17.2.09

СЕПАК Е ПРЕГОЛЕМА РАЗЛИКАТА ЗА ДА МОЖЕ МАДРИД ДА СЕ НАДЕВА НА НЕШТО ДРУГО, СЕМ ВТОРО МЕСТО...

Приказната за каталонското шампионско славје добива еден интересен тек, но сепак и сеуште извесен.
Ако во саботата, на само час и половина бев изненаден од клупата на Барса, која скоро ненајавено „ја најави„ Пеп, со Меси и Анри, денес веќе по којзнае кој пат ги прегледувам хронолошки, настаните од тренингот во петокот, па се до пресот кој беше организиран веднаш по натпреварот.
Само фактот дека требаше тоа да биде експлозивно деби на Меси на Лопера, веќе го имаше поткренато мојот адреналин на многу повисоко ниво. Дополнително збунувачки ми беа сите смс-а што ги добивав во саботата (и тоа веднаш по завршување на емисијата, па се од почетокот на натпреварот) дека Барса 100% нема да победи, дека Бетис ќе изигра за коефициент 5, итн, итн...најчесто пораки кои беа исклучително од обложувачки аспект... :-( ...
Самата ротација на Пеп, само ја дополни статистиката на Барса, дека е исклучително лоша во Севиља против Бетис.

Секакви црни сценарија ми пројдоа низ глава од 19.45 до 20.00, додека ги слушав коментаторите на радио Марка... помалку и тие беа збунети, но во секој случај одговорот го наоѓаа во следните натпревари кои за Барса се исклучително важни. Со кој очигледно дека и јас се сложувам, не би сакал да има друга причина за последицата која сите ја видовме...

А што е она што следува, поради кое Пеп ротира?

Дали Барса ќе му помогне на градскиот ривал во спас на сезоната или ќе го докусури? - прво прашање. Веднаш потоа следува пат во Франција, во Лион (град кој и мене ќе ми остане во „лошо сеќавање„ кога летово на враќање од Барселона „од Цензурата за Лапорта„, прво „залутав„ накај Лион, па непланирано поминав два дена повеќе :-) ... Во секој случај, се надевам дека овојпат Пеп нема „да залута„ оставајќи надеж за французите во реваншот на Камп Ноу.
А веднаш по француското „рандеву„ следува уште едно исклучително гостување против Атлетико на В. Калдерон. Па уште едно гостување на Балеарите против Мајорка во реванш од Копа дел Реи. Па домаќини на екстремно тврдите еускади од Билбао, за веднаш потоа реваншот против Лион на Камп Ноу.

Многу тежок распоред... премногу... среќа што се десет бодови предност во Ла Лига, а тоа значи, теоретски, дури и да си дозволат и три порази еден по друг, за тоа време Реал мора се да победи, и пак да се на бод предност. А да не се заборави во меѓувреме дека и Реал ги има сличните натпревари...


Тоа на некој начин е мојот став во кој сакам да верувам зошто Пеп започна со Меси и Анри на клупа, а Бојан исклучителен маргиналец во последните минути... Не би ни сакал да навлезам подлабоко, па да барам причина за Хлеб, кој очигледно уште денес е ставен на трансфер листата на Лапорта за јуни, итн..итн... Затоа што и за мене Хлеб е веќе завршена приказна во Барна.

Само еден факт ме прави задоволен и среќен, предноста е преголема за да може некој друг да се надева на освојување на титулата во Ла Лига.

89 comments:

 1. Mоментално мора да се признај дека Реал е во добра форма, статистички гледано од Класико па наваму има само победи, и 1 примен гол...дали ќе стани Ла Лига уште поинтересна ќе видиме во наредните утакмици, ама дека Барселона можи да си дозволи 3 порази пред Бернабеу и не сум баш најубеден?!:S Како и да е, натпреварот во Бетис влева оптимизам за поинтересен финиш на првенството:)

  ReplyDelete
 2. ...да. Влева оптимизам од аспект на реалов навивач, така? ... но од другиот аспект, спротивен на твојот, сосем е различно, на некој начин токму како што пишувам... Владимир, верувај дека сум 100% сериозен кога велам дека верувам оваа година во титулата во Ла Лига, а веќе се поубеден и за финалето во Рим, за кое реално сеуште е рано, но има време...и тоа наскоро ќе го елаборираме... од аспект на игра, ротации и дисциплина... :-)))) ...но сепак, драго ми е... и со секоја почест кон Раул... пред се, тоа што го прави го става во листата која тешко дека некој во наредните сто години, или барем додека сме ние живи дека ќе може да го симне... :-)))

  ReplyDelete
 3. Anonymous08:43

  12 pa 10 pa 7 i tn. poleka ke si se topi pa ke ima lekcija na Bernabeu i do krajot samo rutina. Het trik vo la liga a mozi i liga na sampioni kako plus da dojdi.Si bese ednas edna barca...

  ReplyDelete
 4. Anonymous09:05

  Barca bese istata kako i prethodnoto kolo, samo golmanot na betis bese odlicen i poveke od toa, taka da nema mnogu mesto za nadez za real.

  ReplyDelete
 5. Една средба нерешено на Барселона..и одма се крева врева...ами да изгуби незнам со ќе биди...а анонимус си се занесува 12 па 10,7...ама да те прашам нешто..какво беше чувството во лига на шампиони оваа година...кога цел бернабеу му аплаудираше на Алесандро Дел Пиеро...Имаше изјава и Пеп..дека тимот не бил заедно, и заедно не тренирал...а плус Меси и Анри не беа во првиот состав...како и повредите на Пујол и Маркез...иако Барселона имаше целосна доминација на играта..ете среката не ги сакаше,иако имаја премногу шанси..Ето се покажа како вистински голгетер,и постигна два од кои едниот беше интересно голче...поздрав

  ReplyDelete
 6. Anonymous09:57

  za Dimitar-Messi10
  znaci sansite na betis ne gi broime?
  3-4 ziceri mozese i 5-2 da bidi ama ko za cudo ona drvoto valdes na golot konecno nesto fati.A za del piero nemam komentar oti bese vo vremeto na shuster(drvoto). 8 so red i to be continue...

