24.7.13

Барса ја напушта старата девиза „Повеќе од клуб“ !?

Со доаѓањето на Тата Мартино во ФКБ и ставање на 2+1 годишен потпис на договорот се менуваат сите работи кои беа базично поставени во уставот на клубот.
Имено, уште пред неколгу години со доаѓањето на Сандро Росељ се променија нештата во корен. ФКБ почна да ги менува своите правила поставени пред повеќе од еден век. Го продаде дресот и почна да профитира од него. Истиот тој Сандро пак ги доби изборите нагласувајќи дека Лапорта (неговиот претходник) премногу ја меша политиката во клубот (што од овој аспект сега е смешно) бидејќи истиот тој Сандро ја измеша многу повеќе, како резултат на таа иста политика, но сега во режија на новата гарнитура утре ФКБ против Баерн ќе игра во „сениера“ дресовите со апликација на каталонскот знаме. Прашање е само кога ќе се појави и „забранетата асталада“ на истите.
Последниот момент на ризична одлука е токму изборот на нов тренер. Веќе сите знаеме дека тоа е личниот пријател на Хорхе Меси, а донесен е конкретно по инсистирање лично на Лео Меси. Веќе дел од политичките каталонски медиуми го ставија и на своите насловни страници како „Мистер Меси“. 
Тоа покажува дека и официјално оваа гарнитура му се поклонува и создава идолопоклонство од Лео Меси. Без Меси не се може. Но, за првпат во својата историја клубот создава од еден лик идол во боженски фудбалски аспекти. Тука играа и Крујф, Марадона, Роналдо, Роналдињо но никогаш од нив не се создаде идолопоклонство за некого од наброените. Секој кога и да заминеше остануваше тезата дека „никој не е поголем од клубот, бидејќи Барса е повеќе од клуб“.
Но, што се случува сега?
Сега веќе излегуваат сите претходно дадени изјави од Крујф, од Пеп, од Валдес, од Тјаго, на виделина.
Пеп си замина поради кавгите токму со Росељ и Зуби за неговата идеја за реновирање во која ги немаше Сеск, Алвес и Пике. Тие му рекоа дека не може и не одобруваат. Пеп си замина и подоцна ја раскажа целата приказна, а ја повтори и на семинарите во Јужна Америка. Крујф го поддржа и ја искритикува целата влада на клубот. (а претхопдно падна и одземањето на титулата која му беше доделена на од Лапорта - одземена од Росељ, како „почесен претседател“, со зборовите на Сандро дека во Уставот не постои такво нешто и со тоа се рушат принципите на клубот во кои „никој не може да е над самиот клуб“. Крујф ја врати и се заблагодари со зборовите дека „не му е потребен трофеј, тој си ја носи Барса в срце“. Бруката остана за Сандро)
На зборовите на Валдес се сеќавате сите. Тазе беа. А на Тјаго уште потазе.
Сега имаме различна ситуација. Пред само 24 часа имаше изјава од цела соблекувална пренесена преку зборовите на Пујол, дека соблекувалната сака да го види Енрике како нов тренер (погрешно пренесена од некои МК медиуми дека фудбалерите сакале да го видат Тата на клупа)
Сега што правиме?
Одлуката на Меси против сите во соблекувална?
Ако на ова го додадеме проблемот кој го имаше минатата година на тренинг Бартра со Меси, кога беше опоменат и потоа неколку месеци тргнат поради „желбите“ на Лео... ако го додадеме проблемот на Виља кој и директно ви го пренесувавме во епизоди, и кој заврши со седнување на клупа, а веќе е и продаден... ако кон ова го додадеме и проблемот на полувремето во Минхен во Лигата на Шампионите кога Тито по 2 минути ја напушта соблекувалната со маубетот дека „реваншот е дома, не се секирајте“, па Лео ја презема улогата на тренер и кажува кој што да игра... ако кон ова го додадеме и односот на првиот тренинг откога отсуствуваше Тито кога доаѓа како помош за кондиционо загревање Вињијалс и Лео го отфикарува со реченицата „така да си ги тренираш децата, а не нас“ и тој кажува што да се работи на тренинг... тогаш сликата станува многу појасна.
Лео е вистинскиот наредбодател во соблекувалната!
Од тие причини ова го сметаме за најрискантен потег што може да го преземе управата на клубот.
Прво признаваат дека Лео е шефот и дека само тој се слуша, а второ, му се поклонуваат и создаваат нешто што ги руши сите досегашни постулати поставени пред еден век.
А каде е тука Нејмар?
Дали слушнавте деновиве нешто за него?
Не.
Знаеме.

No comments:

Post a Comment