4.11.08

ПЕП ЧЕКОРИ КОН РИМ, ПРЕКУ МАДРИД

Конечно, европските табели ја добија формата која не е изненадување, воедно е очекување после долго време од сите фанови токму на клубовите кои со години ги посакуваат овие резултати, а верувам вака би сакале да биде и изгледот и на крајот од оваа сезона.

Барселона конечно на врвот во Ла Лига. Милан, целосно заслужено го запоседна Калчо-то. Челзи и Ливерпул истото во Премиер. Лион сигурно, како и секоја година, скоро и без изненадување.

Она што мене посебно ме радува е враќањето на Барселона.


Пеп докажува дека е вистинскиот човек. Многупати досега пишував а и зборував во документарниот филм „INSIDE BARCELONA„, кој за потребите на ТОПКИ го направив минатата сезона на најголемото европско дерби (на Камп Ноу) дека уште од младите категории, па се до почетокот на јуни, само се чекаше неговото пристигнување. Пеп, влезе и се надевам дека долго ќе остане. Најголемата поддршка од „сосиото„ на Барса, ја има токму и поради внесувањето на сите потенцијали од младиот погон на Блауграна.

Тоа е верба дека Барса создава одлична клупа, која ќе биде многу важна од април натаму, па се до финалето во Рим, а и нормално, за конечно и повторно преземање на титулата од Мадрид.


27 comments:

 1. табелите се привремени и многу брзо се прави апдејт.Иако мислам дека двојна круна ниту еден тим нема да освои во следните 20 год. бидејќи се појака и појака ќе биде конкуренцијата а минатата сезона Манчестер со малку среќа и без силни конкуренти стигна до титулите.

  Тек оваа сезона ќе се препознаат вистинските шампиони!

  ReplyDelete
 2. Anonymous12:54

  "Милан, целосно заслужено го запоседна Калчо-то".Ц,ц,ц или не гледаш Италијанско или си пристрасен кон Милан.Тек што почна првенството а ти збориш за Финалиња и титули ц,ц,ц тотално неискусно од страна на еден навивач.
  Искрено како неутрален навивач лично очекувам Басерселона наредниов месец и половина да доживее пад на формата,но тоа е мој став,ти си имаш свој ке видиме во МАј кој бил во право.

  ReplyDelete
 3. fani_mzt116:24

  zdravo na site.se soglasuvam so file deka barselona ima najdobra mladinska skola,no najgolem plus na barsa e toa sto im dava sansa na tie mladinci da prerasnat vo vrvni fudbaleri.no mnogu blisku do skolata na barsa e kralskiot klub real.so podobra klupska politika real ke go ima istoto sto go ima barsa sega.jas ne sum navivac ni na ednite ni na drugite ama iskreno portillo bese pogolem talent negoli sega sto e bojan krkic portillo ima postignato preku 500 golovi vo site mladinski kategorii na real i den denes go drzi rekordot vo spanija.a file dali ti teknuva na haruna babangida(brat mu na tijani babangida)on bese svoevremeno najgolem talent vo barsa mozebi i vo svetot na svoi 16 godini postigna 52 gola vo barcelona c timot no ne dobi nikogas vistinska sansa da se dokaze(igrase vo olympiakos 2-3 sezoni sea ne znam kaj igra)kako i da e jas gi razbiram sto sakaat da ti kazat ostanatite so toa deka site imaat nekakva si skola kako ajax na primer samo razlikata e toa sto barsa e barsa real e real inter e inter milan e milan oni gi pravat igraceti i kupuvaat od strana a ajax,psv,feyenoord egzistiraat od tie igraci sto ke gi prodadat.i za kraj gledaj nekoja utakmica kade sto igra feyeenord da vidis kakvi idni vrvni fudbaleri ima tamu od ovoj sostav sega sto go imaat za 4 godini 5-6 igraci ke igraat vo jaki timovi(biseswar,fer,bahia,wijnaldum,greene,janota,bruins,vlaar).pozzz i cekam odgovor.na ova moe obrakanje kon tebe ne dobiv odgovor za toa kakva e situacijata vo pogolemite prvenstva se se dvizi spored ocekuvanjata milan najzasluzeno e na vrvot liverpool chelsea isto taka ama man utd ima foto finish a toa go dokaza i lani barsa e barca sekogas jaka da se bori za titulata a pep e super trener i covek so jak no i izbuvliv karakter.vprocem takov bese i kako fudbaler.iskreno me plasi samo negovoto iskustvo za toa koku e podgotven da ja vrati barsa na vrvot. kako i da e dosega mu uspeva i sekoja cest za nego pozz uste ednas

