29.8.08

БОКА НА СВЕТСКИОТ ФУДБАЛСКИ ВРВ, ЗАЕДНО СО МИЛАН

Во сенка на извлечените групи за ЛШ, како и Суперкупот, една информација вреди да ја поделам со сите. Тоа е дека Бока Жуниорс го освои Суперкупот (Рекопа) во Јужна Америка. На „Бонбоњера“ изиграа нерешено против Арсенал Саранди, што беше доволно, бидејќи во првиот натпревар победија 3:1.

Но она што е посебно атрактивно и ВАЖНО е дека ако досега Бока беше прогласен во светски фудбалски рамки како клуб, кој има најмногу титули воопшто освоени, а плус тоа со сите стандарди (ISO 9001:2000, стандард кој многу малку светски клубови го поседуваат), од денес и официјално го стигна Милан, како најтрофеен светски клуб со освоени 18 интернационални титули.

Токму така, Бока стигна до бројката 18.

П.С.

Milan (Италија):

18 (7 Copa de Europa, 2 Recopa, 5 Supercopa, 3 Intercontinental, 1 Mundial de Clubes).


Real Madrid (Шпанија):

15 (9 Copa de Europa, 2 Copa UEFA, 1 Supercopa, 3 Intercontinental)


Independiente (Аргентина):

15 (7 Copa Libertadores, 2 Intercontinental, 2 Supercopa, 3 Interamericana, 1 Recopa)

No comments:

Post a Comment