  ReplyDelete
 7. А за Барселона ""ел класико"" не памтиш...мислам тоа беше време на хуанде рамос...Барселона се претури од шанси,реал требаше најмалку 5-6 да прими,ама се извлече...а за Бетис не велам дека немаше шанси...а за Валдес дека е дрво не е...не велам дека е од калибарот на Касиљас...но за да брани тука тој се докажал...не е туку така за во една ваква лига да се земаат играчи како во нашава...ами пред 3-4 сезони во ЛШ кога Барселона ја освои ,Валдес беше во инзворедна форма..па како тогаш никој не викаше Валдес вака,така...а за Канаваро не кажуваш...му ја зеде на Роналдињо наградата најдобар фудбалер на светот и во европа...па макар тогаш можеше да биде и Зидан...а немам слушнато да ја добијал наградата најлош одбрамбен играч...уште кога дојде во Реал како големо засилување...одма во ЛШ со Лион...Џон Кару го претрчуваше како мало дете..а имаше вина и за еден или 2 голови.поздрав

  ReplyDelete
 8. Па добро мајка му стара не ми се верува каква врева се крена,оти Барса изигра нерешено против Бетис?
  И сега почитуваните навивачи од спотивниот табор на Мадриѓаните,одма почнаа да си ги креваат акциите?
  Знаат ли они дека колку натпревари има Барса во La liga толку има и Реал,и нема вечно да тепа,да молим влезе во серија не го оспорувам тоа и нека продолжи така оти ако губи па зар ќе биде интересно да се гледа Шпанско првенство.(ќе дојдар и 5 слаби мин. на Рамос кога ке почне да вади нерешени или да губи утакмици,па тогаш да ги видам што ќе кажат реаловци)
  Само друго сакав да напоменам,годинава сме во невидена форма,секоја чест за Пеп,и играме секаде се боима на 3 фронта (да не се заборави тоа)и ако сега изиграле нерешено,не значи готово отиде титулата од рака,па мили мој играчите не се машини,сега изиграа така ама наредната ќе се кренат на нозе и ќе продолзат со успесите кој ги имаа до сега.Така да не вреди да се зборува за некаква пресвртница во Шпанија,веќе одамна се виде кој е кој годинава. :)
  Голем поздрав до Филе,до секој навивач на Барса и до сите Македонци!

  ReplyDelete
 9. Anonymous11:48

  ’’Barcelona Es Más Que Un Amor"
  Секоја чест реал влезе во форма и стварно прими еден гол во толку утакмици,али погледнете ја играта што ја игра не би сакал да ја споредувам со барцелона бидејки каталоците играат отворено,и да го потсетам навивачот на реал дека лани барцелона загуби 4:1 на бернабе и дојде без меси,деко,ето и во ниту еден момент не се затвори во својот шеснаесетник,а како играше реал на camp now?Е тоа е разликата брат дека барцелона даде 21 гол на последните 7 натпревари во ла лигата,а реал? е тука лежи разликата помеѓу двата тима.antimadridista

  ReplyDelete
 10. Anonymous12:14

  Lele Dimitar ne mi se veruva sto pisuvas.Kako e mozno sekogas koga ke napises nesto toa mora da e so cel da se nervira fanot na sprotivniot tabor.Brselona kako i sekoj drug klub vleguva vo serija slabi rezultiti no toa ne mora da znaci deka taa kriza zapocnuva sega a moze i da zapocnuva bidejki od natprevarot protiv osasuna pa navamu barsa nekako se se vleci vo poslednite migovi od natprevarite.Zatoa nemoj za nekoj komentar vednas da se nerviras i da gledas da napises nesto sto se slucili nekogas bidejki ako nie fanovite na Real gi spomneme titulite koi real gi ima osvoeno i koja e razlikata megu real i barsa vo brojot na tituli mislam deka ke se otkazas od barsa...Hala Madrid...Hala Madrid

  ReplyDelete
 11. ...и јас се слозувам со тоа дека ниеден пост не треба да има за цел да се нервира противничкиот табор...напротив, конструктивно, транспаренто и поддршано со факти, да се елаборира или ситуација или едноставно да се претстави својот став... а тоа треба да има за цел да развие уште поконструктивна дискусија... на крајот од краиштата, постои некол фан на Барса, што може да го оспори Раул како феномен? Не..може само од инат, некој тоа да го прави... и јас не е дека којзнае колку го почитувам како индивидуалец или како врвен фудбалер , ама во секој случај мора да биде почест секој муабет во контекст на неговата голеада... и Пипи Инѕаги верувам дека никој не го сака, ниту како фудбалерм ниту како индивидуалец, а не верувам дека и како лик некој ја почитува неговата арогантност и самобендисаност, но факт е дека ќе остане во историјата на Лигата на Шампионите и европските купови, барем засега... тоа е факт.. а дали нам ни се допажа или не, тоа е сосем друга тема на муабет...затоа пред се секогаш сум за искрено, поштено и со факти!

  ReplyDelete
 12. Јас нејќев да изнервирам фан од Реал...ама анонимус почна да си прај филмчиња "си беше еднаш една Барса"...а реал освоил 5 титули од времето на ди стефано во ЛШ..а за Раул секоја чест..само никогаш нема да се откажам од Барселона ..ако сакаш број 1000 титули..поздрав

  ReplyDelete
 13. Anonymous13:43

  ne se prepravajte znaeme deka vie navivacite na barca (menos que un club:))se plasite za titulata pa makar i da e 15 boda prednosta.Setetese kako vi bese pred 2 god koga vi ja zedovme titulata od race( TAMUDO ). Kolku ubavo zvuci ova ime? Nikogas nema da imate igrac kako Raul i zatoa zadovolete se so nasiot otpadok eto`o so go frlivme a vie go zedovte hahahahaha

  ReplyDelete
 14. BARCA FAN13:48

  Разликата е 10 бода,нема место за паника,до натпреварот со реал сигурно и ке биде зголемена,и со сигурност тврдам дека утакмицата на бернабе ке биде се само не победа на реал,така да мадридисти мозете да сањате за титула оваа година,ниту во ла лига ниту во лига шампиони.

  ReplyDelete
 15. Јас повеке се плашам од Виљареал...оти таја утакмица беше со пресврти...и Барселона секогаш имала тешкотии со Виљареал...како лани..мислам Барселона лани изгуби од Виљареал...сега и Севиља се приближува на 9 бода во однос на Реал...има уште до крајот...се надевам ќе биде интересно...но малку мора да ја смириме тензијава...поздрав

  ReplyDelete
 16. Внимателно ги читам сите коментари, само морам малку да коментирам, со факти шо вели Филе:) Факт е дека и двата тима, повеќе или помалку зависат од креативноста на Робен и Меси, факт е дека Реал пола сезона играше со втор тим, факт е дека моментално и двата тима играат со првите состави, Реал на 2, Барселона на 3 фронта, за неколку кола и за двата тима почнуваат 3-4 дерби средби со ред, во меѓувреме и Лига Шампиони, па нека биди весело:D Поздрав до сите.

