25.10.08

КОЈ ЈА ИМА НАЈСИЛНАТА КАНТЕРА ВО СВЕТОТ?


Дали треба коментар за оваа фотографија?
Ова е најскапиот фудбалски погон од сопствената „кантера“ во фудбалскиот свет. Во моментов пазарната вредност му изнесува 220 милиони евра. Нормално дека цената ќе биде троструко или многу повеќе крената за 2-3 години кога ќе почнат договрите да им е приближуваат до слободниот пазар. Кон нив воопшто и да не ги додавам Пујол, Валдес и сите останати кои сега почнуваат да играат во првиот состав а чекаат на првиот професионале договор....

29 comments:

 1. Riker07:49

  Не пагај у трансови за џабе ако се искењаат и оваа година како прошлата цената ке им се намали троструко.

  ReplyDelete
 2. Нема сомневање дека Барса го има најдобриот младински погон!

  Само не сум за премногу форсирање на младите! Во ред е да се вади 1 играч на 2год. Ако се вадат по 2-3 секоја година, тоа е лошо за клубот! Ќе станат како Арсенал, тим без иднина и минато, ако ме сваќаш шо сакам да кажам!

  ReplyDelete
 3. de be file ne pagaj u filmovi. dve godini ne ste osvoile nisto a i ovaa sezona ke bide taka

  ReplyDelete
 4. Anonymous01:03

  Iako sum golem fan na Real sepak poveke veruvam deka Valencia ke ja osvoi titulata otkolku Barcelona.

  ReplyDelete
 5. Anonymous02:21

  ccc:D file daj sea da ne stavam slika Od kAKA PATO RONALDINHO I FLAMINI PA da vIdime koj poveke vredi:P

  ReplyDelete
 6. Анонимче!!! Кака, Фламини, Пато и Роналдињо не се школа на Милан! Свати првен шо сакал поетот да каже, па после траскај зелени!

  ReplyDelete
 7. Anonymous07:35

  a messi slucajno da ne e pa od skolata na barsa????

  ReplyDelete
 8. ...Меси е од школата на Барса, да не речам од Школото на Барселона!... тоа барем би требало да го знаеш, ако веќе си се приклучил со коментар...затоа не избрзувај со критиките...во секој случај поздрав Филе.

  ReplyDelete
 9. Anonymous08:33

  Barsa go ima najdobriot mlad pogon i ako ne se lazam e edinstveniot tim vo svetot koj od skolata vadi krilni napagaci p.s za tie sto ne me svatija wing atacker. pozdrav file

  ReplyDelete
 10. Anonymous08:40

  Ako pocneme da gi broime Valdes, Pique, Puyol, Xavi, Iniesta, Messi, Bojan, Guardiola, Busquets, De La Pena, Pedrito, Gay Assulin, Thiago Alcantara, Gio Dos Santos, Jonhatan Dos Santos, Viktor Vazquez, Viktor Sanchez Cesc Fabregas, Fran Merida, ... treba li uste da brojam Pozdrav File. Mas Que Un Club "FCBARCELONA"

  ReplyDelete
 11. ...dadada :-) ...jasa samo gi spomenav onie od prvata 11-ka na koi doprva ke im reaste cenata od narednata godina.. :-)))

  ReplyDelete
 12. Anonymous23:40

  i vikate barca ima naj skola a ? a be ne tresete...samo fabregas dobro i messi :D pogledni go na primer AJAX vistinska fabrika za talentI sekoa godina po 5-6 koi podocna stanuvaat igraci od svetska klasa primer VAN DER VAART SNIJDER koi sega se klu4i igra4i na real a pratete go HUNTELAR koj ke bide noviot van nisterlroy drugi igra4i razgledajte samo malce pozzzzzzzzz

  ReplyDelete
 13. ... znaci ajde uste ednas!!! ...stanuva zbor za pogon koj od deca se vo klubot, potpisuvaat profi dogovori , ostanuvaat kako prva 11-ka, itn, itn... da ne gi mesame rabotite...

  ReplyDelete
 14. Anonymous02:40

  Moze donekade da se slozime so toa deka i AJAX ima odlicna skola. I tie gi zemaat igracite na 13-14 godini i gi prodavaat za strasni sumi. Mislam deka i nekoi makedonci bea na proba, ili vo momentot se vo skolata na Ajax. Sepak Barcelona izvadi dosega prekrasni talenti, sekoja cest. Od onie koi gi zaboravivte MIKEL ARTETA. Fantasticen fudbaler, koj sekade osven (za zal) vo Barca moze da bide lider itd... Pozdrav Dimitar

  ReplyDelete
 15. Anonymous09:07

  Epa ajde be Fabregas da ne slucajno u Barsa stana popularen ili Piqe koj vrska nema.Za Bojan mozam da kazam deka premnogu go forsiraat a Baloteli e tri pati podobar pa pak nisto.Od tie na slikata vredat samo prvite dvajca a za messi ne e od barsa zosto e kupen na 14 god.

