27.2.14

Кое фудбалско првенство е најгледано и најисплатливо во Европа? (анализа)

Последните натпревари од Лигата на Шампионите и Лига Европа ми наметнаа малку повеќе да истражам и да дојдам до податоци кои ви ги презентирам за тоа која е најпосетената, најгледаната и најисплатливата фудбалска лига во Европа. 
Па така споредбените факти ви ги презентирам тука, а вие потоа сами може да заклучите „кој каде се наоѓа“ и кој колку е атрактивен за гледачите во својата земја, за гледачите на стадионите и за оние пред ТВ, па дури и која земја како си го третира своето национално фудбалско првенство.
Бројност на гледачи на стадионите, со процент од вкупната пополнетост на истите:
Шпанија       26,781       68,61%
Англија        36.533       94,80%
Германија     42,907       89,87 %
Италија        23,672       49,73%
Франција     21,095        67,01%
Клупска покриеност со гледачи на петте „нај“ во горенаведените земји:
Реал Мадрид        73,182 или 86% од пополнетоста на стадионот
ФКБарселона        71,731       72 %
Атлетико Мадрид  45,885       84%
Валенсија            36,083       66%
Атлетик Билбао    35,072       96%
Манчестер Јунајтед 75,167        99%
Арсенал                  59,248        98%
Манчестер Сити       47,107        99%
Ливерпул                44,698        98%
Челзи                      41,191         99%
Борусија Дортмунд 80,536        99%
Баерн                    71,014        98%
Шалке                   61,568        99%
Борусија М.           52,328         96%
Хамбург                 51,317        90%
Интер                   46,525          56%
Наполи                42,834           56%
Рома                    40,145           49%
Јувентус              37,897           83%
Милан                  37,020           45%
ПСЖ                  45,241            93%
Олимпик Марсеј 38,459            64%
Лил                   37,065            74%
Лион                  33,036           79%
Ст.Етјен             26,698            76%
Пријавени саатници за медиумско ТВ покривање:
Шпанија е единствена во Европа со 10 саатници во кое нема преклопување на натпревари во ист час. Сите натпревари одат во одделен час, од петок до понеделник. По една во петок и понеделник. По четири во сабота и недела.
Англија 6 саатници, Сабота од 12:45 и 17:30 по една. Сабота од 15 часот 5 натпревари. Недела во 13:30 и 16. Понеделник од 20.
Германија 5 саатници, Петок една. Сабота пет натпревари од 15:30, една во 18:30 и недела 15:30 и 17:30.
Италија со 6 саатници. Сабота 18 и 20:45. Недела 12:30 и 15 (4-5 натпревари), како и 18:30 и 20:45. Понеделник 19 или 21.
Франција, 6 саатници. Петок 20:30. Сабота 17. Сабота 20 (5 натпревари) Недела, 14, 17 или 21 часот.
Слободни и „ПејПерВју“ канали.
Шпанија. 9 натпревари се со плаќање, 1 во понеделник е слободна на Кватро ТВ.
Англија. 148 натпревари во сезоната се со плаќање, а 232 натпревари не одат во тв пренос. Не постои натпревар за „слободно“ гледање.
Германија. Сите натпревари се со „плаќање за гледање“ сем првиот натпревар во сезоната оди „слободно“ на АРД.
Италија. Не постои ниту еден натпревар за „слободно гледање“. Сите се плаќаат на Скај и Медиасет.
Франција. Не постои „слободно гледање“. Сите натпревари се „плаќање за гледање“ на КаналПлус и Беин Спорт.
Претплатни сезонски билети.
Во Шпанија се најскапи за Сантјаго Бернабеу и изнесуваат 1840 евра.
Во Англија истите се најскапи за Арсенал и изнесуваат 2388 евра.
Во Германија најсако плаѓаат оние во Дортмунд 1005 евра.
Во Италија најскапо е за натпреварите на Јувентус, сезонски билет чини 1300 евра.
И во Франција најскап сезонски билет е за ПСЖ од 1930 евра.

No comments:

Post a Comment