23.2.09

МИНУС СЕДУМ ИЛИ МИНУС ДВА Е СКОРО ИСТО ЛАДНО!

Дали утрово сум подготвен за нов пост?
Прашање кое од синоќа до овој момент си го поставувам.
Веројатно, она што ме двоуми е тоа дали да се чека Лион, па после да седнам или и пред Лион. Очигледно одлучив пред Лион.

Кога минатиот пост, на моменти предизвика револт (кај некои) колку ли ќе предизвика овој?
Но, искрено, немам таква намера.
Само ги презентирам моите претпоставки во кои скоро 100% сум убеден.


Точно е дека во Мадрид се затоплува. Веќе температурата стигна до -7. А само пред 24 часа беше - 10. Во Скопје, најавуваат дека деновиве ќе се симнела и до -8. А во моментов надвор е -2. Само ќе прашам, чувствувате којзнае каква разлика од -8 до -2?
Не !
Ладно е и вака, ладно е и онака. И за двете ситуации, кога ќе излеземе надвор, ќе кажеме „кочан„.

Исто е и со ситуацијата на релација Мадрид-Барна.

Дали е - 7 или наредната недела ќе биде - 4.
Тоа е. Минус е Минус. А за да стане плус, пред се треба да се исполнат многу услови.
Прво додека едните губат, другите постојано да победуваат. А да не зборуваме дека за некој ден почнува циклусот на натпревари кои и двете екипи сакаат да го освојат.

Во едно се сложувам, а тоа е изјавата на Бабунски за Топки+:„...со ова бодовно салдо, да беше обратна ситуацијата, во Барселона одамна ќе ја отпишеа титулата, но Мадрид има сосем друг менталитет - не се откажува никогаш, па макар таа предност била и поголема...„
Да, тоа е точно, и тоа неколкупати се покажало како функционално.
Но, овојпат разликата е и во формацијата на останатите -7, во клупата на -7, во поквалитетниот кадар на тие -7 и во начинот на следните победи на сегашните -7.


Секоја чест за последниот натпревар на „мадриљеноси„. Но, не се сеќавам дека ваква експлозивност гледам често, обоена во бело. Исто колку што не се сложувам со тоа дека треба да се бара вината кај судиите кои како што вели Меси, „...го сменија текот на натпреварот„.
Едноставно тоа е тоа.
Минус седум и минус два, се скоро исто, ладно си е ладно... „ :-)


п.с.
...а подетално, како што секогаш тоа го правам, сепак, после среда ...

85 comments:

 1. Anonymous01:46

  da se slozuvam so tebe -7 i -2 e skoro isto "ladno si e ladno" no samo da te potsetam sega sme uste zima za 1 do 2 meseca ke dojde prolet ke se stopluva pa i nema da bide veke -7 i -2 tuku +3 ili +5
  sigurno me svakas sto sakav da ti kazam
  p.s. rabotite brzo se menuvaat pred nekolku kola site ja falea barca kolku samo pobeduvala so golemi razliki , no imam edno prasanje dali do sega si sretnal vo Primera nekoj tim da postigne 6 gola za 45 minuti ? NE toa go moze samo Real Madrid

  ReplyDelete
 2. ...во право си дека доаќа пролет, но сега е минус... а временските разлики ќе се менуваат , како за едниот , така и за другиот... и сеуште мислам и убеен сум дека Барса, ќе биде шампион...а во следниот пост (само нека го прескокнат Лион)токму тоа ќе ми биде темата...Зошто Барса ќе биде шампион... сега и конкретно со факти го работам тој дел :-))))

  ReplyDelete
 3. Во коментарите на предпоследниот пост анонумус рече на Барселона и се паќале послаби противници..па Лион е 7кратен освојувач на Франција..и пред 2-3 сезони двапати беше во групите со реал па по 3-0победи..сигурно добро го паметиш Џон Кару..затоа во оваа фаза на натпреварување тој што стасал нема слаб противник..тука има место само за шампиони..и секој можи да победи секого..пример е Виљареал..доколку пододеше Рикелме сигурно ќе беше понеизвесно..и дали си сретнал анонимче тим во ЛШ што има примено гол за 10 секунди нормално реал мадрид(со Баерн Минхен)?..поздрав

  ReplyDelete
 4. Anonymous03:53

  Ovoj Dimitar mi e navistina smesen zatoa i nema da go komentiram.File so tebe se slozuvam samo za vremenskata prognoza.-7 i -2 e isto samo za vremeto a toa ne znaci deka e isto i vo fudbalot.Dokolku Real dojde na -2 vo Barsa nema da znaat sto im se slucuva i sigurno ke ja izgubat titulata.Gledas sto se slucuva sega koga e -7 vo Barsa se tesat deka taa prednost e premnogu golema za da moze Real da napravi nesto no ako veke slednata nedela protiv atletiko na gosti zagubat uste barem 2 boda a Real pobedi vo barselona kaj espanjol togas mislam deka ke se sozdade pregolem pritisok za mladiot tim na barsa koj mislam deka nema da moze da go izdrzat i na El Clasico mislam deka povtorno ke im aplaudiraat na igracite na Real za osvoenata 32 titula vo La Liga.Zatoa mislam klucno kolo za ovoj sampionat e slednoto kolo.

  ReplyDelete
 5. Anonymous05:47

  па не се согласувам дека ќе им плескаат за да дојде до таа ситуација треба да бидеме дебело над Барселона што не е изводливо но сигурно е дека ќе бидеме блозу до Барселона и ќе биде вистински меч за уживање со многу тензија посебно доколку разликата помеѓу двата тима биде минимална, разликата се намалува притисокот над Барса е се поголем и поголем и ако имаат уште еден кикс против Атлетико кој ќе биде мотивиран да се одмазди за трите пораза од Барса оваа сезона ќе биде уште поголем а Барса и тоа како ќе го чуствува сепак Филе не е исто -4 и -12 барем во оваа прилика и самиот треба да бидеш свесен за тоа

  ReplyDelete
 6. Anonymous06:03

  Не заборавајте дека Барса има секогаш бод повеќе од Реал. Тоа е оној проклет меѓусебен дуел со помош на кој Реал стигна до клучна титула.
  Бодот плус пристигнува затоа што и доколку Барса загуби во Реал Мадрид гол разликата е скоро теоретски недостижна нели ???
  Мислам дека се разбираме...
  Visca Barca Visca Catalunya

  ReplyDelete
 7. riste 24fudbal06:22

  Според мене не е исто дали е -10, -7 или -4. Кога се намалува предноста на една екипа се зголемува притисокот врз таа екипа, а се зголемува самодовербата кај другата екипа. Тоа со бројките е сеедно само кога ќе заврши сезоната, тогаш би било сеедно дали Барселона ќе биде шампион со еден бод предност или десет бода предност.
  Реал игра одлично под водство на Хуанде Рамос, не само што победува туку во последните натпревари тоа го прават многу убедливо.
  Не верувам дека Барселона ќе ја пропушти шансата да стана шампион иако очекувам интересна завршница.
  Сега следува Лига на Шампиони и тоа сигурно ќе влијае на понатамошниот тек на натпреварите и во домашните првенства