  ReplyDelete
 16. ...би ти дал еден совет, не мораш воопшто да го прифатиш...чисто информативно...прво малку разгледај ги подобро правилата кога некое дете станува дел од младинската Или пионерската школа како ја нарекувавме ние, а посебно запознај се со конкретниот пример „Меси„... второ, Фабрегас разгледај во контекст на Иниеста, и таму ќе го пронајдеш фактот и за многуте „Фабрегас-и„ и „Иниест-и„ кои излегуваат... и трето можеш воедно и да истражиш, а верувај ќе ти биде интересно, за 15 камерунчиња на Ето што пристигнаа на негов трошок пред скоро година ипол во клубот... се е во иста релација на мојот пост, а и твојот коментар, кој е далеку од точен...без да ме сфатиш погрешно, ова најпријателски и колегијално... Поздрав Филе.

  ReplyDelete
 17. Anonymous13:36

  File najdrugarski postot si go napisal samo za da gi iznafalis tvoite Barsa.A osven to da predizvikas i mnogu kontraverzi megu posetitelite na postot sto vroduva mnogu komentri.Najsilna kantera ne postoi bidejki site golemi klubovi kupuvaat igraci na 14 15 godini i potoa gi pravat zvezdi.

  ReplyDelete
 18. ...да не го повторувам коментарот од 26 октомври во 21:53 ... само ќе додадам, бев таму на теренот кога тренираа сите мали категории и кога целиот младински погон го водеше Пеп. Да не зборам дека меѓу децата кои тренираат во Барса, значи од свои 4 години се и децата на еден наш познат фудбалер (нема смисла да го ставам неговот име во контекстов, без негова дозвола). Второ, ме прошетаа буквално низ сите категории и ми напоменаа на неколку деца кои ги очекуваат во наредните години. (примерот со Меси е малку поразличен, а знаеш и зошто). И трето, точно е дека пишувам за Барса... плаќам годишна членарина (можеш да видиш на www.fcbarcelona.cat како тоа изгледа и колку чини), навивам за Барса, истото го правам и со Хајдук, Лацио, Бока, а Аргентина ми е во најголем дел од срцето. За тоа го работам и овој блог...тоа е суштината на блогот...објективно можеш да чуеш коментар во емисијата, но на блогов, ставовите се лично мои - субјективни, и накако на друг начин... а тебе ако не ти се допаѓа, воопшто неиту мораш да го читаш а ниту пак да коментираш... ова ти го кажувам со најголема почит, за да не трошиме време понатаму на вакви преписки. Фала.

  ReplyDelete
 19. ako sum za villarreal ali mora da priznaam deka barsa ima eden od najbladite pogoni a dodavajki go i eto tuka...so moze drugo da se ocekuva osven titula u La Liga

  ReplyDelete
 20. Anonymous06:51

  do toj sto pisa za ajax deka ima najdobra skola: prvo mala ispravka,huntelaar e dete na psv, ne na ajax i vtoro ajax tocno e deka vadat izvonredni igraci no ne znaat da gi socuvaat i razvijat dovolno kako sto barca go pravi toa i nema dilemi deka barca ima najdobra mladinska skola na svet. mnogu iminja izvadija i uste mnogu ke vadat dokolku vaka prodolzat. pozdrav file! forca barca!