  ReplyDelete
 17. Па...Филе содржината на твојот пост беше очекуван од моја страна претпоставувајќи дека ќе ја истакнеш ротацијата на Пеп (Меси и Анри на клупа без оглед на слабата одбрана) на натпреварот во Севиља макар што цената чинеше 2 бода минус но и не така големи колку што би можеле да бидат до сега со оглед на одличните изданија на Реал под палката на Хуанде.
  Токму преку Меси на Sport.es ја имаа прикажано целта на таа ротација односно одмарање и очигледно изоставање од првиот тим на натпреварите од Јануари до ова коло,затоа што тргнувајќи од Еспањол преку одмор во реваншот од купот па завршувајќи до Алмерија на Барса и предстојат 7 натпревари во 20-тина дена во кои токму Лео треба и мора да биде играчот и главната алка во почетните состави на овие натпревари во кого се надеваме дека ќе ја видиме Барса во финалето од Купот на Кралот и 1/4 финалето од Шампионската Лига.
  Што се однесува до Примера мислам место за дискусија годинава постои во илузиите на Мадриљеноси но не и во реалноста...Барса - Шампион
  Читам некакви коментари на граница на провокација кои мислам дека не е потребно преку навивачкиот тим да се затворате во светот на едниствено само тој тим и од то да произлегуваат нкакви несогласувања и навивачи судири.
  Реал и титулите е завршена дискусија...и јас како навивач на Барса ниту можам ниту смеам да одречам што се има постигнато Реал но,затоа не можам да се ограничам пак и во фактот што токму тие титули би ме довеле до ситуација да ги сменам клупските бои или да престанеам со следење фудбал поради неможноста да се престигне Реал во наредните 30 години во тој аспект....токму тоа е причината заради која постои оној натпреварувачки дух и ривалство кој влева оптимизам за навивање и од друга страна уживање во фудбалот.
  Од друга страна Раул - симбол на верноста кон еден клуб како и Гол Машина на Реал кој ќе биде запишан во историјата на тимот од Мадрид и тоа е факт кој не може да биде занемарен од моја страна и покрај омразеноста која искрено ја имам кон Реал Мадрид.

  ReplyDelete
 18. Anonymous02:18

  Tamudo Tamudo Tamudo pazete sabota pak vi gostuva na Camp Nou a ako vi ja odzemi i ovaa titula togas skriete se od svetot. Pozdrav do site sto ja mrazat barca kako mene. haha

  ReplyDelete
 19. Нека повели...ама Барселона во таја утакмица ке бара одмазда за 2 бода кои и ги одзеде Бетис...Барселона не е екипа која лесни може да го загуби континуитетот на играта..не како Арсенал кој лани почна со прекрасна игра која везеше...но на крајот ја покажа својата незрелост за во одлучувачките моменти..а истото беше и си Ливерул во ЛШ...за разлика од Барса која ја има таа зрелост..за да се бори и победува во последните моменти..а се гледа и тоа што игра на 3фронта...и тоа насекаде убедливо и со прекрасна игра...еве полека се приближува и финалето на Копа Дел Реј...поздрав

  ReplyDelete
 20. Anonymous04:01

  Несомнено Барселона сезонава е перфектна речиси непогрешлива во секој аспект и тоа не може да го одрече никој но сезоната не е завршена и се додека нешто не е завршено не може да се сумираат резултатите сите навивачи во вашата потсвест стравувате на повреда на Меси и не знаете што би било тогаш затоа што очигледно е дека Барселона и тоа како зависи од Меси и немој да велите дека Ето има толку и толку гола затоа што доколку не беше Меси немаше да постигне ни 10 никој не може да биде сигурен во својата иднина и тоа што го чека
  п.с. Филе верувај ми има и такви ,,навивачи" на Барселона кои го оспоруваат ефектот на Раул чудно но вистинито поздрав

  ReplyDelete
 21. Anonymous05:23

  zabraneto e gostuvanje na Bernabeu - opasno po zivot ! vakov znak treba da ima pred stadionot vo Madrid

  ReplyDelete
 22. Anonymous06:17

  Филе најверојатно си запознаен со тоа дека Канал 5 ќе ги пренесува мечевите од лигата на шампионите и купот на УЕФА па со оглед на тоа дека си во таа телевизија би сакал ти да ги коментираш мечевите од најелитните натпреварувања ме интересира дали би можел да издејствуваш врз тамошната спортска редакција и конечно со ќеф да можеме да ги следиме мечевите од ЛШ без да пцуеме на коментаторите :)))))

  ReplyDelete
 23. Anonymous07:04

  Како прво никој не ја оспорува играта на Раул,и погледнете Раул какви голови дава исто како Ето што ги дава и како што викате да не е Меси Етој нема ни 10 гола да даде па да не е Робен или некој друг крилен играч на Реал Раул ни 5 неможе да даде и затоа тие фудбалери се нарекуваат ГОЛГЕТЕРИ значи од 1 шут веднаш да дадат гол,а се очекуваше Барса да киксне со Бетис затоа што 3 год го нема тепано во гости,а тоа што зборувате пазете се од Тамудо мислам дека вие повеќе треба да се пазите кога ќе гостувате во Барселона тука Реал кикснува 100%.А се знае кој ќе биде шампионот оваа година уште од почетокот кога се видеа резултатите 5-0 6-0 се се знааеше.
  П.С Антимадридиста

  ReplyDelete
 24. Anonymous08:04

  "Da na e Roben ili nekoj drug krilen igrac"-pa kakov e toj komentar ti se molam.Barsa zavisi samo od Messi i daj boze da se povredi protiv Espanjol pa ke ve vidam site fanovi na Barsa kako ke placete i site vasi komentari ke padnat vo voda deka Barsa ke osvoi se godinava.Dobro kako zamena moze togas ke go koristite Hleb-hehe(od kade go najdovte).Fakt e deka Barsa nema igraci sto ne e slucaj so Real.Barsa go ima samo Messi i dokolku nego go nema togas ke vidite kako i Buskec i Eto i Havi ke se gubat na terenot.Hala MAdrid i kev mi e protiv Espanjol da go vidam Messi na nosilki kako place bidejki go istegnal muskulot...