  ReplyDelete
 8. ...сеуште стојам на ставот и мислам дека во ваков распоред на натпревари, во ваков интензитет а и фреквентност на европските куп натпревари, бодовното салдо, дали е -7 или -4 не е пресудно...значи, да не се залажуваме дека Реал од овој момент па се до крај , нема да загуби натпревар или нема да киксне... затоа се тие анализи кои ги правевме многу предтоа...12 бода во тој период , 50 бода на полусезона, итн, итн, токму тоа и го кажуваат...и во вакви моменти - предноста да биде недостижна... тоа значи дека на крај можеби Барса со само 1 бод ќе стане шампион пред Реал, и што ??? тогаш треба да Ве вратам назад и да го преобјавам посто напишан пред еден месец копга реков дека 12-те бода се недостижни? Тоа е всушност, тоа недостиѓни, за и покрај вакви резултати тој за кој зборуваме стане шампион. Чиста логика, и се е јасно како ден!. Не знам зашто не се разбираме? Како тоа , не е исто -7 и -4 , ама Барса пак ќе биде шампион. Па нормално дека не е исто. Јас со 95 кг и јас со 85 не е исто, без разлика што пак сум јас... :-))) така да ај да не губиме време на дообјаснување, туку едноставно, тоа бодовно салдо што го имаше Барса, факт е дека е НЕДОСТИЖНО!... И на крај од сезоната, ќе ми биде драго уште еднаш да го преобјавам овој коментар. Само тогаш, не би сакал некој да каже, ееее, ама беа дванаесет а сега Варса стана шампион со 1 бод предност... !? Ве молам, па тоа е тоа за што постојано збориме... 1 и 100 се исти ако се овои титулата, а нормално е дека таа предност ќе се движи во нагорна или надолна амплитуда...до крај! :-))))

  ReplyDelete
 9. Зе целава тема се спремав да напишам пост али ај ќе оставам подолг коментар тука за да не го свртувам местото на дискусија.

  Премногу се крева тензија за намалување на разликата, но и тоа е разбирливо кога се работи за ла лига каде медиумите толку многу полемики развиваат што е невидено за било каде во светот. Втора работа е причината што Барса беше супериорна премногу во досегашниот дел од сезоната и сега со новите текови повторно станува итересно. Но мислам дека е премногу се, бидејќи се зборува како Реал веќе да ја надминал разликата.

  Што се однесува до фактите за тоа кој би ја освоил титулата е во ниту еден случај немиродавно и безцелно да се говори. Се сеќаваме сите на 30 секунди од пред две години, во кој Реал во последние минути израмни во Сарагоса а Тамудо заби на Ноу Камп.

  Сепак моето мислење е вакво:
  Од овој момент мислам дека Реал нема да може да освои 8 бода повеќе од Барселона до крајот на сезоната во преостанатите мечеви. Сепак Каталонскиот тим се покажа дека е одлично физички и ментално подготвен за да доживее целосен колапс. Е сега не би можел да зборувам дали програмата на Гвардиола е толку добро подготвена како онаа на Капело од 2006/2007 да играчите можат да бидат подготвени на толкаво врвно физичко ниво да гризаат во сите деведесет минути на сите мечеви од сезоната. Тоа ќе го заклучиме на крај. До сега се што одработи Пеп беше маестрално, и единствен фактор е тоа дали мускулатурата на фудбалерите ќе издржи тоа што тој наметнува и на кој начин наметнува. Повредите би биле само факторот кој би можел да ги замрси сметките.

  Реал треба да биде подготвен на се и да чека шанса доколку се укаже,а за тоа треба победи кој би се постигнале и со знаење и со подготвеност а секако и со победнички менталитет што некои го викаат среќа ( за оние кои не ме разбираат што значи тоа , нека се присетат на победите на Реал под Капело над Еспањол, Севиља,Валенсија, Мајорка и ремито во Сарагоса). И многу битниот фактор-повредите.

  Остатокот од сезоната останува пред нас и ништо што децидно би кажале не би можело да се земе како некаков репер. Статистиките и предвидувањата кога се работи за Шпанија одамана се во аут.

  Јас нормално како навивач на Реал сакам финален триумф а дали тоа ќе се случи рано е да се оптеретувам со тоа има уште големи седум бода пред нас. Кога некој ќе ме прашаше уште на почетокот од сезоната што сакам за годинава, како од пушка одговарав трета титула по ред. Триумфот над единствениот клуб кој може да стои рамо до рамо со Реал во директна и индиректна пресметка особено како што се поставени работиве сезонава , го мењам за две титули во ЛШ.

  ReplyDelete
 10. :-)))) ...добра ти е замената, има логика :-))))) а кога веќе те читам, само една напомена... потруди се вечерва (ако имаш можност) да не го пропуштиш спкетаклот од Пољуд... ;-) ...поз. се читаме.

  ReplyDelete
 11. Anonymous07:57

  Дечки, ке ве замолам да не живеете во илузија дека нешто ке сторите против Барса оваа сезона.Ми се допаѓа тоа што кревате толку голема прашина околу овој втор пораз на Барса сезонава,значи само втор.Тоа докажува за каков силен тим станува збор и реално сите со душа чекате да не победи Барса за да продолжи да живее вашата надеж,но залудно ке ви биде сето тоа.За ниту еден друг тим не се зборува и пишува толку како за Барса кога ке изгуби натпревар.Секоја чест за победата над Бетис,но еднаш сте дале 6 гола и на Марс ве разбраа,полека малку,успори.Видете слободно кој колку голови дал и колку примил досега.Да не помисливте дека со еден натпревар титулата ке ви ја дадат,хехехехехе.Имам мн за кажување ама ај да не ви дојде многу наеднаш па да се збуните.Филе поздрав,Барса не ја сопира никој сезонава

  ReplyDelete
 12. Anonymous07:59

  па 7 бода и не се така големи ако знаеме дека Реал ја дочекува Барса на Бернабе и ако дотогаш намалиме уште повеќе ќе биде навистина неизвесно до самиот крај на сезоната 7 е многу бода но оптимизмот е доста поголем во Мадрид доста полесно се дише и надешта е се поголема и поголема гледајќи го Мадрид од пред 2 недели и сега е доста посилен и посамоуверен за разлика од Барса која не се препзнаваше вчера доколку Атлетико успее да извлече поволен резултат против Барса а ние победиме и дефинитивно се враќаме во битката за титулата

  ReplyDelete
 13. Dimitar08:28

  еј дечки немој да летате толу аман!
  Реал Мадрид ги игра истите дуели како и Барса, така да ако Барса киксна со Еспањол незнам зошто Реал наредното коло не би се изрезилил со Еспањол. Да не зборуваме дека за две кола играат со Атлетико итн итн.
  Друга работа... што мислите за Ливерпул. Ќе ве згази Бенитез, а Ел Нињо ќе ја има големата одмазда за сите порази во Атлетико.