  ReplyDelete
 4. Anonymous01:44

  File postot sto si go procitav ili ne e od tebe napisan ili... me razocara.Do sega imase prekrasno postovi so koi mozese da se otvori mnogu debata a so ovoj sto tipicno falene.Sto si si rekol aj so minatiot gi iznervirav fanovite na Real sega ke gi dokrajcam pa aj da ne se oseti tolku ke pisam i za Milan i Liverpul.A znes li sega Barsa so koj treba da igra vo narednite 5-6 kola,ako ne barem da te potsetam deka po red sega Barsa treba da igra so Vilareal,so Sevila,so Real,so Valensija...timovi protiv koj Pep ke treba da odrzi edna konstatnost.E otkako ke zaminat ovie kola duri togas ke te vidam dali ke pisuval Lele Pep ni e mnogu dobar ova ona...

  ReplyDelete
 5. ...бидејки си анонимус, мислам дека не би морал и да ти одговорам, ама мислам дека коментаров ти е под секое ниво...ова не е само до тебе, туку и до сите кои во овие постови, не гледаат субјективен став, туку којзнае што сакаате, да не речам којзнае што сакате???? ... ДА ТОЧНО Е ДЕКА Е ТОЈ МОЈ СУБЈЕКТИВЕН СТАВ!!!! И НИКАКО НА ДРУГ НАЧИН... и сепак максимално објективен...сепак, јас можам да ја одвојам професијата која ја работам јавно и овие постови... Но дали би можел ти???? Тоа е прашање кое треба да си го поставиш, кога би работел слично... а не со вакви тривијални реченици да пробуваш да иницираш полемика... смешно... и затоа или полемизирај или откажи се од читање на Мојот став...

  ReplyDelete
 6. [[ AL_KaeDA]]04:42

  epa file to4no deka barca se vrati takva kakva sto ja znaeme no da ne se zanosime nogu sezonata e dolga koja nitu edna ekipa nemoze da ja izdrzi vo isto tempo pa ni barca... no da socekame a za pep ? mozebi pridonese barca da igra ponapagja4ki fudbal no, sepak premnogu e mlad i neiskustvoto ke si go napravi svoeto...a vpr4em so takvi igraci vo timot koj i da e moze da vadi vakvi rezultati.. :) za milan...samo taka da prodolzat vo francija e lion...nema komentar...a vo anglija eeee samo eden sovet ne go veli4ete liverpool noemvri e kade e maj ???? ;) pozzz

  ReplyDelete
 7. BENQ12:38

  Падот за кој говорев во мојот погорен пост како Анонимус за Барса почнува со киксот на натпреварот со Базел.
  Точно е тоа дека е тоа твој СУБЈЕКТИВЕН СТАВ но во никој случај ОБЈЕКТИВЕН како што велиш.

  ReplyDelete
 8. ..benq...сега веќе иимам дол`ност да ти одговорам (што воопшто не ми е проблем, туку веќе и задоволство)... значи, прво тоа субјективен-објективен , ќе го оставам настаран бидејќи мислам дека е одвише да го коментираме, јасно е како ден, кога е како... е сега за ва`ната работа... падот на Барса, ти тврдам дека не е започнат со Базел. Претпоставувам дека не си го гледдал натпреварот, бидејќи го коментираш вака... но ако некаде имаш прилика да го гледаш би било убаво, затоа што токму овој натпревар покажува дека Барса има сила и моќ која допрва ќе се гледа. Пеп направи таква комбинација што мораше да ја види на дело, а тоа не е ништо друго сем подготовка за периодот кој би селедувал во некој дел од сезоната а тоа е падот на формата, што реално и ќе се случи. Е тука е сега штосот, да се надмине тој период со најмалку лоши натпревари. А зза тоа да се случи многу се битни овие натпревари како синоќешниот. „Спаринг партнер„ во натпревар кој треба да се искристализира клупата која нема можност многу да биде „во живо„ на натпревар во кој сепак има значење... ептен се расприкажав, се надевам дека ме сфати... а во некој следен пост можеби и подетално ќе ја елаборираме темава, која е и исклучителном интересна , во секој случај... Поздрав.