  ReplyDelete
 25. Zna4i vaka..Prvo pozdrav do site naviva4i na najdobriot fudbalski klub vo svetot..onie so ne se pristrasni ke svatat vednas za koj se raboti..a "REALnite" nikogas nema da priznaat deka ovaa sezona titulata e vo racete na BARSELONA...no tie ja izgubiha use na NOU CAMP-ETO'O(otpadokot kako so imase pogore napisano) i MESSI koj go pretr4uvase CANAVARO kako malo detence i go lobuvase CASILAS..zna4i so 21 godina "deteto"e najdobar igra4 vo svetot..edno remi so betis ne zna4i niso..so ogled na toa sto messi i henry bea na klupa..se izmorija od davanje golovi :D barsa nema zvu4ni iminja kako REALCITE..ama decata palat i zarat sve zivo kako u LA LIGA taka i u EVROPA..sledniot komentar ke mi bide posle EL CLASICO samo se nadevam deka ke se najde nekoj so ke mi replicira i se nadevam deka raul i kompanija ke go najdat patot do soblekuvalnata..i ako imaat milost nema da im dadat poveke od 3-4 gola..uste eden GOLEM pozdrav do site fanovi na BARSELONA i do FILE

  ReplyDelete
 26. Anonymous03:11

  кој ГОЛЕМИ ЅВЕЗДИ ги има Реал бе ти знаеш што зборуваш и кој Меси го спомнуваш на Ел класико кога тој не се ни виде пред да го постигне голот се согласувам дека Барселона сезонава е посилна од Реал и тоа никој не може да го спори но да тврдиш дека Месе го растурил Реал или пак дека ние сме имале тим полн со ѕвезди тоа е апсурдно

  ReplyDelete
 27. Anonymous07:45

  Abe ovoj ne znae sto pisuva.Slusnal od nekogo Real ima zvezdi i ajde sega ke pisuvame gluposti,ili pak fudbal nema gledano od 2004 godina koga vo Real igraa Zidan,Figo,Ronaldo,Bekam.A za toa deka Messi go pretrcuval Canavaro kako saka samo go potvrduva faktot deka nemas vrska od fudbal a golot na Messi si go videl na nekoj hajlajc.

  ReplyDelete
 28. Цело време зборувате за Меси...во секој пост Меси е топ тема...не бил јак во "ел класико"...е незнам што треба да напрај играч од калибарот на Меси за да се цени...со Реал беше чуван од повеќе играчи..и пак си поигруваше со нив...без разлика што тие играа нефер со нечисти стартови...па се гледаше од авион дека сакаја да го повредат...а после Гаго "немавме никаква намера да го повредиме Меси"...без разлика што сум за Барселона јас многу го почитувам Раул како играч и го ценам неговиот постигнат труд,и секако тој е врвен стрелец...затоа не треба само да се зборува за инает ...па Меси ова година ако не се покажа...тогаш сигурно ти се имаш прегрлено на некое друго првенство..или имас гледано некој др играч...па не мора да се љубомори што Барселона има таков калибар на играч и да му се посакува повреда...дали на постов некој има посакано нешто да му се случи на играч од Реал...поздрав
  Барсааааааааааа

  ReplyDelete
 29. Anonymous10:01

  toa se navivacite na Real Madrid,samobendisani!nikoj ne smee da bide podobar od niv.igrata na Real nikogas nemala tolku golema popularnost kolku sto ima igrata na Barca,i nema ni da se sluci toa.A toa deka Mesi ne se videl i slicni gluposti so kazuvate,sramota e da se kazes kako fudbalski fan,odi gledaj ping pong so izvinenie.Eto-otpadok?Pa tebe ti treba itna medicinska pomos,po se izgleda na nervno.No vo celost go razbiram vasiot ocaj,koga nemas sto da ponudis,napadni go oponentot.Bidete pozdraveni site i uzivajte vo igrata na Barca kako sto toa go pravat nejzinite igraci,a titulite ke dojdat sami.pozzzZZ

  ReplyDelete
 30. Anonymous13:20

  Vo igrata se soglasuvam deka Real nikogas ne moze da se sprotistavi na Barsa no kako sto site dobro znaeme koga ke zavrsi prvenstvoto site panetime koj go osvoil a ne koj kako igral.Jas sum fan na Real bidejki mi se dopaga nacinot na igra na Real a toa e -dozvoli mu na protivnikot malku da se zanese deka moze da napravi nesto i pocne da napaga odnosno ja otvori svojata igra i potoa dadi mu gol.E toa e igra spored mene a ne celo vreme vrti se okolu sesnaesetnikot i vlezi so topkata vo golot ili promasi od eden metar,a pritoa koga protivnikot ednas te napadne vednas ja pogodi celta.Mislam deka toa znaete na kogo se odnesuva na Barsa se razbira a ako ne se soglasuvate so mojot stav togas pregledajte go El Clasico od ovaa i od minatata sezona na Kamp Nou.Sto mislite dokolku Drenthe ili Snajder pogodea vo sansite koi gi imaa za da go otvorat rezultatok koj znae kako togas ke se odvivase mecot.A za Messi nema sto da kazam fantasticen igrac koj ja drzi celata igra na Barsa ili pak dokolku ne se soglasuvate i so ovoj moj stav togas ve molam prestanete so pisuvanje "gluposti"deka Messi bil Mesi(ja)kako sto file obozava da napise ili deka e najdobar igrac na svetot.

  ReplyDelete
 31. Е да погодеа Дренте или Снајдер е тогаш ќе имаше голеада...тогаш ќе проработеше машината на Барселона...тогаш ќе имаше спектакл..а за играта на Реал,мене лично ич не ми се бендисува..Атлетико Мадрид градскиот ривал на Реал игра поатрактивен фудбал,па да не прајме муабет за Севиља..и да те прашам нешто...според тебе кој е најдобар и кој покажува толкава зрелост како Меси..можебо Роналдо го прогласија за најдобар играч на светот...но него требаше само да му ја дадат наградата за најдобар стрелец во ЛШ златна копачка и то..сега оваа награда направија да ја зема тој што ќе освои ЛШ..без разлика дали ја заслужил..според мене оваа награда се дава на играч кој е најдобар поединец...а за роналдо си има награди за најдобар стрелец...пред 3-4 години тоа не беше така Барселона кога испадна во осминафинале од Челзи...Роналдињо тогаш ја доби...поздрав

  ReplyDelete
 32. Mislam deko mnogu brzo ja zaboravivte 2006/2007 koga bese skoro ista situaciata vo la liga a nakrajot se raduvase kralskiot klub. Ama veruvam ja vo Real deka moze da ve poceti na toa gorko iskustvo.