  ReplyDelete
 14. Anonymous09:04

  Ti dimitre izgleda ne znaes sto se se desava vo svetot....znaci barsa igra so betis 2-2...real igra so betis 6-1...a slednoto kolo koga real ke igra so espanyol..slusi go batko ti i odi uplati ga 8+:) I dr. nesto ...Benitez ke ne zgazi ....ma nemojjjjj------ sto da ne igre benitez slucajno..mada i da igra djabe mu e ..a i eve edno oficijalno soopstenie od upravata na Liverpool

  OFICIALNO SOOPSTENIE OD FC LIVERPOOL

  VE INFORMIRAME DEKA FC LIVERPOOL GO OTKAZUVA GOSTUVANJETO VO MADRID PORADI STRAV OD MOZEN DEBAKL. IM SE IZVINUVAME NA SITE NASI NAVIVACI AMA POSLE OVA STO GO VIDOVME OD REAL MADRID NE NI PREOSTANUVA NISTO DRUGO OSVEN DA SI OSTANIME DOMA I DA NE SE REZILIME.

  UPRAVA NA FC LIVERPOOL
  DATA:21.02.2009

  ReplyDelete
 15. Anonymous10:35

  Е ова соопштениево што го читам пред мене е најидиотскиот муабет кој може да се чуе од кого друг ако не од Лузерите од Мадрид.
  Прво споредбата Хуанде - Бенитез е апсурдна и плус ако се додаде дека Хуанде и Лига Шампиони се два не својствени поими.
  Зарем натпревар против еден Бетис може да ве натера да мислите дека Ливерпул и Бенитез го заболе к...т за голеадата од 6:1 ...
  ...молам малку спуштете се на земја Реал 5 години се мачи i go jade stapot od koj stasa во 1/8 финале додека Бенитез ужива примат "Најуспешен тренер во Лига Шампиони последниве 5 години" ...мислам не треба да ди спомнувам успесите на Бенитез во овие 5 години.
  Сигурно пријателчето што го пишал соопштението е паднат во невиден Транс па има пичини за оправданост

  PozzZ

  Напред Барса напред Лео газиме на Жерлан

  ReplyDelete
 16. Двапати по ред го пишува соопштениево..и никој не му обрнува внимание..па во последните неколку години на Ливерпул му оди најдобро во ЛШ..неможи да се заборави спектакуларното финале..тој подвиг досега никој го нема постигнато..па нормално ако во тимот имаш гладијатор како Жерард мотиватор кој ја подига играта со самото присуство во играта..како тоа што е Раул во реал,или Малдини во Милан..но Жерард е нешто посебно..јас кога би бирал играч што би сакал да настапува во Барселона сигурно тоа би бил Жерард..иако тоа е невозможно тој нокогаш не бо го напуштил Ливерпул..затоа анонимче не го осппрувај квалитетот на Ливерпул..поздрав

  ReplyDelete
 17. SEGA E MINUS USTE OVAJ MESEC MART POTOA DOAGA PROLET I TEMPERATURATA KE BIDE VO +10 TAKA DA ZNAETE VIE NAVIVACITE NA BARCA CRNO VI BILO PISANO

  ReplyDelete
 18. Anonymous12:18

  Pa potoa nakaj 12 - 13 mart se kacuva nakaj 23-24 :)

  ReplyDelete
 19. хахах браво !

  досадна сезона во најсилните првенства.... Барса,Интер и Ман.Ју шампиони и крај на муабетот.... додека во ЛШ ќе биде максимално неизвесно.... ако Интер и Реал во последниве 2-3 год. во ЛШ беа катастрофа тоа ќе го прекинат овојпат.Неможе овој тим на Ливерпул да го исфрли Реал, скоро на сите позиции Реал има далеку поквалитетни играчи.... Димитар-Меси, ич не си у право, не се мери квалитетот на тренерите туку квалитетот на оние на терен, рафа колку сака нека биде успешен али некогаш ќе падне порано... ако ги елиминираа барса незначи дека и Реал ќе можат, Џерард најверојатно нема да биде подготвен за настап со тоа и минималните шанси им се сведуваат на нула!Барса ќе си освои Ла Лига и лесно ќе го пројде Лион.... за понатаму ќе видиме.... на Олимпико во финалето на 27 мај ќе гледаме Италијанско-Шпански дуел!

  Поздрав

  ReplyDelete
 20. goran13:56

  ne deka ke se raspravam za fudbal so dete kako dimitar-messi so prati fudbal 2-3 godini ama pa nemozam da ostanam ramnodusen na tekstot na FILE vo koj jasno se gleda stravot od eventualnoto gubenje na titulata na barca zatoa sto toj znae so koj protivnik si ima rabota. Bravo FILE samo da te predupredam deka sleduvaat golemi zestini vo spanija kako sto se blizi letoto a toa e normalno kako i vo predhodnite dve sezoni na primer...

  ReplyDelete
 21. Anonymous13:58

  KOCAN LADNO - PA IZGOR ZESKO. NE MOZE NISTO DA SE SMENI EDNOSTAVNO TAKVA E KLIMATA VO SPANIJA

  ReplyDelete
 22. -7 ili -2, barsa ili real,komu mu e bitno,najvazno e toa sto i dvete gubat od juventus,a okolo sampionot vo spanija e veke se reseno real ke ja stignit barsa ama drugata godina koga ke se napravi tabelata od pocetok

  ReplyDelete
 23. Anonymous02:50

  Luge sto se karate za djabe?? Od odamna se znae koj e sampion a toa e BARCELONA..Ova se znae uste od dekemvri koga ki pobedi site po red zatoa isto tie ili -4 ili -7 a sega Real ke redi porazi bidejki pocnuva LS zatoa ne se raduvajte mnogu bidejki mora ednaas da se izgubi barem ednas na 5 meseci..VIVA BARCA VIVA MESSI