  ReplyDelete
 21. Anonymous11:47

  file najprvo sakam da kazam mozebi navistina barca ima najskapa maldinska skola vo momentov,da ima no mislis deka vo drugite klubovi nema talenti od tipot na krkic, xavi,iniesta, eve da ne go spomnuva messi zasto stavrno e zver,dali mislis deka eden snaider ne e dobar ne e na ramniste na xavi ne sum za real apsolutno u nikoj slucaj nejkam da me sfatis pogreska za valensija sum od start ke ti kazam te rabziram deka gi sakas barca tokmu zatoa procitav deka plakas i clenarina ama malku da bideme realni dali mislis deka i aguero ne na ramniste so krkic ili pak giovinko so iniesta epa file ja mislam deka e taka znaci ima i mnogu drugi skoli so se dobri no nemozat da gi zadrzat svoite igraci poradi milionskite ponudi od golemite klubovi kako real,man red,liverpool,eve sea man city.dali mislis deka makedonskite klubovi nemaat mladinski skoli imaat file vidi ja skolata na belasica vo vremeto na pandev koi sega igra za lazio,maznov koi igra za tomsk igrase za cska ako ne se lazam,goran popov vo hereven,posle robert popov vo okser mozebi itn da ne gi nabrojuvam i den denes ke kazam belasica ima vrvni mladinci so ogled na toa dek anekolku pati gi gledav lani i preklani poseben vpecatok mi ostai pance paktov eden talent koi ima 18 god igra kako napagac no imase natprevari koa igrase i kako centralen odbranben igrac i navistina ke kazam deka stanuva zbor za dete koe bukvalno na sekoj del o dterenot se snaoga odlicno osven golman do sea ne sum go videl kako brani :),no dali ke uspeee ke vidime eve sea ke naborjam nekolku fudbaleri koi vredat da zaigraad za makedonija no mozebi nikogas nema da zaigrad poradi negrizata kaj nas za maldite eve sreka imame so slavkovski zaigra za maldata reprazentacija eve da pocneme so aleksandar kachaniklich koi isto taka poteknuva od skolata na malme no igra za liverpool se raboti za eden odlicen anpagac koi raspolaga so odlicna tehnika i moze da igra po krilnite pozicii da odime ponatamu ima uste makedonec koi seauste e vo malme od svedska no veke godina i polovina inter pokazuva interes,potoa mustafi koi igra za basel a ne ni saka da cue za makedonskiot dres mislam deka se dovolno trojca a da ne zboruvam za golmanot od svedska koi isot taka ima makedonsko poteklo (nemozam da se sestam kako se vikase)i dokolku use malce cekame ke brani za svedska kako so i samiot toj izjavi mislam deka file na ovaa tema moze da praime use 24 casa muabet i pa da bidat malce

  ReplyDelete
 22. Ne logicno e da sporeduvate drugi skoli so akademijata na Barsa zato sto timot e takva institucija koja na igracot so negovite osnovni igracki predispozicii sama po sebe mu ovozmozuva visoki uslovi na promocija da ne recam reklama i ovelicuvanje na imeto na igracot. Tipicen primer za toa e Bojan koj spored mene i spored mnogu veruvam ne poseduva takvi performansi od tipot na neverojaten dribling ili zavrsnica ili neverojatna brzina,sila lukavost i sl. i pokraj negovata mladost i ne sozreanost sepak vidni se negovite ogranicuvanja vo taa smisla...no ete momceto na 18 godisna vozrast ja uziva karakteristikata na najgolem mlad talent vo svetot mozebi...dobro e sto vecerva tokmu toj vecerva strelase za Barsa no i pokraj negovite izdanija vo dresot na Barsa toj ne moze da go ubedi subjektivniot gledac i navivac na Barsa deka zasluzuva prvotimski status vo Barsa. Inaku vo ovoj kontekst da izrazam pofalbi do Pep koj godinava ja pronajde vistinskata Barsa na koja i dolikuvaat vakvite izdanija,a sto se odnesuva do postovite File navistina si vo prava nasoka zato sto Blogot e cisto subjektiven,normalno e tezneenjeto kon pofalbite za segasnata Barsa osobeno posledniov post za Kanterata - kogo ne mu odgovara neka ne gi cita,PozzZ

  ReplyDelete
 23. ...анонимус, си донекаде во право...ама да не се повторувам со зборовите на Каталонец, кој штотуку го кажа тоа што и јас го мислев, на некој начин слично... Поздрав и до двајцата!... :-)

  ReplyDelete
 24. Anonymous13:20

  Se soglasuvam so katalonec.Moe mislenje e deka mozebi nasiot Slavkovski e podobar od Bojan ama neli ovoj igra vo Barsa.a ovoj nasiot vo Sefild(ili kade bese sega na pozajmica).File cekam Post za Kupot na Spanija bidejki go cenam tvoeto mislenje i edvaj cekam da vidam sto ke pisuvas za iznenaduvanjata koi se slucija.Pozdrav!!