  ReplyDelete
 33. Ко ќе нема со да пишувате..ама цело време 2006/7...па то еднаш се случило...неможи стално среќата да ве прати..а таја сезона Барселона не беше убедлива како оваа..како што минува времето Барселона само руши рекорди...а еве се ближи и ЛШ...поздрав

  ReplyDelete
 34. Anonymous14:54

  od ovaa igra barca mozi smo poloso a poarno nema pa zatoa ocekuvajte samo PAD a ne napredok.pozdrav do site REALni navivaci i pak na krajot ke im se smeeme na kataloncite kako sekogas

  ReplyDelete
 35. Anonymous16:12

  mislam deka nema da se smeete tuku na kraj ke im aplaudirate na igracite na Barca bidejki navika vi stana vekje.mislam deka ti teknuva za so vikam

  ReplyDelete
 36. Anonymous02:52

  да типично за навивачи на Барселона кога немаш да се фалиш со она што ја пишува историјата на фудбалот а тоа се ТРОФЕИТЕ ќе се фалиш со убавината за око на играта а и самте многу добро знаете дека само трофеите се памтат
  п.с. Никој не рече дека Меси не е волшебник напротив иако Меси припаѓа во спротивниот табор јас го почитувам како играч и каде да го видам ќе му симнам капа тоа е неспорно работата е во тоа што реално гледано многу го кревате и тогаш кога не изиграл добро го правите Маестро да изигра еден куп утакмици на фантастично ниво и тоа никој не може да го спори но против Реал беше добро чуван од 2-3 играчи со што не дојде до израз неговата полетност и креативнос па затоа покажа една потпросечна игра(за негови стандарди се разбира) поздрав

  ReplyDelete
 37. Anonymous03:28

  Dimitar eve jas nema da pisam nisto drugo samo prociti si go komentarot i ke vidis deka na pocetok pocnuvas da pisuvas za nesto a veke vo slednata recenica samiot se demantiras.

  ReplyDelete
 38. Anonymous03:33

  Е да погодеа Дренте или Снајдер е тогаш ќе имаше голеада-Da ke imase i fanovite na barsa ke si otidea uste na poluvreme bidejki vekek ke bese 4-0,5-0 za Real.Ajde File nekoj post kako najava za liga na sampioni gledas veke se podgreva situacijata.Ili pa ako uste mislis deka e rano daj barem post za toa koj kako moze da igra vikendov.Dali ke se cuva Barsa za protiv Lion ili ne.

  ReplyDelete
 39. Anonymous04:50

  Celo vreme citam i vi se cudam kako e mozno ovie fanovite na barsa da se tolku glupi sto gi nama nikade.Pa sekoj tim barem ednas vo sezonata doziveva pad vo igrata i daj vi se molam prestanete veke ednas da se falite deka barsa igra prekrasno i ke osvoi se bidejki znaete onie koi letaat mnogu visoko koga ke padnat tesko deka ke ostane nesto od niv.File i ti prestani veke so takvi naslovi da mu se nevidi

  ReplyDelete
 40. јас своето го кажав токму низ постот...со некои коментари нормално дека можеби и да не се сложам, но секој има право на свој став... (и да ти кажам подобро да се „караме„ на оваа тема, отколку да бидеме во филмот на дневнополитичките настани, барем јас така мислам) :-))))) ... а второ, зашто не ги оставиш луѓето секој да си го каже тоа што го мисли... всушност и тоа е целта на меѓусебните муабети, нели... во многу сегменти од нив ќе видиш и конкретни работи од кои може да се извади исклучително позитивна содржина... а за насловиве, мислам дека ако ти пречат, онда имаш дневни весници во Македонија, и пушти тлевеизија...таму веројатно го имаш тоа што го бараш... поздрав :-)

  ReplyDelete
 41. Anonymous07:59

  dobro e sto file e barem iskren i celo vreme si pisi za barca:)treba malku objektivnost zatoa sto postoi eden mnogu pogolem i poubav tim od niv. GRANDISSIMO MADRID

  ReplyDelete
 42. Anonymous08:06

  Филе дај одговори ми на прашањето што ти го поставив дали бо можел да влијаеш на екипата на канал 5 која од наредната година ги превзема натпреварите од купот на УЕФА и ЛП и ти да ги коментираш сигурен сум дека ќе ти стои супер таа улога како коментатор :)))

  ReplyDelete
 43. ... да бидам искрен, не знам како воопшто јас би влијаел??? второ, мислам дека тое е едена професионална екипа која веќе се подготвува одлично за овој проект, а мислам дека и уште подобро ќе одговри на предизвикот... нормално дека јас секогаш сум отворен за било каква соработка, но само соработка... сепак, јас сум професионално вработен во Идеа Плус, каде мојата обврска се се она што ти а и останатите го гледате низ проектите кои најчесто ги коментирате вака или онака... :-))))...тоа е тоа..веројатно успеав да ти одговрам, иако немам таков принцип, кога нешто излегува од темата... ама гледам дека си упорен, па немаше веројатно да бидам фер, да те скокнев и овојпат :-))) ... поздрав... искрено и без да ме сфатиш погрешно, така? :-)

  ReplyDelete
 44. Anonymous11:54

  Sedat igracite na barcelona na cas i vleguva nastavnikot i veli: Ucenici deneska ke ucime za RAUL!

  ReplyDelete
 45. :))))))

  Добро е ова!

  И почнува...Раул е играчот кој одкога престана да игра за Шпанската репрезентација ја освоивме Европа! :))))) :P

  Шала на страна Раул е стварно историја!

  ReplyDelete
 46. Раул е класа играч...ама вакви провокации..па Барселона треба да му држи часови на Реал..во Реал под итно треба ремонт..само Робен и Касиљас можат да играат ..мислам ако сакат да бидат достоен противник на Барса..а со Ливерпул сега интересна утакмица ќе биди...гладијаторот Жерард и Торес кој стално и во градскиот ривал на Реал знаеше да постигнува голчина против Реал...а од друга страна канаваро ќе треба да биди задолжен за Торес..е незнам како ќе го исчува..ама секако Реал ќе игра нечисто како на дербито со Барса врз Меси..ако не можиш да го задржиш и ај повредиго...поздрав
  Барса Champion

  ReplyDelete
 47. Anonymous03:05

  да бе димитар и алкохол нема да пиеме :))) ќе видиме на Бернабе дали ни треба тотален ремонт