  ReplyDelete
 24. BARCA CHAMPION toa se znae zatoa nemojte da se grizite navivaci na Barca.. ehh koga Barca gi pobedi site po red ( Seville , Valencia, Real- a Cannavaro koj znaes kolku muskuli ima istegnato i na kraj Villareal ) nikoj ne zboruvase za Real a sega odigra eden neresen i eden poraz sega odma Real ke stane sampion e kade sampion me moze tuku taka a i vo Santigo Bernabeu ke se vidime a daj boze Messi da e vo top forma.. zatoa vie cuvajte se od "EL Nino" bidejki toj ke vi dade najmalku 2-3 gola kako sto gi dade Del Piero.. a Barca so Lyon samo ke si odigra eden trening plus za natprevarot so At.Madrid preku koj ke ja obezbedime i 100 % titulata.. zatoa pocnale vo Barcelona da ja pisuvat 19. titula.. a Real ke mora da poceka uste nekolku godini koga Guardiola ke si otide i Messi veke nema da bide vo top forma..Za Real nema da ima Spanska titula narednive godini bidejki kakov strateg e Guardiola nema nikade ( ni Ferguson) zatoa sto Pep ke postigne pogolemi rezultati od Ferguson). Ovaa god. Barca ne moze da se sopre a toa go izjavija Maradano Cappello Lippi Ferguson i site drugi ( osven bolnite navivaci na Real koj ne znaat sto e futbal tuku samo ja gledat igrata na Real koj preku edna pobeda od 6-1 ( Barca gi ima poveke od 10 ova sezona) odma se krevat i si pomisluvat deka ke postignat nesto.. Ke vidite deka Barca pak ke bide vo najdobra forma a i tokmu protiv Real ke ja zememe titulata i vie togas ke ni aplaudirate na nas stadion.. Spremete se i vie da aplaudirate od Tv ( toa mozete da go napravite odma po pobedata nad At.Madrid).
  VIVA MESSI VIVA BARCA.. pozdrav do file i neka go podgotvi postot za pobedata na Barca protiv Lyon i pobedata na Liverpool protiv Real..

  Pozdrav.. Inace mnogu dolg post :-)

  ReplyDelete
 25. aquino04:06

  file ocigledno e naklonet kon barsa pa zatoa i lani velese deka barsa ke go stigne real no toa ne se sluci.mislam deka dojde i momentot koga barsa vleze vo kriza.navivam za real no sekoja cest za messi koj spored mene i lani i ovaa godina e najdobriot igrac na svetot.covekot e stvoren da pobeduva na golemi natprevari,a ne kako ronaldo koj retko na koj golem natprevar impresionira.dosta mu bese na real obiduvanjeto da go kupi,neka se osvrtne kon benzema i ribery so niv sigurno ke stane pojak tim.Napred REAL gotova e barca.

  ReplyDelete
 26. Anonymous04:06

  Што глупости се изналупа овој Адриан еј Гвардиола титула нема освоено го споредува со Фергусон тоа ти е напатен навивач нема контакт со реалноста
  п.с. Се гледаме на целта со 32 титула на Мадрид оф корс поздрав до сите МАДРИСТИ

  ReplyDelete
 27. Anonymous04:35

  Kakov Messi be ROBBEN e najdobar igrac sega vo momentot nemoze da go fati cel armija pozz do site navivaci na real

  ReplyDelete
 28. file so da ti pravam neznam kade ke se kries koga pak ke se klanja barca na real ke vides na krajo gotova e barca gledaj kako gledac deka real ima najdobra igra momentalno nemas poima od fudbal jas sum 22 god igram fubal od 5 god i gleedam fudbal isto taka od 5 god a ti nemas poima od fudbal samo so se frlas

  ReplyDelete
 29. hahahaha... navistina ne bi ti odgovoril da ne me iznasmeese... ali so tvoite 22 godini sproti moite 40 godini, vistina bi trebalo da imas malku respekt pred da kazuvas fakti, a toa znaci ako ne znaes jas kade sum igral, koga, zosto sum prekinal, sto pravam sega itn, itn (ova se e vo vrska so fudbalot)bi trebalo neli najnormalno da prasas, no ocigledno toa e makedonskiot mentalitet...taka da nemam potreba ni da ti objasnuvam, a nitu da ti detaliziram.. bidi mi posdraven i so tvoite 22 godini, probaj barem malku Ti Real - Ergelija, da naucis osnovni raboti na komunikacija koga vekje za nekogo zboruvas so namera da go diskreditiras... :-)))))))))

  ReplyDelete
 30. Guardiola nema titula osvoena no covekot bez nikogas da trenira ( osven barca b) gledas li kade stignuva.. ke se vidime na krajot koga barca ke donese najmalku 3 tituli. A covekot ima i disciplina i sve. A File ja zboruva realnosta bidejki Barca e sampion a i ve molam malce za respekt bidejki file veke e strucnjak.. pozdraf do File

  ReplyDelete
 31. Anonymous06:51

  File mislam deka dosta navijacki nastapuvas vo ovaa kolumna pa iskreno bi sakal da priznaes deka toa e taka. samo tolku se nadevam nema lutenje. Bojan

  ReplyDelete
 32. За вас реаловци сурова е вистиината..но таа е реална..па кога на Барселона лани не и идеше најдобро филе тогаш имаше постови за маните на Барселона..за добрата форма на реал..а сега на човекот мани му најдувате дека го кажува својот став кој е многу вистинит..па Барселона има најубава игра во моментов,без разлика што 2 утакмици нема остварено победа..реал можеби се враќа..ама дали навремено..баш сега со Ливерпул во ЛШ..кој се убедливи во ЛШ последните неколку години..поздрав

  ReplyDelete
 33. Луѓе, до кога да објаснувам дека ова е БЛОГ кој се вика МОЈОТ СТАВ!...Значи мојот став за тие што не знаат се: ХАЈДУК, БАРСЕЛОНА, ЛАЦИО, помалку ЛИВЕРПУЛ и ПРЕД СЕ И СЕКОГАШ ПРВА, А Р Г Е Н Т И Н А!!! Знали, анонимус (од два поста претходно) ДА! ИСКЛУЧИВО НАВИВАЧКИ!!!!! И никако на друг начин. ЗНачи, ова не е емисијата ТОПКИ, ниту веб страната на ТОПКИ, ова е БЛОГОТ МОЈОТ СТАВ! ...и до кога ова да го објаснувам?????

  ReplyDelete
 34. Anonymous09:33

  FUDBALERITE NA barca predvreme pocnaa da ja slavat titulata i se opustia toa moze da gi cini mn imale barca prednost so +10 pred real sea skoro bese i pak ja izgubia titulata se radi toa sto se opustija mnogu timot so koj barca izigra nereseno se misli na betis a real gi pregazi za edno poluvreme 6 gola.....fanovite na barca treba da se zagrezeni samo treba da se fokusirani dovolno i titulata e nivna.... ne sum ja fan na premiera taka da ni za barca sum ni za real ova objektivno go kazuvam....pa neka pobedi podobriot ...p.s dosta go napagate file negov blog si e so saka ke pisuva pozzdrav

  ReplyDelete
 35. Anonymous12:41

  Филе,ако Реал дојдат до титула, пак ќе си јадеш кнедли во грло да знаеш... Еве би сакал да те потсетам на 07/08, Ноу Камп, Баптиста-Зверот, пренос на Сител, ти си таму...... Сликата доцни,се слуша само затишје и едно твое АУУУУУУ.... Знам дека ти е најкатастрофален момент во кариерата :) Свесен си дека тоа што го кажа Бабунски е вистина, Реал никад не се предава, ни на минус -13 (Да живее Капело)..... Поздрав верен лацијал и мадридиста

  ReplyDelete
 36. file izvini vaka ama so komentarot od sto go procitav pred malku bas me zainteresira kaj si igral i koga i kade si prekinal.
  p.s. cisto informativno.
  pozdrav

