

 1. armin0612:44

  Одличен пост се занесов мнпгу,малку се изнервирав заради пофалните зборови за Барса ама ај да речеме дека е така.И малку да те поправам смени го зборот сем=со освен.:)
  Ај ако е точна твојата интуиција Реал ке биде во финале барем така кажа пред некоја емисија:)

  ReplyDelete
 2. Da vidime vo kakvo finale ke zaigra godinava Real,hehehe

  ReplyDelete
 3. armin0610:06

  финале на ЛШ

  ReplyDelete