  ReplyDelete
 48. Anonymous04:55

  Abe Dimiter ti dete si vo film daj ti se molam vrati se vo realnosta i ako si za Barsa komentiri si go natprevarot so Lion a ne tuka pisuvas gluposti na Real mu trebalo remont a da znae deka dokolku sega igrat Real - BArsa Real ke ja zgazi barselona.A i dokolku dvata tima vlezat vo 1/4 finale se nadevam ke se pogodat Real i Barsa pa da vidime koj od koj treba da uci

  ReplyDelete
 49. Anonymous05:08

  абе димче димче ти изгледа забораваш дека во Реал Мадрид играат и Лас, Игуаин, Рамос, Пепе.... се се тоа одлични фудбалери кои доколку немале квалитет како што велиш ти Реал не би ни помислил да ги ангажира и ако си живееш ти во сон дека Барса е нешто непобедливо, нескролтливо и што уште не(ова најчесто го сонуваат деца од 5-6 годишна возраст кои за првпат се среќаваат со фубалот) извини што те вознемирував ај поздрав и размисли добро што да пишеш пред да го направиш тоа

  ReplyDelete
 50. Anonymous05:15

  Real vleze vo forma ... tesko da izleze:)

  ReplyDelete
 51. lele lele :) se iznacitav i vi se cudam. neznam kako moze navivacite na barca da go osporuvaat voopsto imeto Real Madrid i kako moze tie od Real da ja osporuvaat Barca kako tim sveduvakji ja na Messi...jas sum neutralen tuka znaci i dosta realen...ako ne bil Messi Xavi i Eto ke se izgubele...spored mene Xavi e pomegju najdobrite svetski igraci a Eto bi go smestil vo momentno najdobrite napagjaci zaedno so Ibrahimovic,Torres i Vilja. Raul,sekoja cest za dostignuvanjata vistinska legenda no FAKT e deka go nagazija godinite i vekje ne e ni pola od toa sto bese. BRAVO i za Roben,Ramos i Casiljas koi spored mene se najvrednoto sto go ima Real. toa deka Barcelona nemala igraci...hmm...Barca MOMENTALNO e poslaba samo na golmanskata pozicija sto se odnesuva do sporedba so Real dodeka na site drugi pozicii vo najmala raka ima podednakvo kvalitetni igraci. Za ovaa sezona,se razira-nadezta posledna umira no realno mnogu mnogu tesko ke bide da ima presvrt a KATASTROFA moze da se narece toa sto nekoj (kolku i da e golem navivac od sprotivniot 'tabor') bi se raduval na povreda na Messi. Toa e krajno nekorektno i takva licnost jas ne ja smetam za fudbalski navivac. Ako saka Real da bide sampion neka ja pobedi Barcelona takva kakva sto e i obratno ako saka Barca da e sampion neka bide protiv Real takov kakov sto e. Nadez za titula ocekuvakji povredi na fenomenite zaradi koi denes fudbalot e na toa nivo na koe e...neznam! Iskreno,se nadevam deka real ke uspee da stopi nekolku boda pa da gledame interesna zavrsnica no ako Barca prodolzi barem so 90% od dosegasnoto...nisto od toa. pozz do navivacite i na dvata tima.

  ReplyDelete
 52. ...glory_man_utd, во многу работи си во право и максимално се сложувам со тебе, посебно во првите реченици...а за голаманската позиција...хм.. тоа ќе ни биде тема наскоро верувам пак, само нека почне и Лигата... хахахаха.... инаку едно е важно за сите навивачи, да не беше Барса, немаше ни Реал да биде тоа што е , и впрочем истото важи и за другата страна... Да не е Ривер, нема да е Бока тоа што е итн, итн... тоа е циклус „без почеток и крај„ и циклус кој се движи сам по себе... затоа убаво е кога се надмудруваме, ама факт е дека Реал има голем печат во светската фудбалска историја... без разлика дали нам ни се допаѓа или не... исто како и Манчестер Ј. , Јувентус, Милан, Ривер, Бока, Ливерпул, Сао Паоло, Баерн, Космос... итн, итн...

  ReplyDelete
 53. Anonymous07:20

  glury_man_utd никој не вели дека Барселона е ништо без Меси тоа е апсурдно да се рече и секоја чест на тие што се радуваат на повреда на Меси и обратно се разбира тие што се радуваат на повреда на Робен и се согласувам со тебе дека тие не се навивачи да продолжам со Меси сега доколку ја следеше Барселона сезонава а јас богами ретко испуштав нивен натпревар сосема воочливо е неговото ОГРОМНО влијание на Меси всушност и не памтам меч кога Барселона без Меси водела но секогаш кога тој ќе влезеше во игра тие беа сосема нов тим факт е дека играта на Барселона се темели и тоа како на Меси да не се лажиме и сите фанови и на Реал и на Барса се свесни за тоа но далеку од тоа дека Меси е Барселона

  ReplyDelete
 54. Меси не е Барселона..но без него играта неможи да се замисли...а некако можи да се речи па и дека тој е Барселона...нормално Барса е клуб со долга традиција..во кој играле едни од најдобрите фудбалери во светот..Барселона е една од 4 екипи која во ЛШ по групи ги има остварено сите победи...Барселона секогаш имала поединци од кои и зависела играта...затоа Барса без Меси не можи да диши..тој не е капитен...но кога игра тој тимот има дополнителна мотивација..некако се чуствува неговото присуство кога е тој на терен..едноставно ја подига играта..многу полесно е да се игра со него во тимот..и на Алвес му е мн полесно,има на кого да ја даде топката да се уфрли со сигурност дека топката не е изгубена..и кога играше Роналдињо на Силвињо и на Ван Бронкорст му беше полесно..такви играчи теба да се посакуваат..го подигаат адреналинот атрактивна игра..наместо да им се посакува повреда..и Филе дали че имас пост сега за ЛШ...поздрав

  ReplyDelete
 55. Anonymous08:20

  ha ha ha vo Real cinele samo casillas,robben,ramos... katastrofa ami vo barca samo xavi i messi se a ako go smetate eto`o za igrac togas vas problem

  ReplyDelete
 56. Само да те прашам нешто..Кој е најдобар стрелец во Шпанија? и претендер за златната копачка во европа?..поздрав

  ReplyDelete
 57. Anonymous11:51

  vo takva ofanzivna barca i aco stojkov ke bese prv strelec so messi i henry do nego.ne deka e los stojkov ama...