  ReplyDelete
 37. riste24fudbal13:47

  Има уште 14 кола до крајот, има уште многу да се игра, ќе видиме како ќе се одвиваат работите понатаму.
  Сакам друго да прокоментирам. Не сум изненаден од нивото на комуникација на некои од луѓето што прокоментираа на постот. За жал тоа е реалноста кај нас, дечкото има 22 години, години во кои човекот веќе треба да биде зрела личност, но ете тој не успеал да дојде до тоа ниво. На Филе треба капа да му симнете, кој друг ви овозможил емисии со толку ексклузивни содржини!? Кој друг ви дал можност да дојдете до дрес со потпис од толку големи ѕвезди? Кој направил интервјуа со фудбалерите на кои дркате пред телевизорите. 22 годишниот Анонимус 100 животи да живее нема да отиде на толку многу и толку значајни натпревари каде што бил Филе.
  Затоа најмалку што треба е да имате почит кон него и кон она што го прави за вас.
  Нема потреба вашето незнаење да го презентирате тука, едноставно, ако нема што да кажете не коментирајте.

  ReplyDelete
 38. BARCA FAN18:21

  Едноставно дечките како реал-ергелија се случаи за посматрање и не треба да им се обрака внимание,поздрав до Филе и до сите искрени љубители на фудбалот.

  ReplyDelete
 39. ...морам да влетам со нешто што нема врска со постовите, иако да бидам искрен драго ми е да читам такво нешто што пишува ристе, али сепак овде имаме друга тема... :-) ристе фала :-) ...а за мене тој што сака да праи муабет лично , ете го и меилот, јас не сум недопирлив???? имам и телефон, седнувам и на кафе муабет, друштвено човече сум, кое секогаш позитивно е во комуникација со сите... така да отворено максимално... хахахаха, а сега да се вратиме на темата... Барса, можеби тешко вечерва, но поради лутината на Ето од саботата, денес имам чувство дека ќе експлодира...

  ReplyDelete
 40. Eh File nemoj da se grizis za Barca , deneska ke eksplodirat i Eto i celata ekipa.. a za site ovoj website koj sakat futbal i sakat da bidat treneri na klubovi..

  www.simsoc.com koj saka moze da si igra probajte.. ONLINE MANAGER GAME

  ReplyDelete
 41. riste24fudbal02:08

  Барса сигурно ќе го помине Лион, може и уште вечерва натпреварот да биде решен. Лион не е тоа што беше, а Барса е посилна од минатите сезони. Сепак ова е Лига на Шампиони и сите тимови се слини. Лион игра дома а и имаат добри поединци. Сепак и давам предност на Барса и во овој прв натпревар.
  Анонимус дај просветли не малку, кажи ти нешто за фудбалот, па може и ќе научиме нешто, не е фер е да го криеш знаењето и себично да го чуваш за себе. Јас видов дека почнавте да го вреѓате Филе и кажав само некои факти кој тој нејќеше да ги каже, најверојатно несака сам да се фали. Го знам и лично, го посетувам и неговиот блог. Па нормално е да си го кажам и моето мислење како и вие вашето. Никогаш не ми било јасно зошто одите на страници кои ги мразите, гледате емисии кои не ви се допаѓаат, читате блогови за кои имате негативно мислење.

  ReplyDelete
 42. Anonymous04:16

  Barca ke ja pomine krizava (ako veke e vo kriza) kako sekoj golem klub... No za nas smrtnicite sto sme samo simpatizeri na Real i Barca (a ne navivaci), pointeresno ke bide ako se dojde do -2 ili nesto slicno, so cel prvenstvoto da stane mnogu pointeresno... Prethodniot post, File ne sakav da te navredam,samo mnogu interesen moment bese, i sakav samo da te potsetam na toj za mene prekrasen moment... So pocit верен лацијал и мадридиста

  ReplyDelete
 43. Riste,nekoi lugje imaat potreba nekogo da nerviraat i da si lecat kompleksi.E sega nekade im uspeva a nekade NE.Ednostavno mora da ima i takvi sto ja rasipuvaat zabavata.Za Barsa nema so da se kaze.Ovaa sezona ima dve nivoa vo fudbalot.Prvoto nivo e Barsa pa mn prazen prostor i ete gi drugite timovi.A nekoj natprevar ako se kiksne odma eve gi drugive so nivnite neostvarlivi zelbi za nekakov si presvrt samo za niv objasniv.Toa se matematiki na klubovite sto sekoj ne gi razbirai si vleguva vo filmce so samo nego mu odgovara.No sekoj ima pravo na svoja misla,ne sakam da kazuvam koj so da misli i kazuva.So Lyon iskreno mislam deka Barsa ke go tepa vo gosti a revansot ke bide X.Toa e moja logika:)A nesomneno ke nosi 3 tituli Barsa sezonava.File pozdrav

  ReplyDelete
 44. Mala zabeleska: denes imav eden mnogu produktiven razgovor so eden od blogerite koj podolgo vreme e otsuten, a steta zatoa sto od nego sekogas moze nesto da se nauci, barem zboram za sopstveno iskustvo, jas sum gi cekal negovite postovi za da vlezeme vo polemika. Na prasanjeto, zosto e vo hibernacija :-) toj mi odgovori deka ne mozel a da ne se iznervira od "isfrustrirani i iskompleksirani likovi koi voopsto nitu go razbiraat fudbalot, tuku bas go poznavaat cisto ulicarski i so razmisluvanje od 1kb"...go ubeduvav deka ne e taka...barem se trudev da go ubedam... ama ocigledno deka e vo pravo... za zal...zatoa od ovoj moment, kje gi brisam site postovi koi nema da soodvestvuvaat so osnovnite eticki pravila na komunikacija...a da ne zboram za moralnite... sepak ovde sedat i citaat i nasi deca,na koi voopsto ne bi sakal da im bidat primer likovi i nepismeni tesktovi napolneti so isklucivo negativna energija... DA za sportivnite, DA za razlicnite stavovi, Da i za se drugo sto e vo granicite na moralno i eticko komuniciranje... drugoto se ke ide u trash!... za zal... kako i sekade i ovde ima krivo zarasnati stebla :-))) ...pozdrav do site, i madridisti i interisti crveni gjavoli i se sto go saka i zivee za fudbalot :-))))

  ReplyDelete
 45. Goran Real fan05:53

  File eve eden predlog i od mene.Da gi brises i site komentari koi nemat napisano ime koj gi ispraka.Barem taka mislam deka nekoi licnosti nema da pisuvaat gluposti koga ke go napisat i svoeto ime a i so toa so tekot na vremeto ke se selektira koi licnosti se za koi ekipi.Pozdrav!

