24.1.14

Што се` друго „црно“ е поврзано со Росељ?

По повод оставката на Сандро Росељ да потсетиме на постапката која пред неколку месеци ја започнаа но се откажаа Џоан Арнес и Џорди Касес кои уште тогаш побараа смена на Сандро Росељ од претседателската функција (а заедно со него и вицепретседателите Џосеп Мариа Бартомеу, Хавиер Фаус и Џорди Кардонер).

Меѓу многуте точки кои тогаш беа презентирани една по една, покрај неодговарањето на Росељ на многу од нивните прашања, сметаат дека мора да се прекине со неговиот хегемонизам и уништување на угледот на клубот.

Една од тие точки беше и „лажењето“ на Росељ на целото членство дека против него не се води судски процес никаде во светот, со што би прекршил членови од статутот на клубот. Тие доставија и документи дека се води против него судски процес, против неговата компанија Аиланто Маркетинг во која тој има 99% сопственост., процес во кој може да биде осуден и до 8 години затвор. (извор: бразилските медиуми и доставени јавно документи за судската постапка)

На сите присутни им ги презентираа и малверзациите кои ги имал Рикардо Тера Тешеира, поранешен претседател на Бразилската Фудбалска Федерација, кој поднесе оставка и се пресели во Мајами, а прифатил мито префрлено преку Андора до фондации и банкарските сметки на име на неговите деца, а учесник во одбраната на сето тоа токму неговиот најдобар пријател, Сандро Росељ.

Понатаму се образложи уште еднаш целата продажба на логото на дресот која останува сеуште енигма по многу прашања, зошто се` било нетранспарентно продадено на Катар Спортс Инвестмен, а подоцна и на Катар Ервејс. „Катаризацијата“ на ФКБ не била и со доброволно гласање на сите членови, многумина гласале против своја воља, токму поради притисоците кои ги имале од водството. А зошто? Поради тоа што Росељ имал лична корист од сето тоа. Имено, неговата компанија БонусСпортМаркетинг ја имала како главен клиент Аспајр Академијата (а тоа е куќата која го подготвува моделот за организација на СП во Катар 2022 година). На потпишувањето на сите тие договори понатаму бил и Хавиер Фаус еден од директорите на Имобилиариа Колониа. А главен кредитор на Имобилиариа Колоние е американската фондација Колони Капитал. Колони Капител беше сопственик на ПСЖ, а ПСЖ беше продаден токму на Ал Тани принцот во Владата на Катар. А за цела оваа афера Сандро Росељ со уште 9-мина други спортски „финансиери“ се појави во анализата „Катаргејт“ објавена во Франс Фудбал, со што дополнително го уништува угледот на ФК Барселона.

Росељ во многу наврати го критикуваше Лапорта за мешање на политиката во клубот, но тоа очигледно дека беше само камуфлажа за да добие гласови. Токму Росељ ја „вмеша“ на голема врата политиката во клубот, а тоа го презентираа и со неколкуте договори за разни активности со радикалната „Боишос Ноис“.

Поднесоа и документи за конфликт на интереси на етичкиот кодекс 4.1 за учеството на Тони Фреиша со својата адвокатска канцеларија како главен застапник на фудбалскиот клуб Џирона кој настапува во втората лига, што е недозволено.

Ињаки Ундаргарин е уште една од точките за кои се повикува како виновен токму Росељ. И покрај тоа што сеуште не е осуден Ињаки, не е отстранет од Фондацијата на клубот, бидејќи поради рушење на угледот, тој е пак одамна е отстранет од официјалната веб страна на Кралското семејство, името на улицата во Палма де Мајорка која го имала неговото име е променето, тргната е дури и восочната фигура од групата на кралското семејство во Мадрид. Само во клубот Ундаргарин сеуште ги има задржано сите функции. Тоа е повреда на членот 12.4 од кодексот за етика. (а не беше таква постапката кога му ја одзеде почесната титула на Јохан Крујф, само неколку дена по инаугурацијата)

Споменати се и уште неколку активности на Росељ со оф-шор компании со седишта во Либан.

Лошите постапки и реакции во односите со Реал Мадрид, со Флорентино Перез па дури и со Жозе Моурињо, се исто така транспарентно објаснети, што воопшто не оди на чест на клубот. Тужбата со КОПЕ во која на крај ФКБ ја извлекува полошата варијанта, а се однесува на „допингување“ на фудбалерите е исто така на „негов грб“.

Абидал, една од најболните точки на секој блаугранист, со директна вина за Росељ, исто така објаснето прецизно, каква грешка прави клубот и со право остава најголемо разочарување кај французинот.
Прашањето на Нејмар е во пообемен документ, за кој и ние пишувавме летово а денес е главна и единствена тема за оставката. „Нематеријалните трошоци“ од 10 милиони евра што му се исплатени на Нејмар пред потпишување на договорот се една од најнетранспарентните акции во име на клубот. Сега веќе се откриваат и останатите детали, до онакви меѓу кои се и исплата од 2 милиони евра ако тренерот го постави да игра на позиција која тој не ја сака, милиони евра за сиромашните деца во Сао паоло, милиони евра за татко му кој иако без ФИФА лиценца требало да скаутира деца во ФКБ и ред други исплати и „трошоци“.

Лагата за клаузулата на Тјаго, која две години беше презентирана како 90 милиони, за на крај да се дознае дека тој ја свел само на 18. Нешто што беше откриено од еден радио новинар во Каталонија.
Новите правила за пристап на Соси Членови, само ако се во крвно сродство со поранешни членови е дискриминација на сите фанови на клубот, а тоа го воведе токму Росељ како правило, откога беше назначен за претседател.

Тоа во најкратки црти беше причината за поведување на постапката за смена, која тогаш беше прекината, односно самооткажана од подносителите.

Инаку, начелно, големо незадоволство владеше поради неговото претседателствување во скоро сите секции на клубот.
Единствената работа која ја оценуваат како позитивна е сепак неприфаќањето на понудата од Флорентино Перез од 250 милиони за Меси и премин во Реал Мадрид. Но, на шега сите се сложуваат дека тоа немало да биде неприфатено ако Сандро имал личен ќар од сето тоа.
Ова беше накратко целото потсетување на постапката за смена која пред неколку месеци не беше реализирана.

ТЕКСТОТ ОБЈАВЕН НА ДЕРБИ.МК

No comments:

Post a Comment