  ReplyDelete
 58. Со муабет е сега ова..ти сигурно ја немаш гледано Барса на ниедна утакмица..само слусаш со коментари се дава,или пак читаш..па како можи да го оспоруваш квалитетот на Ето..па нормално Реал си го имаше во своите редови..но незнаеше за каков калибар на играч се работи и го испушти..на за среќа Барса си го откупи и еве го сега како пали и гаси низ Шпанија и пошироко..Ето во моментов не е еден од најдобрите напаќачи..туку најдобар е..човекот е во животна форма..па од ова и да сакаш неможи подобро..неспорни се квалитетите на Раул кој мн постигна исто и на Руд Ван Нистерлој но тие чекаат готова топка да ја пикнат во голот..Ето сам си создава шанси и ги реализира..тој игра и одбрана со неможи да се речи за последните двајца..поздрав

  ReplyDelete
 59. Anonymous06:11

  Хахаха се немам смеано толку многу на нечиј коментар али овој Димитар е специјалец хахахаха како убаво знае да ме насмее со неговите јадни коментари. Поздрав

  ReplyDelete
 60. Anonymous08:14

  Lele sto e rabotava so SITEL TV nema da davaat gradsko derbi tuku ke davaat natprevarot na Real.. ne znam sto se slucuva kako e ova mozno

  ReplyDelete
 61. Anonymous08:36

  e ako sakas da ja davaat barvca sekoe kolo togas gledaj na barcatv a i sitel ne e daleku od to i taka 98% od utakmicite na barca gi gledame. konecno i REAL da go vidime na tv! i v sreda ke morate da go gledate REAL sakale ili ne!!!a barca mozi ako stigni do finale togas inaku duri mu pagjaat ekipi kako lyon,sahtjor,sporting nema da ja gledateeeeeeeeeeeee

  ReplyDelete
 62. Со да не мислиш реал да помини покрај Ливерпул..па и така интересно си е да го гледаме навикнати сме до осминафинале..а Барселона сама сигурно не ги избира противниците..и за реал тоа е успех со оглед на играта што ја прикажува..а пред 2 години го прими и најбрзиот гол во ЛШ(со Баерн Минхен)..поздрав

  ReplyDelete
 63. Anonymous09:58

  Aко фаулот од Кеита беше за црвен картон тогаш повеќе јас не гледам фудбал а верувам дека го видовте и вие.
  Ама и Реал што шутна то влезе,ваква среќа се нема видено до сега...Позец

  ReplyDelete
 64. Anonymous11:21

  Барса против Еспањол не успеа да го победи судијата а инаку Еспањол не заслужи со бод да си оди од Камп Ноу.
  Очевидни беа тие педерски симулации и легачења по теренот на играчите на Еспањол во текот на целиот натпревар.
  Сепак Барса иако загуби барем не се посрамоти и постигна погодок а судијата нека иде у трета лига зашто и у втора бараат подобри квалитети од тие што тој ги поседува...
  Visca Barsa
  P.S Мислам дека Реал залудно бладаа жт во Ла Лига зато што прво ќе бидат скршени од Ливерпул а потоа и во Шпанија работите ќе тргнат не посакувано за нив

  ReplyDelete
 65. Anonymous11:23

  SITE IMATE POZDRAV OD IVAN DE LA PENA

  ReplyDelete
 66. Anonymous11:32

  ednas TAMUDO vtor pat DE LA PENA ... c c c kolku lesno se gubi titula na mecevite so ESPANYOL. zasega sme na 7 i odime ponatamu
  P.S. Izvinete znam kolku ste iznervirani ama pomirete se za da ne ispadnite i od liga na sampioni
  Specijalen pozdrav do file i neka go smeni NASLOVOT na tekstot

  ReplyDelete
 67. Многу си духовит..Барса еднаш киксна и одма..па секоја екипа има подем и пад..на секоја екипа тоа може да и се случи..а ти цело време гледаш само да испровоцираш..па не знјс ти тоа колку е тешко темпо..или само така да зборниме нешто колку да се најдиме во муабет..це го видиме реал др коло.поздрав

  ReplyDelete
 68. Anonymous11:52

  Уфффффффффф... уште сега можам да си замислам како Торес и друштвото ќе се прошетаат низ неговиот роден град а Реал како по навика доволно му е до 1/8 финале зашто стварно толку е силата не е ова Барса...хахаха

  ReplyDelete
 69. Anonymous12:36

  mislam deka 7 boda se veke dostizni...REAL FOREVER

  ReplyDelete
 70. Anonymous12:37

  opaaaaaa sega go vrtime vnimanieto na torres a? go zaboravame sramot od espanyol a? ok kako sakate ama kolku za informacija torres ima samo eden gol vo karierata protiv real so znaci dzabe ke trca cela utakmica ko zanj deka nema da daj gol. ha ha a vie gledajte si go lyon a ne liverpool da ne vi go pustam benzema da ve dotolci ok?

  ReplyDelete
 71. Anonymous12:42

  OFICIALNO SOOPSTENIE OD FC LIVERPOOL

  VE INFORMIRAME DEKA FC LIVERPOOL GO OTKAZUVA GOSTUVANJETO VO MADRID PORADI STRAV OD MOZEN DEBAKL. IM SE IZVINUVAME NA SITE NASI NAVIVACI AMA POSLE OVA STO GO VIDOVME OD REAL MADRID NE NI PREOSTANUVA NISTO DRUGO OSVEN DA SI OSTANIME DOMA I DA NE SE REZILIME.

  UPRAVA NA FC LIVERPOOL
  DATA:21.02.2009

  ReplyDelete
 72. Anonymous13:31

  e sega tores neznam sto govorete sega za braca espanjol da ve vidam
  pagate vo krizaaa EEEEEJ a real vleguva vo forma !!!!!!!!!!!!

  ReplyDelete
 73. Anonymous13:32

  da ne se cuvase Barca za vo sreda nesto ili pak .. ??

  ReplyDelete
 74. Anonymous13:58

  I sega li e "Pregolema Razlikata" a File?

  ReplyDelete
 75. Anonymous14:45

  file???
  tuka si?
  menvaj go naslovot ili podobro klubot!!!
  pozdrav

  ReplyDelete
 76. Anonymous14:48

  "Tamudo Tamudo Tamudo pazete sabota pak vi gostuva na Camp Nou a ako vi ja odzemi i ovaa titula togas skriete se od svetot. Pozdrav do site sto ja mrazat barca kako mene. haha"
  ova go napisav pred 2-3 dena i izgleda ne zgresiv za mnogu a? samo za strelecot

  ReplyDelete
 77. Абе сам си зборуваш..досаден си..одмори малку и не провоцирај..оставиго Филе на мира..ако беше за менувајне на тимот ти одамна требаше да го смениш..поздрав

  ReplyDelete
 78. Anonymous15:29

  Lele ovie fanovite na barsa ne znaat kako da se odbranat pa sega liverpul tores nesto pisuvaat.A ovoj Dimitar mi e posebno smesen deteto navistina nema vrska od vudbal pa i ne me cudi mnogu sto e fan na barsa.