  ReplyDelete
 9. Anonymous05:47

  e bravos file bravos.. mn golem navivac si i ja koristis sekoja prilika za da gi pofalis tie barcelona...heh.. epa iskreno jas sum fan mn golem na Real Madrid. Stvarno pocnavte da igrate fudbal kako so treba oti sramota bevte izminatite dve godini.. duri bese Ronaldinho toj ja vi ja drzeshe cela igra, pa toj ne igrase dve sezoni i se vide, rezultatot bese 18 boda zad Real Madrid.... NIKOGAS nema da ja dostignite slavata na Real nikogasss... i dobro stoese eden komentar pogore deka teshkite utakmici doprva sleduvaat.. pa ko ke dojdi El Classico togas ke vidime koj ke dobie... ama mislam deka ko lani ke bidi isto... haha a znajme deka ti bese vo Barcelona i ja gledase vo zivo utakmicata Barca-Real i na svoja koza si go oseti porazot... poz do site fanovi na Real Madrid...

  ReplyDelete
 10. ...:-))))) ...дадададада... и да ти кажам нешто искрено, можеби по титули, но според сите други аспект, организациски, навивачки, социолошки, или ако сакаш социо-философски, многу се разликуваат...Реал Мадрид и Барселона се различни како ноќ и ден, и никогаш нема да можат да се споредуваат во ниеден аспект, сем во освоените титули ... :-)))) а тоа што Реал беше одличен последниве години, секоја чест, тоа никој нема да го спори, никој и нокогаш...но ова е веќе друго, сосема друго... :-)))

  ReplyDelete
 11. abe file neznam so da ti kazam koa i mozebi e rano sto se raduvas so ogled na toa deka valencija ke bide sok i za barca i za real neam niso protiv barca mozebi igraat najdinamicen fudbal vo spanija pa moze i vo evropa ama mislam deka e rano sepak da se raduvas so edna povreda na messi barca poleka no sigurno ke padne vo formata koja sto ja poseduva vo momenstov dali mislis deka iniesta moze da go zameni messi koa si veke navivac na barca gledaj i alternativa ako neso se desi ;)

  ReplyDelete
 12. barsa e sampion ovaa godina da znaete site a posebno tiee na real madrid zosto el klasiko za real ovaa sezona ke bide katastrofa barem edna petrda ke pukne na nou kam da znaete mnogu ubavo a formata na barsa nema da padne na slednive 10-15 natprevari tuku ke ode na nagorna linija zosto uste ne ste ja videle vistinskata barsa ne ste go videle mesi eto a posebno zaragavenio henri koj e vreme da se podmacka istoa taka sea mu se ukazuva sansa na hleb po povredata na inesta da go vidime negoviot talent koj ne e sporen a pepe neka produlzi taka odi po vistinski pat i porano kako trener i sega kako menager pozdrav do navivacite na barsa i na real da ne mi se nalutat i samite gledat deka e taka i gi strav kolkav ke i bide sramot po el klasiko ...pozdravi do file zakon siiiiiii...

  ReplyDelete
 13. Anonymous04:23

  ok e file mozis da se teshish so takvi pretpostavki deka se razlikuvaat organizaciski ili navivacki... Abe Real Madrid e klub so tradicija koj ima priznanie za najdobar club na XX vek i so najgolema pocit od site drugi klubovi, a koga zborame za ova tuka se i site drugi faktori, organizaciski, socioloski koj sto se osnova na kralskiot klub... poz

  ReplyDelete
 14. Anonymous05:55

  jas sum za 1 tim vo svetot BARCA. Sigurno deka ova godina real madrid ne moze da napravi nisto oti 1 mesto e zagarantirano za BARCA. Na 14 dekemvri ke stapi real madrid vo stadionot Camp Nou so seceni noze. Se znae deka Messi ke go povtori istoto od minatata godina so svojot hettrik. pozz file

  ReplyDelete
 15. Anonymous09:56

  Zdr na site.Jas sum Tomce i imam 13 godini.Vo moeto srce veke e vlezen Real Madrid.No kako so vikaa site lani("deka ke pobedi barsa") taka nie ke se smeeme ovaa godina so na nou camp ke se ispukaat snajder i van der vaart.Samo da znaes file deka e rano za pretpostavki i da pretpostavuvas deka barsa ke zeme dvojna kruna.Real e klub so golema istorija,real ima 9 tituli vo liga na sampioni,real ima 31 titula vo spanija,real go primil najbrziot gol nekogas(real-baern roy makkay 9 secunda),predrag mijatovic rece deka ke dade gol i dade ,Real e klub kako so nikogas barsa nema da bide.Fala pozz file pisi

