30.11.08

ОД ФУДБАЛЕРИ ВО КРАЛСКА КОЧИЈА, ОСТАНА САМО КОЧИЈАТА . . . ФУДБАЛЕРИТЕ ПАДНАА!

И сега?
Треба ли коментар?
Веројатно, не ...но, сепак имам предизвик да пишувам, од проста причина што сепак беше еден убав, висококвалитетен натпревар од кој може да се научат многу работи, и во нападот, и во одбраната, а најмногу во варијациите на нападот. Како ромб 4-4-2 се трансформира во 4-3-3 и 4-2-4 со остварување „човек - повеќе„. Нешто што не се гледа секојдневно кога се игра против големи екипи, како што е Реал. Најчесто тоа тие го играат, а не нивните противници, сем ако станува збор за противник кој е во негов ранг. (бидејќи за такви трансформации потребни се исклучително брз среден ред, агресивен и снажен, кој има огромна одговорност и во одбраната, а сличните правила да важат и за уште побрзиот напад).
Хетафе, сепак не е тој ранг, но ете... дисциплинирано и против вака ослабен Реал, очигледно се може.
Одбраната на Реал пред се, не можеше да одговори на примарните задачи, а воопшто и да не зборувам дека во улогата на напад беше исфрустрирана и некоординаирана. Средниот ред како и да не постоеше, што пак повлече нападот и ударната сила и да не ја видиме. Раул играше на неприродна позиција, ама веројатно тоа и мораше да се случи, кога Дренте беше комплетно индиспониран, а Савиола како сеушпте да не му се верува дека конечно и тој игра цели 90 минути (благодарение на сите повредени, а штета беше добар потенцијал, на времето). Ван дер Ваарт се чекаше, ама очигледно ќе треба малку повеќе време. Неверојатно во дебаланс и Серхио Рамос. А за Касиљас, очигледно вчера Шустер на пресот беше во право. Касиљас е далеку од оној лани.
Хетафе одличен.
Додека Реал пробуваше директно низ средина да ја повлече играта од задната линија преку средниот ред кој не постоеше, токму тука во најзбиена формација со четворка во ромб, појачани со Диаз и Марио одзади, па дури и Лихт од левата страна, Хетафе ја „дотепа„ таа средна линија на „кралевите„ (повеќе изгледаа вечерва на било што сем не на кралеви).
Ова беше класичен пример, на стандардна ромб 4-4-2 формација која ја има најчесто таа улога од 4-4-2 да се претвора во контра со 4-3-3 и во најмала рака, со брз трк да излезе пред Касиљас дури и со 4 во напад и секогаш фудбалер повеќе.
Само сеуште не ми е јасно, како Шустер ладно ја следеше трансформацијата на Хетафе во секој следен напад и не реагираше. Веројатно и нема со кого и нема како. Во секој случај, само едно е оправдување за Реал, а тоа е „болницата„ кој ја имаат на Сантјаго Бернабеу. Не е лесно, повеќе е од очигледно...

23 comments:

 1. ФИЛЕ дали погледна како се прошетавме низ Рамос Санчез Писхуан,хехехе колку само сме јаки годинава...но за Реал навистина ме радува то што повторно изгуби ама сепак то што му се случуват со повредите е наистина потресно,Поздрав

  ReplyDelete
 2. ДА да барса играсе многу убаво и резултато си го казува своето,ама реал мораме да признаеме дека немаозе така да игра недостсуват сите тие играци и ако игра без тие играци со барца навистина ке биде штета. :)

  ReplyDelete
 3. messi04:20

  ke gi vidam Rmadrid kako ke se snajdat na 14 dekemvri, mislam oti real ova godina nisto nema da osvoi ni ligata na sampioni a i od spanskiot kup ispadna a i titulata tesko da ja osvojat ova godina vo spania..

  ReplyDelete
 4. Anonymous10:09

  imat vreme dolga e sezonata taka bese i pred nekoja godina vo mart barca bese 15 poeni pred real ama na kraj ispadna da pobedit real pa taka da imat vreme
  a inace edinstven problem so e vo real ne e trenerot ne e krizata tuku problemot e so imet 10 od pocetnite 11 povredeni a ako se vratat site (nistelrooy nemat sansi ) drugi ke bidit poinaku ve uveruvam pozdravvv

  ReplyDelete
 5. file znaes sto ne e ubavo kaj vakvite natpisi? toa sto sekogas mozat kako bumerang da se vratat na ekipata za koja navivas. i posle sto treba drugite da provociraat i taka sekoj vikend razlicno. strpi se, vozdrzi se. minatoto kolo bese obratno barca kiksna, a real pobedi, drugoto kojznae sto ke bide. ostavi gi provokaciite za na kraj ne se stanuva sampion na polusezona. dali go procita predlogot za fudbalski mec vo nekoja sala navivaci na real-navivaci na barca??? pozdrav

  ReplyDelete
 6. ... хахахаха... ќе се воздржам... хахахаха ... до 25 мај 2009 ... :-))))))) ... инаку за натпреварот, ајде..и јас спомнав пред некое време...ама гледам никој не е заинтересиран... ако сме на купче...задолжително!!!!... само нека биде порано, зашто одма после емисија одам за Барселона... знаеш сепак, умор, фудбал а недај боже некој да ме поткрене у ваздух.. ќе иде се јабана.... хахаххаах...