  ReplyDelete
 79. BARCA FAN15:31

  Ako vi teknuva ubavo vaka zapocna i pocetokot od sezonata so neresen rezultat i poraz na Barca no potoa sledese natprevarot so Sporting vo liga na sampioni i od togas pocna pobednickata serija na Barca.Taka ke bide i ovoj pat so gostuvanjeto vo Lion,taka da madridisti ne se nadevajte premnogu iako nadesta posledna umira no nema da go gledate istiot film od 2007 god.No sepak moram da priznaam deka denes izigravte briljantno.

  ReplyDelete
 80. Anonymous15:35

  Ovaa barsa godinava stvarno rusi rekordi posle 26 godini espanjol pobedi na Kamp Nou i toa e uste eden od mnogute rekordi neli fanovi na barsa?A kakvi plackovci ste znaci sega sudiite vi se krivi pa dobro be ne mi ejasno kako e mozno da postojat takvi luge na planetava,za sekoe edno nesto se drug da im e kriv a i citam povtorno ste pocnale da pisuvate za sreka na real pa dobro be ako i ovaa sezona real ima sreka jas ne znam sto za vas e realnost.

  ReplyDelete
 81. Anonymous15:43

  abe anonimus ostavi ludjeto da si gledaat fudbal i da si navivaat za kogo sakaat a ti ne se digaj tuka,ja prv pat pisuvam se samo za da ti kazam deka nerviras i nemas troska kultura,nekoj ne e tuka da gi cita tvoite kometari.a 7 boda se 7 i 1 bod e eden osven ako real ne tepa se pa i liverpul.e togas 8 svetsko cudo

  ReplyDelete
 82. goran15:59

  mnogu e ubo vaka - navivacite na barca se vo nokaut, gubat trpenie,sudijata e kriv za se,7 boda se mnogu,messi sam mozi se,guardiola e najdobar trener...itn.se ezat od imeto espanyol ha ha ha

  ReplyDelete
 83. Barca forever17:16

  odlicna igra na barcelona,ne e rabotata dali ke se zalime na sudijata ili ne.ednostavno site sto se razbiraat u fudbal ke zaklucat deka startot na keita ne bese za direkten crven karton.moze barcelona izgubi no ne razocara.mislam deka ovaa godina barcelona ke slavi vo primera,taka da fanovi na real dzabe se palite.dobro igra real pod vodstvo na ramos,ali ipak barcelona voodusevuva so igrata ovaa godina i sosema zasluzeno spored moe mislenje ke ja osvoi spanskata liga.sekoj koj se razbira u fudbal ke svati deka ovaa godina igrata na barca ne zavisi od messi ili eto'o...spored mene glaven igrac na barcelona e kolektivnata igra,a vise ako izdvojuvame igrac mislam deka xavi e najdobar igrac ovaa godina,stvarno deckoto e eden od najdobrite plejmejkeri.pozdrav do site fanovi na barcelona i mislam deka bez problem ke ja osvoime titulata vo primera divizion.

  ReplyDelete
 84. Anonymous17:20

  Pozz do navivacite na Barca.....nekogas si bese Tamudo.....sega e Pena...pa zatoa stegnete gz (so izvinenie) za vo Liga na sampioni protiv Lyon ..da ne bide Benzema edna od licnostite sto gi gazi vasite snista!!!!!!!!!
  Ps.....ISTORIJA SE PONAVLJA..2006/07
  Real the BEST

  ReplyDelete
 85. CATALONEC 4 EVER22:45

  Zdr na site prv pat pisuvam na ovoj blogger a ima i za sto site poznavte so samanj da ja slavite pobedata vo primera a znaete kakva gnasa e Real i so moze da napravi na kraj od sezona. vLDES MOZE NE GO VIDOCTE SO NAPRAVI ZA VTORIOT GOL I KAKO MU JA DODADE na Pena topkata i posle bese lobuvan zasluzeno izgubivme oti site znaeme Valdez koga pravi kiksovi gubime.Real ke poceka za titula vo Liga na S , vo primera i vo Copa del Rey. presudna ke bide utakmicata Real Barca togas ke se znae koj kako sto no sega da ne mislime na toA vovtornik igrame so Lyon koj e posilen od espnyol vo sekoja smisla na zborot pa da gledame kako da go zxadrzime Benzema a ne da gleame snimki dali bese faul za zolt ili za crven karton na Keita. Onie glupacite od Sitel ne treba da se komentira so propustia Barca the best 4 ever

  ReplyDelete
 86. Anonymous23:28

  A sto ti da ne si vo upravata na Barca da im odrzuvas lekcija na igracite

  ReplyDelete
 87. Anonymous08:22

  Sekoja cest za navivacite na Real Madrid,se drzat za slamka.Namali Real nekoj bod (5) a vie vekje mislite deka imate prednost od isto tolku bodovi.Aloooo,ispadnete od sonot i videte kade se naogjate.Pusta zelba vi e nekoj da gi gazel snistata na Barsa,a ne gledate deka Real Madrid e tim od vtor red ovaa sezona.Taka da nemate osnova vrz koja mozete da se sporeduvate so Barsa,znaci nemate faca da stoite vo drustvo so Barsa,a kamoli da pomislite deka ste pred nea.No ima vreme da pisuvate tuka raboti za mali deca se dodeka ne zavrsi sezonata,a posle ke si najdete druga racka za muabet no ke nemame vreme za vas togas,ke slavime tituli.Zatoa sega pisuvajte so celo vase fudbalsko neznaenje za da ni bide interesno hehehhe.MES QUE UN CLUB

  ReplyDelete
 88. Anonymous10:39

  Barsa The Best
  19 titula i pusete site Madridisti (Huligani)

  ReplyDelete
 89. Anonymous08:58

  Noooooooooo coment za za ovaja glupost shto ja tresat za BARCA!!!!!!!!! Ako real e tim shto moze da osvoi 3 tituli vo 1 sezona a na po4etokot na sezonata da kupi samo 1 ili dvajca igra4i a ne da kupuva po 5 ili 6 igra4i za narednata sezona i plus shto menuva menager sekoja godina moze da bide konkurent ba barcelona.Tolku od mene aj sea gledajte i u4ite fudbalska statistika.aj pozz!!

  ReplyDelete