  ReplyDelete
 16. Anonymous16:32

  file mozesh da bladash za barcelona se gleda deka si nivni fan no jas sum NAJGOLEM FAN na Real Madrid iam i slika na Santijago Bernabeu strashen stadion na koj Kataloncite nozete im se secat koa kje vlezat,stadion koj pred da vlezesh ima muzej epa ziti se proshetaj go toj muzej i vidi gi site tituli sho gi imaat osvoeno Real Madrid pa sporedi gi so Barcelona...Barca se kup sranja lani go imaa najdobriot tim vo evropa so vrvni majstori i ne e kriv Rajkard oti on gi napravi klub pred toa ako ne se sekjavash kje te potsetam deka barca ne se kvalifikuvaa ni za kupot za titula se borea Deportivo,Real Madrid kako i sekogash,Real Sociedad koj za zal se u B devizija,Betis,Osasuna a Barca se prpelkaa vo kalta dodeka na tronot beshe REAL MADRID...Ubava proshetka imashe na derbito Real Madrid Barcelona ali za tvoja nesrekja rezultat sho kje go pametat site... p.s. Pazete se od Higuain mn e raspukan a i Van Der Vart mavne li mavnato e :S sepak rezultatot kje kaze.Pa ako mislish voa sho go napishav e cista farsa poveli kazi so mislish ti a Eto'o e cigan smotan so pokraj drugi igraci se prai velemajstor edinstveno vi vredi messi.

  ReplyDelete
 17. Anonymous10:25

  ne letaj mnogu . zaminat si mnogu daleku vo oblaci vervi me toj mozit ke ostanit vo barsa ama prasanjeto e so ke osvojt. za la liga imet sansi ama mnogu teski zosto real ke se vratit ne se sekiraj a za liga na sampioni najmnogu mu davam 1/4 finale

  ReplyDelete
 18. This comment has been removed by a blog administrator.

  ReplyDelete
 19. ...може секој да пишува се,(а секоја навреда лично кон мене, не ме погодува воопшто, тоа кажува за интелектот на тој што пишува) но се што има насилна содржина под секое ниво на разумност, како што пишува некој што се потпишува со Драган, ќе биде секогаш отпослен „избришан„! .. :-)))...(нормално само со тие коментари)

  ReplyDelete
 20. aj aj aj.. kako zboris.. kako barcelona veke da osvoi titula.. poleka malce.. se sekjavas barca vo kakva kriza bese na pocetokot ?taka i real vleze od povredi.. pa normalno e da se vrati..kako taka ? odma i u rim finale.?! poleka malce.. simnete se na zemja i ke vidite deka ne e taka lesno u LS..pozz.;).. REAL MADRID FAN..

  ReplyDelete
 21. pri prva poseta se razocarav od stranava zato so ima sekakvi gluposti.mislam ne e vo red da se pisat sekakvi provokacii za navivacite na real. file e za barca i site toa go znaeme ama ne mora se so ke si izmisli on da se prikacuva na stranava. file molim te odi pak da gledas barca-real na nou-kamp "sreka" im si na barca

  ReplyDelete
 22. Anonymous07:47

  site znaeme deka sega e barca podobra no seto toa ke potone kako "titanik" bidejki real vo zimskiot preoden rok ke kupi najmalku 4 igraci i kako lani real po tret pat ke ja odbarni titulata a i slednive 10 sezoni

  ReplyDelete
 23. Anonymous07:51

  pozdrav do KINg i mu cestitam za dobrata idea no samo sto ovoj pat rezultatot ke bide 0-3 za real.