  ReplyDelete
 7. Па не знам за какви провокации зборува King кога реалноста е таква каква што е. И Барса лани во истиот период се наоѓаше во таква ситуација со повреди на клучните играчи но и со проблеми во односите помеѓу играчите,тренерот и управата делумно.Но никој од нас Каталонците не се противеше на таквата мизерна сезона туку искрено јас само ги одбројував деновите на завршување на сезоната и шутка на презаситените од трофеи Роналдињо,Деко,Рајкард и др. А оваа сезона едноставно се е во знакот на Меси и Барселона искрено кажано,не верувам дека титулите оваа година ќе изостанат,минимум една.

  ReplyDelete
 8. narode real ima problem 15 fudbaleri povredeni a file znaes li go enzo zidane pogledni na youtube pod ime enzo zidane THE NEW ZIDANE sinot na slavniot vele majstor zidan so 13 god kapiten vo real i gledaj pa pisi komentar so misles

  ReplyDelete
 9. Anonymous07:05

  file sreken pat za barcelona se nadevam deka pak ke i noses sreka na real za da mozat pak da ja pregazat "barsa" i mislam deka sega ke bide pravio moment da ti napravam clenska kniska od LOS BLANCOS Real Madrid
  halla madrid

  ReplyDelete
 10. Anonymous14:42

  Хехе за какво прагазување збориш кога во Барса Класикото беше најскапаното дерби во последните 20-30 години.Не дека на дербито Кралевите демонстрираа прејака односно шампионска игра туку напротив среќата им дојде во склоп со слабата форма на Барса како и повредите во тој период,потсетете се на неиграњето на Меси и без врска уфрлањето во игра на недоволно заздравените и некорисни во тие моменти Роналдињо и Деко.
  Јас сум реален и признавам дека на реванш Класикото во Мадрид пак Реал навистина изгледаше шампионски онака како што пред две сезони се шегувавме ние со Мадрид но што е тука е гоинава пишано ви било да си одите со навалени глави од Камп Ноу,впрочем годинава не знам на кое наредно гостување ќе го убедете светот дека лани сте биле шампиони,а велам гостувањата зошто дома натпреварите Реал ги игра под очевидна поддршка од судиите,хехе Реал е тоа не е играчка Кралот мора со насмеано лице да си оди од Бернабеу...

  ReplyDelete
 11. Anonymous07:31

  Ако Барса не му стегне барем 5 на Реал, кревам раце од неа!

  ReplyDelete
 12. Anonymous04:50

  barca e sampion ovaa godina,a real nisto ovaa godina samo moze novi kopacki da im dadat kako utesna nagrada:D:Dhehe

  ReplyDelete
 13. Anonymous05:05

  lesno e da se zboruva na pocetokot na sezonata kako lani i prek lani,krajot go krasi deloto a i kralevite krajot gi krasi so povredeni igrace se odrzuvame nekako i na 14 ke dokazeme deka sme seuste kralevi vladeeme so fudbalot vo celiot svet vprocem imeto pokazuva sve
  KRALEVITE OD MADRID

  ReplyDelete
 14. Anonymous12:08

  Hehe ama kralevi

  ReplyDelete
 15. Neka se setat na minatogodishniot natprevar KATALONCITE | Brcelona - Real Madrid mislam deka beshe 12-to kolo . Koj gledashe od niv mislam deka slushna koga komentatorot rece SHOK NA KAMP NOU .Zatoa mislam deka treba da zavrshi natprevarot pa da se zboruva ... Real Madrid Forever ..

  ReplyDelete
 16. Anonymous03:21

  Huntelar !!!!!!!!

  ReplyDelete
 17. Anonymous12:34

  Kako go sporeduvate natprevarot lani so ovoj godinava...pa ke padne sram godinava za Madrid,hehe SUROVA REALNOST

  ReplyDelete
 18. Anonymous03:54

  pa kako lani i ovaaa god istoto ke se sluci se digat barca se falat demek se mnogu jaki i naednas real ke im ja zatvori ustata

  ReplyDelete
 19. Anonymous12:58

  file ne se sekiraj pa i ti so si se zagrizil za real...nemaj galje ke gi pominat barca sea tapa se poso 10tina prvotimci se povredeni...:)barca da gi imase volku povredeni nemase ni bod da zemat ...

  ReplyDelete
 20. REAL MADRID ke se vratii vo formaa samo obicna kriza imaat BARSA ke padna ne nou camp na 13 dekemvrii REAL si e REAL ,, Barcelona---Ne mi e poznatoo?

  ReplyDelete
 21. Anonymous00:39

  Се глеа дека не ти е познато кои се Барселона.
  Да знаеше немаше да пишуваш такви глупи коментари.

  ReplyDelete
 22. барселона се мн јаки сезонава и 100% ја зимаат титулата во Шпанија.....но не заборавајте Реал е сепак Реал и не го отпишувајте толку лесно оти на натпреварот со барса ќе бидат мн мотивирани и нема да изгубат воа тоа сум јас сигурен....мој тип 1-2

  ReplyDelete
 23. барса можат секоја недела 10:0 да тепат, ама на 13-ти од Ел Класико ќе освое 0 бодови,Hala Madrid

  ReplyDelete