19.5.12

ФК БАРСЕЛОНА ВЛЕГУВА ВО КРИТИЧНА ФАЗА, ВО НАЈЛОШ МОМЕНТ

Денес Јохан Кројф отвори уште еден вратичка на „пандорината кутија„ сместена во канцеларијата на Сандро Росељ. Дефинитивно се потврдува и мојата теорија кажана пред некое време дека токму овој претстедател е најлошиот избор што можеше да го одберат гласачите.
Пеп, на самата Прес конференција кога беше соопштено дека тој заминува, дознава дека изборот за негов наследник е Тито Виланова. 
Зошто тоа Росељ го криеше до самиот крај?
Дали тоа беше само панична реакција, со неверувањето дека Пеп е дециден во одлуката?
До кога Росељ ќе го го турка надолу се` она што беше досега постигнато со Лапорта?
Зарем Марк Ингла не беше подобар избор, ако веќе Лапорта мораше да замине?
Очигледно дека во ФКБ деновиве не е баш најсјајно, иако клупскиот ПР не ја претставува така ситуацијата.
Дани Алвеш е на излезна врата.
Абидал е скоро заборавен, па по последната „опомена„ тргнаа Росељ и Зуби да ја исправат ситуацијата.
Пике на продажба?
Кој вертикално од кантерата ќе биде во следната сезона на Камп Ноу?
Се шпекулира со Луиз Суарез, со Бејл?
Кеита сеуште не знае дали да го продолжи договорот или да си ја купи куќата на плажа во Кастељдефелс?
Дали ако некој арап понуди 300 милиони за Меси, Росељ ќе го стави на листа?
Овие прашања се се` погласно поставувани низ градот и не толку јавно презентирани. Но веќе ни Ел Мундо ни СПОРТ нема да можат уште долго да се опираат, прескокнувајќи ги намерно темиве.
Меѓу членството се` е погласно лобито, дека „се згреши со Лапорта„.
Со денешната изјава Кројф само долеа масло на огнот околу Росељ.
А не е многу далеку.
Се` се загуби под неговото претседателствување. И фудбалот ги загуби титулите и дел од останатите спортови. Му остана „футбол сала„ и смешно се билдаше кога го крена трофејот и рече дека овој трофеј доаѓа во вистински момент. Кој „црн момент„, кога до вчера 70% од навивачите не ни знаеја дека ФКБ има тим „футбол сала„. Влезниците се гратис, итн да не напоменувам. Хувенил А ја загубија титулата во последното коло, Барса Б е во проблеми со Оскар Гарсија и неговото ветено назначување, наспроти продолжувањето на договорот на Еузебио.
Но тоа, гласачкото тело го знае. За разлика од останатите. 
Росељ овој месец се` повеќе и повеќе ја губи поддршката.
Дали ќе издржи до следните избори, ќе знаеме во август.
Претпоставките велат, годинава ќе се побараат нови „предвремени избори„ во ФКБ. Е дали ќе успеат, тоа е веќе друго прашање.


Филе/Барселона

No comments:

Post a Comment