  RAUL 7'
  SNEIJDER 23'
  VAN der vaard 64'

  Realen rezultat

  ReplyDelete
 24. Anonymous08:01

  file neznam kako vodis emisija a site znameme deka si za barca toa ne e dobro bidejki sepak taaa emisija ja gledat site fanovi ne samo na barca tuku i na inter man utd arsenal i dr. ako tolku sakas da gi falis barsa napravi emisija sto ke ti se vika BARCELONA a ne tamu topki i mi kazuvas za cela la liga i mi gi fala baca

  ReplyDelete
 25. ...значи вака: немам нисшто против никој коментар, напротив, секој си има право на свој став, а на крајот на краиштата секој според своите можности и способности...битно е да ја имамер комуникацијата серкогаш во права насока... но вакви коментари како овој „File neznam kako vodis emisija a site znameme deka si za barca toa ne e dobro bidejki sepak taaa emisija ja gledat site fanovi ne samo na barca tuku i na inter man utd arsenal i dr. ako tolku sakas da gi falis barsa napravi emisija sto ke ti se vika BARCELONA a ne tamu topki i mi kazuvas za cela la liga i mi gi fala baca „- Anonymous ...е стварно ми е тотално неписмен коментаро... значи тој што се потпишува под овие коментари, ги става, па ги брише итн, итн, нека гледа барем една, нека се преслуша па после нека збори... еве му веќе денес прилика да види и да слушне... ако не нека си остане таму каде што е, зашто каков е , очигледно, за никаде е... (ова е поизајмено од еден магазин од пред 100 години:-) ...али мислам на право место... значи, ДА...ЈАС НАВИВАМ ЗА БАРСА, ПЛАЌАМ ЧЛЕНАРИНА СЕКОЈА ГОДИНА ПО 145 ЕВРА ЗА МЕНЕ И 75 ЗА ЌЕРКА МИ, ИСТО ТОА ГО ПРАВАМ И ВО ХАЈДУК И ЛАЦИО... И ВО СРЦЕТО МИ Е АРГЕНТИНА, И УШТЕ НЕШТО???? ... а емисијата е нешто сосем друго, кое нема врска со ова... ОВА Е МОЈ ЛИЧЕН СТАВ, ПРЕКУ КОЈ КОМУНИЦИРАМ СО ЕДЕН КУП ПАМЕТНИ, ПА ДУРИ ЌЕ КАЖАМ И ИСКЛУЧИТЕЛНО ИНТЕРЕСНИ ЛИКОВИ КОИ ГО РАЗБИРААТ ФУДБАЛОТ И ВООПШТО СПОРТОТ, МНОГУ ПОВЕЌЕ ДУРИ И ОД ОНИЕ НА КОИ ТОА ИМ Е РАБОТА... ШТО МИ Е ПОСЕБНО ДРАГО... а вакви како анонимус кој праќа коментари како претходниот цитат, стварно веќе нема смисла, ниту јас, а ниту вие останатите да му одговарате и да го сметате дека и воопшто постои... очигледно си има други пресметки, а којзнае можеби го познавам, па се крие под анонимус, а можеби и лично има нешто против мене, па фрла пацки... значи FU.... и бркај работа на друго место... или учествувај како и сите овде претходно, со било каков коментар за или против, али немој со вакви педерски финти... се извинувам на сите на кои безпредметно го усурпирам нашиов драгоцен простор за размена на мислења и ставови, ама стварно веќе преку к.. ми е да објаснувам и да читам вакви постови... (као цитатот кој беше потпишан од некој си анонимус.... веројатно таков е и у животот околу него...анонимус)... поздрав... а до сите останати , стварно ми е драго дури и за оние противнички комнетари... хахаха... е тука ќе се видиме...иде 13 декември... а ќе се чуеме и во живо и оваа година од таму... али не у емисија, туку само овде... приватно... хахахаа... Барса, Барса, Барсааа... :-)))))))))))))

  ReplyDelete
 26. Anonymous04:22

  da toa e moja greska i se izvinuvam tuka pred site mislev deka toa spaga vo stranata na "TOPKI" a toa ne ni go vedov deka e tvoj stav. uste ednas se izvinuvam za geskata, no se isprovocirv koga vidov za site tie blogovi sto se napisani za barca i si pomisli v na toa deka vo cela strana ima pisuvana samo za barca no nema vrska eve i po tret pat se izvinuvam ali sepak Baca Real 0 - 3 :):)

  ReplyDelete
 27. ... и ако барем еднаш ја гледаш емисијата, ќе забележиш дека тоа е нешто сосем друго...Таму сите клубови се подеднакво застапени, сите информации се во однос на тежината , така и пренесени, а мојот личен став, е ставен во маргина на емсијата, само колку печат, дека сепак тоа сум јас, истиот автор, без агресивност, без обременување од моите лични желби и ставови по однос на екипите за кои навивам...

  ReplyDelete