  ReplyDelete
 46. GORAN06:38

  ako se vnesuvaat tolku restrikcii togas neka ima i zabrana za maloletni (-18) koi ne go razbiraat fudbalot (pr.dimitar messi)

  ReplyDelete
 47. file izvini ako te navrediv so prasanjeto od vcera.....stvarno ne mi bese toa celta,a okolu temata i pokraj toa sto retko gledam primera division sepak barsa poveke me vlece od real i bas ke mi bide drago dokolku taa bide sampion na spanija.isto taka se nadevam deka ke stigne i do finaleto na ligata na sampioni,no i deka ke se lizne na juventus.da ne zaboravime olimpiko e sepak sreken stadion na juventus.

  ReplyDelete
 48. Добро Филе еве ако не се разбирам доволно од фудбал како што вели Горан нема повеќе да учествувам..само кажими.поздрав

  ReplyDelete
 49. BLAZE08:57

  -2 ili -1 pak e ladno kako sto vika file barca e sampion so lion tepame nagosti 1 - 2 A Real treba da se pomaci uste mnogu ne samo so edna pobeda od 6-0 zatoa sto Barca imase takvi pobedi preku edna utakmica vo Primera. Taka da ne e nisto strasno Copa del Rey , liga na sampioni i sekako primera se nasi FORZA BARCA SAMO NAPRED A real paga od Liverpool sto % ke go vidite El Nino pak vo madrid pak na bernabeu po mnogu god
  Caaoooooossss Real i nadevajte se oti nadezta posledna umira Pozz od Negotino Fan Club Forza Barca

  ReplyDelete
 50. A nemojte sega da pocnete bidejki 1-1 nisto ne znaci. Barca sega ke igra na domasen teren a kako sto rece dimitar i lyon se vrnvna ekipa (7kraten sampion na francija) zatoa vie madrista cuvajte se od el nino bidejki ke vi dade eden hat-trick

  ReplyDelete
 51. GORAN13:34

  ne e bas loso lyon da te izgazi sepak se sampioni na francija. vas espanyol vi ja zede svesta, za betis da ne zboram a kako ke igrate protiv benzema? imate srekja so ja pogodi stativata inace tolku od barca ke bese. eh klosari...

  ReplyDelete
 52. izvini vaka goran ama ne sum ni za barsa a uste pomalku za real,ama so ke bese pak ako anri bese malku poprecizen i toj da ne ja pogodese stativata.apsolutno ne si vo pravo i barsa otide vo lion da izigra minimum nereseno i uspea vo toa.

  ReplyDelete
 53. Amauri16:28

  Hmmm, zosto se raspravate....Real kaj i da e ke zaebi kaj ke odi...a Barca sega uste Atletiko da go pomini poslem ke zatepa edno 10 pobedi so red, garant..pa nemozi Messi, Xavi, Iniesta, Alves....(aj koj ke gi dobrojva site)da ne gi tepaat site vo spanija..a za so Lion ostaj so ke komentiram....duri ima natprevari na Camp Nou nemame gajle, za razlika od drugite ekipi.A za utre ostajte so ke go gledate Real(neste kazneti), pustete si Chelsea-Juve i kulirajte....pozz do site osven do tie so se za Real(za grev se)

  ReplyDelete
 54. Anonymous01:51

  Neznam koj e za grev Juventus nemat kako prvo eden dobar igrac kako vtoro za dogodina site ke odat vo penzija a kako treto osetija kako se igra vo vtora liga so patki.Na rela si najdel da se ismevas juventus nema osvoenotitula od na baba maturskata pozz do site navivaci na Real :)

  ReplyDelete
 55. juventus mozda nemat osvoeno titula od babati maturskata,ama vie so real osminafinale nemate pominato od togas i kolku za tvoja informacija juve go pleska real kaj so ke stignit i stalno mu ja polnit mrezata do vrv.taka da prvo pobedete edna utakmica so juventus pa posle zborvi za nego ili ako sakas podobro prvo pominete osminafinale.
  LUZERI

  ReplyDelete
 56. GORAN06:10

  mijatovic 0-1
  98 god
  pozdrav za torino

  ReplyDelete
 57. ...vecerva tesko deka real moze da zagubi... barem toe e Mojot stav, sto pred malku go kazav i vo emisija na Kanal 4...ali moze mnogu lesno da bide i nereseno...no mislam deka Juve kje gubi, a tokmu na radio objasniv i zosto...da bidam iskren sega na dolgo i na siroko bi bilo pak da objasnuvam, ali smetam deka so Ranieri nema daleku da stignat... prvata prepreka vecerva, tesko kje ja projdat... i uste nesto, ne znam za vas ama ubeden sum vo pobeda na Bayern (i toa objasnuvav zosto)... pozdrav do site...

  p.s.

  najmnogu me raduva sto se povekje ne ima a sme so simpatii od razlicni klubovi i sto se povekje ne ima so iminja a ne anonimusi... za site so iminja Golem pozdrav ...:-)))))

  ReplyDelete
 58. Amauri06:44

  Abe brat penzija nepenzija sekoj so srekjata...ama vazno ovaa godina ve repnavme dva pati i neznam kako uste zborate protiv juve.ejjjjjjj 0-2 na bernabeu ejjjjjj osvestetese....nemate sansa protiv liverpul..i koj Tores(najforsiraniot igrac na svetot...Vilja e tripati podobar) koj crni kamenja...Kajt(najdobar vo Liverpul) ke ve resi.I stvarno mislite deka Huande(kaj stigna go izbrkaja..) ima sanasi protiv Rafa??hmmm amater protiv najdobriot takticar na svetot, sumljam...ali aj to e....ste zgresile uste vo start so ste go zapostovale Real...aj mozi dedo Raul ke daj nekoj gol denes...haha.


  Del Piero najdobar vo svetot....

  ReplyDelete
 59. Anonymous07:04

  Уффффффффффффффф ќе падне брука на Бернабе,смешни ќе бидат желадите од Мадрид како ќе се влечат за милост кон играчите од Енфил

  Реал Мадрид 0-2 Ливерпул

  ReplyDelete
 60. Goran Real fan07:31

  Amauri kako sto kaza file mislam vecerva tesko deka Real ke zagubi no ni jas kako fan na real ne ja otfrlam moznosta ovoj natprevar da zavrsi 0:0.A za Celzi skoro sum siguren deka ke go pobedi Juventus bidejki fudbalerite na celsi sega pod noviot trener sakat da se dokazat a i site znaeme deka stom se smeni trener vedas ekipata vleguva vo forma i gi pobeduva prvite3-4 natprevari.Pozdrav i uzivajte vecerva vo igrata na Real

  ReplyDelete
 61. Не е така сигурно дека Јувентус ќе изгуби..Дел Пиеро токлу во ЛШ го покажа тоа најдобро што го знае..тој е во инзворедна форма..како што велат тој е во втората фудбалска младост..а за Реал-Ливерпул се 2 инзворедни екипи..Реал можеби е во инзворедна серија од победи уште од поразот на Барселона..но Ливерпул и кога игра слабо во Премиер лига во ЛШ игра многу добро..се враќа и Жерард..а на Барселона се осеќа падот..колку и да се негира секоја екипа има подем и пад..но има предност во возвратниот дуел кој е на Ноу Камп..и Манчестер лани со Лион имаше нерешен резултат таму..па потоа стана шампион..поздрав

  ReplyDelete
 62. Филе мило ми е што се разбравме за тоа кога ти реков зошто ме нервираат уличарски навивачи. Ќе се натепаат 100 коментари составени од зборови - :дедо раул: : од на дедаму матурската: итн.
  Класичен булшит кој не ми дава мерак да ги читам останатите коментари освен ако не препознаам по име некој кој го знам од оние кои постираат.
  Еве за последен пат ќе бидам груб и ќе им порачам на сите пациенти да не к.. го малтретираат прозорчето во кои се куца текстот, греота е .

