15.10.13

Рекордот го држи Крујф веројатно засекогаш, недостижен за Тата

(објавениот текст на ДЕРБИ)

Тата Мартино ги соборува рекордите во историјата на ФКБ, но многу е далеку од еден рекорд со кој се гордеат сите блаугранисти, а воедно е и еден од најголемите рекорди меѓу светските фудбалски брендови на планетата.
Имено, „влезот“ на младите (од таканаречената кантера, во случајов Ла Масиа) во првата екипа е нешто кое е многу важно за развојот на секој клуб, па така и во Барселона кој е позната како една од најсилните младински школи на светот. 
Но, во овие моменти и не можат да се пофалат многу со промоција на својата младинска школа во првата екипа. Повеќе од очигледно е дека се фокусирани на она кое што веќе скоро две децении го прави на пример младинската школа на Ајакс (како една од најдобрите 10 во Европа) на продажба на своите млади таленти.
Рекордот, а и татко на модерната Ла Масиа, сеуште го држи Јохан Крујф и веројатно ќе го држи засекогаш.
Тешко дека некој ќе има толку храброст да заигра со комплетната кантера во првата екипа. Ова само повлекува прашање дали денешното водство не верува толку многу во својот младински кадар или доволна е заработката од неколкуте продадени „кантерани“.
Во своето водство на ФКБ, Јохан Крујф внесе како првотимци дури 32 младинци од Ла Масиа. И тоа: Миља, Амор, Роура, Серер, Лусендо, Пиниља, Ферер, Алекс, Херера, Карерас, Гвардиола, Македа, Бускетс(таткото), Кристијансен, Оскар, Серџи, Хара, Џорди Крујф, Сембранос, Ангој, Роџер, Арпон, Кике Алварез, Морено, Де Ла Пења, Селадес, Веламасан, Рока, Пимиента, Руфете, Сетвалис и Хуанхо.
По него следува Рајкард кој најмногу беше потпрен на кантерата. Дури 29-мина влегоа под неговото водство во првата екипа: Рос, Џоркера, Риера, Рубен, Меси, Верду, Дамија, Хавито, Лудовик, Монтањес, Олмо, Орланди, Питу, Мартос, Рамон, Џорди Гомес, Кристијан, Кросас, Валиенте, Џефрен, Виктор Санчез, Бојан, Џовани дос Сантос, Фали, Руеда, Виктор Васкез и Педро.
Гвардиола иако е една од најголемите икони после Крујф во ФКБ и иако направи револуционерни промени во Кампот, преселувајќи ги сите на едно место и ставајќи ги сите „под иста капа“ на тренинзи сепак е далеку од она што го направи Крујф. Таму бев присутен во 2007-та година и за првпат на лице место го видов сето тоа револуционерно раздвижување на Гвардиола уште со Б екипата, кое подоцна резултираше со историскиот момент - 6 титули во една сезона, рекорд на сите времиња во историјата на светскиот клупски фудбал. (за ова постои и видео докуметаристика на ЈуТјуб каналот на Топки-Игор Филевски). Сепак само 22-ца под негово водство од кантерата влегоа во првата екипа: Бускетс, Торас, Абрахам, Тјаго, Муниеса, Ботиа, Дос Сантос, Фонтас, Бартра, Гај Асулин, Сориано, Нолито, Монтоја, Ромеу, Серџи Роберто, Серџи Гомез, Мињо, Куенка, Тељо, Рафиња, Риверола и Деулофеу.
Ван Гаал е четврти на оваа листа, со 14 од младинската сила во првата екипа: Росас, Џофре, Чави, Гарсиа, Куардадо, Нано, Габри, Пујол, Валдез, Олегуер, Тортолеро, Иниеста, Санчез и С.Гарсија.
По нив следува Сера Ферер со само тројца: Реина, Сантамарија и Бермудо.
И Решак исто така со тројца: Трасорас, Мота и Наваро.
Со само по еден, Робсон со Арнау, Тито Виланова со Планас и Радомир Антиќ со Оскар Лопез.
Тата Мартино сега засега нема ниту еден на листата од кантерата во првата екипа. Иако вчера на натпреварот против Депортиво беше на клупа и изјави дека дошол да ги гледа Сампер и Патрик и иако досега неколку пати го вика и Давид Бабунски на тренинзите со првата екипа, сеуште покрај неговото име е бројката „0“ на влезени младинци во „А“.

No comments:

Post a Comment