  ReplyDelete
 25. Anonymous18:28

  zdravo na site.se soglasuvam so file deka barselona ima najdobra mladinska skola,no najgolem plus na barsa e toa sto im dava sansa na tie mladinci da prerasnat vo vrvni fudbaleri.no mnogu blisku do skolata na barsa e kralskiot klub real.so podobra klupska politika real ke go ima istoto sto go ima barsa sega.jas ne sum navivac ni na ednite ni na drugite ama iskreno portillo bese pogolem talent negoli sega sto e bojan krkic portillo ima postignato preku 500 golovi vo site mladinski kategorii na real i den denes go drzi rekordot vo spanija.a file dali ti teknuva na haruna babangida(brat mu na tijani babangida)on bese svoevremeno najgolem talent vo barsa mozebi i vo svetot na svoi 16 godini postigna 52 gola vo barcelona c timot no ne dobi nikogas vistinska sansa da se dokaze(igrase vo olympiakos 2-3 sezoni sea ne znam kaj igra)kako i da e jas gi razbiram sto sakaat da ti kazat ostanatite so toa deka site imaat nekakva si skola kako ajax na primer samo razlikata e toa sto barsa e barsa real e real inter e inter milan e milan oni gi pravat igraceti i kupuvaat od strana a ajax,psv,feyenoord egzistiraat od tie igraci sto ke gi prodadat.i za kraj gledaj nekoja utakmica kade sto igra feyeenord da vidis kakvi idni vrvni fudbaleri ima tamu od ovoj sostav sega sto go imaat za 4 godini 5-6 igraci ke igraat vo jaki timovi(biseswar,fer,bahia,wijnaldum,greene,janota,bruins,vlaar).pozzz i cekam odgovor

  ReplyDelete
 26. abe kjutete vie drugite ke kazete za BARSA moze da kaze samo toj sto naviva tie drugite sto postavuvaat losi komentari toa go praat od inaet!!!Barsa e 2 skola vo evropa ama sea za sea 1 e!!Messi ne e kupen tuku sam dojden u Barselona gradot da se leci pa posle go zemale da igra!!!da pocneme od Guardiola,Xavi,Iniesta,Fabregas,Merida,Messi,Bojan,Giovani dos, santos,Busquet,pa vlezete u youtube i gledajte go Pedrito i Assulin i ke vidite!!!BARSA E CHAMPIONE!!!!!pozz do site navivaci na Barsa!!!!

  ReplyDelete
 27. Ќе се сложам за Ајакс! Генерацијата на Давидс, Клајверт, Сидорф, Ван дер Сар и останатите што освои титула 1996 мислам ако останеа заедно ќе владеа со светот уште 10год! Но сепак тие фудбалери не бегаат поради платата, туку мислам поради квалитетот на првенството! Ајакс секоја година вади по една до две ѕвезди!

  ReplyDelete
 28. Anonymous17:08

  File dobro be ti normalen li si sho pishuvash se glea deka neznaesh mnogu dobro od koj klub ispadnaa Eto'o i Iniesta pa posle pishuvaj samo naprazno bladash a inace Ajax ja ima najdobrata shkola vo Holandija prv Huntelar,Ibra,Davids,Klajvert koj igrashe za barca itn posle da ne spomnuvam za Bayern Leverkuzen koj ispadnaa mnogu golemi zvezdi edni od ti e se dimitar berbatov,balak, itn itn vo francija nadobra mladinska skola imaat PSG ispadnaa mn igra4i od PSG megju koj i Ronaldinho vo Anglija ubedlivo Arsenal zatoa sto tie nosat mladi i gi pravat zvezdi i posle gi prodavaat.Vo italija mozam da kazam deka spored mene nema teshki gotovani posebno Inter koj so eden Baloteli se ispofalija do nemaj kade.Portugalija ubedlivo vodi Sporting Lisabon od koj ispadnaa C.Ronaldo deneska najdobar igrach Joao Moutinho 21 godina igrac koj go baraa manchester itn.I na kraj odime vo spanija najdobra mladinska shkola imaat REAL MADRID dokolku ne ti e jasno www.realmadrid.com se si pishuva koj zvezdi ispagjaat ali se premnogu nesmasen klub kupuvaat igraci koj pocnale od drug klub a ne im davaat shansa na mladite da se dokazat prv primer Eto'o beshe kako mlad vo R.Madrid ne go pushtija otide vo maljorka najdobar strelec i na kraj Barca go zemaa,tuka se i Saviola koj igrashe davno nekad vo Barca,Iniesta ako imash nekoj zabeleshki poveli kazi gi.

  ReplyDelete
 29. ти, анонимус, кој го напиша претходниот пост, очигледно имаш некој грашка, ама веројатно сам со себе...затоа пријатлески те советувам прво, пред се уште еднаш, ама внимателно, концентрирано и пополека да го прочиташ текстот, да ја погледнеш сликата, па уште еднаш размисли, што пишува во тој ист текст, па уште еднаш погледни ја сликата... и после пред да пишуваш пораки, прво одмори се малку, размисли што сакаш да кажеш , па после праќај коментари... е ако и после тоа пак ти почнуваат така навредливо коментарите, а се без никаква основа... тогш очигледно ни јас не можам да ти помогнам, со советов... пријателски поздрав... и искрен, пред се...

  ReplyDelete