  И уште една работа ми е трагикомична. Или немаат појма овие кои се потпишуваат како анонимуси дека има опција за да си го пишеш името, или се шупаци кои не знаат дека можат да користат псевдоними како Јанко, Станко, Петко или пак оставениот мувлоиден коментар потпишан како анонимус, потајно сексуално ги дразни.

  п.с Вечер ке го склопам постот, и тоа само за тебе, иначе, како ми се погоди да ми се скрши наслоњачот на столицата ич не ми се седнува. За останатите позитивности од вчерашниот разговор во следната прилика кога ќе се видиме, важно ме дигна,многу :)))

  ReplyDelete
 63. BARCA FAN09:13

  Здраво Филе,имам едно прашање за тебе т.е неколку и се надевам дека ќе го напишеш твоето мислење а тоа е: дали мислиш дека Валдес е крив за голот на Жуњињо,дали можеби е редно време на голот да застане Пинто за остатокот од сезоната и дали Барса за идната сезона ке треба да се потруди да купи некој топ голман,што се потврди вчера на натпреварот Интер-Манчестер колку е тоа значајно да се има голман од калиброт на Цезар.

  ReplyDelete
 64. Chelsea09:25

  haha...ako julio cesar e golman od kalibar tesko na fudbalot....to kuskuleto ko primase golovi od Del Piero od sekoj sloboden....(to go kazvam za tie so pratat podolgo fudbal), se znae koj e golman(Buffon najdobar bez konkurencija).ama ima vreme Cesar kaj da e ke stigni(nadezta posledna umira)
  A inace za golot na Juninho...to negobranese ni Buffon, taka da prestanete da go krivite za se Valdes.pozz do site so znaat sto e fudbal

  ReplyDelete
 65. darko100sport09:40

  golot bese cisto prkosenje na fizikata odnosno kako dvojno katapultiracka raketa.ako podobro se zagledate ke vidite deka topkata kako i valdes sto proceni trebase da zavrsi nekade vo visina na negoviot stomak, no ednostavno kako da otskokna od nesto vo vozduhot i ja izdolzi traektorijata.

  ReplyDelete
 66. Pozdrav do navivacite na Real!! Hahahaha Bennayoun.. Podobro vie da ne otide vo Liverpool ke se posramotite:-). Od koga ne ste videle Cetvrt-finale od LS. I sega ve molam da ne izkomentirate bidejki ne mozete! -7 bo la liga , nadvor od Copa del Rey a sega i od LS.. Sto ocekuvate ova sezona. 2. mesto mozebi. Nadezta posledna umira.!! pozdrav do File bidejki ne veruvase vo pobedata na Liverpool

  ReplyDelete
 67. Primera Division11:53

  Добро вечер се јавуваме директно од сеизмолошкиот центар во Мадрид каде некаде околу 22:30 часот беше забележан ужасен земјотрес со јачина од околку 7 степени.
  Се претпоставува дека епицентарот на земјотресот беше во голот на Касиљас поради што гледачите на Бернабе потресени и запрепастени според изгледот на своите лица го напуштија стадионот.

  Навивачите на Барселона го изразуваат сето нивно сочуство поради траги - комичниот настан за нив.

  ReplyDelete
 68. mozit nemam lice da komentiram vecerva,ama sepak me tesi faktot sto ingrame revans na domasen teren i rezultatot e se uste otvoren,no sto ke bidit so real na pekolniot enfild.......ednostavno ne mozam ni da zamislam......bas steta za site navivaci na real sto morat da se pomirat so sudbinata i uste ednas cetvrt-finaleto da go gledaat pred malite ekrani.....hahahaha

  ReplyDelete
 69. Realnost12:33

  .....ah Real Real...ccccc, so da vi kazam...16 pat(aj mozi ne 16 ama 5 sigurno) so red otpagjanje vo osminafinale(tesko...), aj narednata godina poke...haha.toa e..greota ste so da vi kazam, makite nemozite da si gi dogledate. Ejjjjjjj do koga ke cekate?. I sega so vi e opravduvanjeto??? bruka bevte..pa ne e liga na sampioni Betis(najkjoriot tim vo spanija) bratce...nemate nivo(anglicanite ko od drug svet da vi se za vas.Aj imate nadez(ako se lazime)..

  I nemojte po tolku mnogu kreacija da imate vo timot(Guti), oti loso mozi da bidi...ke ve fatat na kontra, haha. Pozz do site so go mrazat Real...

  ReplyDelete
 70. Real Madrid (i vo vakvi slucai) zasekogas12:35

  Se molat navivacite na barca da si komentiraat za lyon a ne za liverpool ok? otkako se razbravme mozam da kazam deka mnogu mi e krivo so izgubivme utakmica od eden poteg a se zaradi dvajca igraci koi ne koristat mozok za vreme na igrata(heinze i robben) ama so da se praj sepak toj so gi donese tamu(mijatovic) e kriv a ne tie. aj ima uste sansi na revansot oti tamu nema so da se izgubi samo moze da se dobie pa mozi ke se vidi i nesto od fudbal ako imame srekja t.e. ako dozvoli benitez

  ReplyDelete
 71. Robben12:40

  Nikoj nema pravo da zboruva protiv ROBBEN be toj gi izvlece Real od krizata i toj gi donese do ovde,za heinze si vo pravo

  ReplyDelete
 72. Јас сум навиввач на Барселона..но како можиш да зоруваш за играта на Робен дека не била добра..па преку него одат сите акции на Реал..и тој моментално е најдобриот адут на Рамос..тој располага со одлична техника и брзина.можеби не толку добар шут но има време да се подобри..да не беа повредите а ги писуваше во ЕСПОРТ вкупно гледав па 1 година има паузирано мислам вкупно ако се соберат..а за хаинце па го има Мецелдер на клупа..а Хаинце во Манцестер играше лев бек сега ваму централен дефанзивец..јас мислам поквалитетен далеку е Мецелдер на позиција централен дефанзивец..поздрав

  ReplyDelete
 73. ...prvo Darko, probav da ti odgovoram na tvojot post ama ocigledno ima nekakov blokl, koj ne mi dava pristap ... nema veze> ...:-)))) ...da ti kazam deka milo mi e sto se vrakjas so postovi, a vtoro , ovde nema da komentiram, tuku vo zivo vo emisija...tema blogovi.. hahahaha ... i uste ednas, ova (tvoeto) treba da funkcionira POSTOJANO! :-))))) ...se gledame pak na temata pred revansite... pozdrav :-)..vtoro, mozebi ne veruvav vo Liverpul ama posakuvav, a vtoro otsekogas Rafa mi e broj 1 megju trenerite na planetava...zosto? ednas objasnuvav i vo emisija, so detalna elaboracija!...treto Valdes? Da , kriv e 100% i eden post koj go pisuvav skoro pred povekje od godina ipol, megju prvite... go ima vo arhiva ako nekoj saka da go procita..GO POVLEKUVAM! a tamu na dolgo i na siroko objasnuvav zosto Valdes e podobar od Kasiljas... ODAMNA VEKE NE MISLAM TAKA, naprotiv VALDES smetam deka e najslabata alka vo Barsa... :-(((

  ReplyDelete
 74. Epa Gospoda pozdrav do site,posebno do navivacite na sirotkiot Real Madrid koi tolku mnogu se zaletaa so nekolku pobedi vo la liga osobeno so onoj protiv Betis i si zemaa pravo da razmisluvaat kako za kratko vreme ke bidat na vrvot vo Spanija, a isto taka deka i ke go zgazele Liverpool.Ne planiram da ve navreduvam (navivaci na Real) nitu pa da se raduvam na vasata nesrekja.Ednostavno samo ke vi kazam deka vie samite ste si krivi za vaseto razocaruvanje so toa sto si postavivte neostvarlivi celi bez osnova.Sega gledam deka vi e kriv Roben.Dajte ve molam,jas kako strastven navivac na Barcelona ke vi kazam deka toj e najdobroto oruzje na Real vo momentov.I neli e sramota da se tepaat navivacive vasi na tribini.Vi treba mnogu vreme da se pozanimavate so vasiot tim pa duri posle podolg period da kazuvate za drugite timovi kako sto tolku mnogu i posakuvavte kriza na Barca.A sega sto pravime,da vi se podsmevame li treba?Decki pomirete se so situacijata kakva sto e,ne zivejte vo zabluda za nekakvi presvrti.File,a za Valdes od prvite nekolku negovi natprevari sum protiv toj da bide golman i ne mi e jasno sto videle vo nego,kakvi kvaliteti.Daj boze da go smenime sto pobrgu,no i pokraj toa titulite se nasi godinava na site frontovi.pozdrav

  ReplyDelete
 75. Iniesta16:18

  Abe vie ste za grev(ili pak si mislite deka fudbalot e sah??)...kako mozi za sekoj gol na Barsa da go krivite Valdes??...nemie jasno...Barsa prima golovi oti igra vkraj ofanzivno(se ima vrateno nekoj nazad?, so igra Dani Alves??), taka da pa makar i dva Bufoni neka branat Barsa ke prima golovi...svatetego to ednas.
  I plus kolkava e verojatnosta golman da zgresi koga vo eden natprevar od 90 min mu se sutira edvaj ednas na gol???
  A kolkava koga toj e zagrean i e vlezen vo natprevarot??

  Razmislete pred da zakacite glupost.....

  ReplyDelete
 76. Djim Madrid18:04

  Iniesta- Fakt e deka praviloto ,,golmanot ne e nikogas kriv" ponekogas ne vazi..... Za toa zagrevanje ti so vikas... Kahn na edno od svetskite prvenstva 2002 mislam, ima izodeno 16 kilometri na edna utakmica (toa e negoviot panterski, lavovski od) samo za da ostane zagrean.... Barca imaat silna odbrana, megutoa Valdes koga e vo forma osvojuvaat titula sigurno....So pocit верен лацијал и мадридиста

  ReplyDelete
 77. Yossi Bennayoun :-)

  ReplyDelete
 78. File ajde cekame nov Post od tebe. Neli rece deka toa ke bide posle natprevarite vo Sreda :-).

  ReplyDelete
 79. Anonymous03:32

  File imas top emisija samo prodolzi taka pozz

  ReplyDelete
 80. fakt e toa deka valdes e ubedlivo najslabiot golman vo svetov,ne samo zaradi kiksot i golot na juninho tuku i poradi nekoi drugi vakvi slicni situacii i so pravo ne e na spisokot na vinsente del boske vo spanskata reprezentacija.

  apeliram do barsa po naj hitno da si go menit valdes i konecno ednas od koga postoi klubot da potrefat dobar golman

  ReplyDelete
 81. Хаха, и те како се сеќавам на постот кога објаснуваше поведен тогаш од изјавите на Кројф дека Валдез е боље од Икер. Факт е дека играчот со број 1 е најслаба алка во Барса сезони наназад.
  Darko100%sport

  ReplyDelete
 82. И едно прашање за мувла навивачите кои сигурно самите ќе се препознаат. Само хипотетички:
  Што би напишале доколку Барса сезонава не освои ни еден трофеј? Каков коментар би оставиле со оглед на нивниот смешно пацерски ментален склоп со кои го перципираат и доживуваат фудбалот?

  ReplyDelete
 83. Iniesta- Koj go okrivil Valdes za sekoj gol.Pa postoi li takov golman sto e kriv za sekoj negov primen gol.Prvo,dali Barca bese vo napad koga primi gol.Pa site,uste jas fale,bea nazad koga se postigna toj gol.Vtoro,mislis deka ako e po zagrean podobro ke brani?Jas mislam deka dokolku Barca pomalku napagja ke prima povekje golovi,sto e realno,i deka bas naprotiv Valdes ke ima sansi za povekje kiksovi vo svojot sesnaesetnik.On e "dobar" golman poradi nacinot na igra na Barcelona koj e dobro poznat na sekomu,sto pomalku rabota za golmanite.

  ReplyDelete
 84. ccccc.....Dali so toa so vie ke zborate uporno protiv Valdes ke go natera Gvardiola i cela Barca da go smeni ?? Sekako deka napravi nekolku kiksevi ama se desava toa pa makar i na golmani kako Buffon...Tri natprevari bez pobeda i odma nekoj e kriv...aj koj da bidi..aj Valdes(sekogas najlesno e golmanot da se krivi)

  Jas nevelam deka e najdobar vo svetot(taman rabota..), tuku samo kazuvam deka netreba tolku da zamarate. Toa ti e isto i kaj Juve...pr.za sekoj kiks na Juve(btw navivac na Juve sum) Molinaro e kriv ..amante..imajte isaf..eden covek ne ja nosi pobedata a ni porazot..

  A duri sme kaj Valdes daj potsetetese pred 2-3 godini na finaleto Barca-Arsenal....kolku odbrani imase Valdes nad Henry i cel Arsenal na vodstvo od 1-0 za Arsenal???
  Razmislete....

  Pozz do site sto potajno znaat deka sum vo pravo..

  ReplyDelete